Hatalmas fenék kontra anorexiás modellek

A szuper vékony modellek mellett az elmúlt időszakban a túlméretezett idomok is nagy figyelmet kaptak. Felmerült bennünk a kérdés, hogy ez vajon „helyrebillenti-e az egyensúlyt”, és a női ideál pozitívan fog- e változni a jövőben? Elképzelhető lenne, hogy többé már nem az extra vékony combok lesznek divatosak, hanem az egészségesen kerekded vonalak? Pécsi médiakutatót kérdeztünk.

Biztosan találkoztunk Kim Kardashian legújabb húzásával, amikor a Paper Magazine címlapfotója kedvéért ledobta ruháit, és megvillantotta meztelen domborulatait. Vagy Nicki Minaj-ra, aki egyik klipjében túlméretezett hátsójú hölgyekkel táncol. De ide tartozik Jennifer Lopez és Iggy Azela közös száma a “Big Booty” vagyis “Nagy Fenék”, illetve Shakira és Rihanna duettje is. Azonban itt nem ér véget a sor, napjainkban elárasztják az internetet a hasonszőrű képek és klipek.

Hatalmas fenék kontra vékony combok

Nincs harmónia, sőt!

Guld Ádám, a PTE Kommunikációs és Médiatudományi tanszék médiakutatója elmondja, hogy ezzel a jelenséggel kapcsolatban nagyon fontos megjegyezni, hogy bár annak ellenére, hogy a fent említett hölgyek a természetes, nőies vonalakat idézik, a természetességnek mindehhez nem sok köze van, a legtöbb esetben ugyanis plasztikai műtétek állnak a teltebb idomok mögött. Ezek a testrészek egyszerűen túldefiniáltak, szemmel láthatóan messze vannak a természetes alkattól.

– A korábbi trendhez, vagyis az anorexiás modellaklathoz hasonlóan ugyanolyan elérhetetlen ideált mutatnak ezek a sztárok a fiatal lányoknak, nőknek. Marketing szempontjából tehát nincs változás, ugyanis a kereskedelmi médiának minden esetben az a célja, hogy életstílusokat, imázsokat adjon el. Ez pedig csak úgy válik megvalósíthatóvá, ha termékeket vásárolunk hozzá. Itt is erről van szó, hiszen mivel ezek nem megvalósítható testek, valamilyen plusz kell a kialakításukhoz – legyen ez plasztikai műtét, életmódváltás vagy egyéb kezelések – így Guld Ádám.

Tinédzser

Az önértékelést befolyásolja

A pécsi médiakutató szerint igazából nem az a veszély fenyegeti a világot, hogy a nők és lányok ilyenné akarnak válni mint a fent említett sztárok, hisz döntő többségben a nők belátják és felmérik, hogy erre nincs esély. Az igazi probléma, hogy ezek az imidzsek beépülnek a tudatunkba, és azt befolyásolják, hogy önmagunkat mennyire látjuk vonzónak.

– A média hatásától szinte lehetetlen elhatárolódni – Guld Ádám szerint. A megoldás talán az oktatásban gyökerezik, hiszen a tudatos médiahasználatban a pedagógusoknak, de ami még fontosabb, a családnak és a szülőknek van a legnagyobb szerepe. Fontos, hogy a felnőttek ne hagyják egyedül a gyermeket ebben a témában, próbálják elmagyarázni, hogy mit is lát az interneten, tévében.

Férfi test

Amiről senki sem beszél

A pécsi médiakutató rávilágít, hogy az önértékelés kérdését legtöbbször a nők kapcsán tesszük fel, ami nagy hiba. Háttérbe van szorítva, hogy ugyanilyen veszélyes folyamatok zajlanak a fiúkban is. Ugyanis hasonló formában, hasonló képek bombázzák a fiú tinédzsereket is, és döbbenetes megfelelési kényszereket váltanak ki náluk is. Sőt, az erősebbik nem esetében sokszor hatványozott hatást érnek el ezek a tartalmak, ugyanis a túl izmos, extrém testképek természetes úton nagyon nehezen érthetőek el, ehhez is vásárolniuk kell étrendkiegészítőket, szteroidokat és egyéb szereket. Ezeknek nagyon káros hatásai lehetnek a szervezetre, rosszabb esetben pedig, a testükkel elégedetlen fiúk már tinédzser korban leveszik a polcokról a mérgező készítményeket.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés