Tompa az agyad? Tornáztasd meg!

Manapság annyi elektronikai kütyü vesz körül minket, hogy kis túlzással a memóriánkra szinte nincs is szükségünk. Telefonszámokat már régóta nem kell megjegyeznünk, a térképolvasást is nyugodt szívvel elfelejthetjük, a fontos dátumokat jelzi a telefonunk, az autónk pedig beparkol magától, ha akarjuk. Egyszóval tompul az agyunk és a technika fejlődésével ez csak egyre rosszabb lesz. 

Biztosan mindenki észreveszi magán időnként, hogy szétszórt, nem tud koncentrálni, elfelejt fontos dátumokat, vagy azt, hogy mit kell vennie a boltban. Máskor elindulunk a szobából, és mire a konyhába érünk, elfelejtjük miért is mentünk oda. Azon kívül, hogy ez borzasztó idegesítő, ijesztő is. Ezért íme néhány tipp, hogy edzésben tartsuk eltompult agyunkat!

 

1. Nem csak gyerekeknek

A különféle társas- és fejlesztő játékok nem csak azért vannak, hogy szórakoztassuk vele unokaöcsénket. Egyedül, kettesben vagy felnőtt társaságban is elővehetjük ezeket. Nem kell semmi különösre gondolni: memóriajáték, puzzle, ország-város-fiú-lány, keresztrejtvény, vagy sudoku. Mind olyan játékok, amik nem kerülnek sokba, mégis nagyon hasznosak. Ezekből már millió egy van online vagy telefonra tölthető változatban is.  Hogy miért hasznosak? Pusztán napi 15 perc rejtvényezés  is jelentősen javítja kognitív funkcióinkat, emellett új ismereteket szerezhetünk, másrészt a hosszú távú memóriánk is megdolgoztathatjuk. A sudoku fejleszti a türelmünket, a kitartásunkat, illetve a logikánkat és a koncentráló képességünket is jelentős mértékben edzi. Jó tréning lehet még a nagy népszerűségnek örvendő okostelefonon és tableten játszható Szókirakó is.

2. Le e technikával!

Időnként tudatosan tegyünk félre a GPS-t, ha ismeretlen helyre utazunk. Ha nem sürget az idő, vagy nem túl veszélyes, válasszuk inkább a hagyományos térképet és fejlesszük a tájékozódási képességünket. Időnként az sem árt, ha a hagyományos útvonal helyett másfelé indulunk dolgozni, bevásárolni. Így az agy új ingereket kap, illetve folyamatosan útvonaltervező programot kell futtasson, míg a célhoz nem érünk.

3.  Arany János: Családi kör

Az iskolai verstanulást nem azért találták ki, hogy az őrületbe kergessék a kamaszokat. A memoriterek hasznosak, mindegy hogy milyen “műalkotásról” van szó. A lényeg,  hogy időnként tanulunk meg egy-két verset, dalszöveget, esetleg telefonszámokat és mondjuk fel magunknak.

agytorna

4. Mozogj rendszeresen!

Hetente 2-3 alkalommal aerobikozni az egyik legjobb agyserkentő tevékenység. Ha valakinek nincs ennyi ideje magára, akkor hétvégén szánjon 40 percet kocogásra, a felmérések szerint ez 30 százalékkal növeli a kognitív agyi funkciókat.

Az Illinoisi Egyetem  kutatása szerint azok a gyerekek, akik kiskoruktól hetente legalább kétszer mozognak, nagyobb hippokampusszal rendelkeznek. A hippokampusz az előagy egy része, ami nélkülözhetetlen szerepet játszik összetett információk, események memorizálásában.

5. Aludj eleget!

Ha nem pihensz eleget, akkor előbb-utóbb tapasztalni fogod magadon a feledékenység tüneteit. A pihenés és a megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen feltétele a jó agyműködésnek.

6. Figyelj oda!

Próbáld ki az “egyszerre csak egyet” elvet, vagyis következetesen egyszerre csak egy dologgal foglalkozz, amíg nem végeztél. Memóriánk akkor működik a legbiztosabban, ha sikerül figyelmünkkel teljes egészében arra koncentrálni, amivel éppen foglalkozunk.

agytorna

7. Üzemanyag az agynak

A fehérjék, azaz a húsfélék, halak, tejtermékek fokozzák a szellemi képességeket. Az összetett szénhidrátok pedig fontos szerepet játszanak, melyekhez zöldségekből, gyümölcsökből és teljes kiőrlésű gabonákból juthatunk hozzá, emellett fogyasszunk olívaolajat, omega-3 zsírsavakat, illetve olajos magvakat.

8. Tanuljunk új dolgokat!

Időnként keressünk magunknak olyan elfoglaltságot, hobbit amit még nem csináltunk. Az új tevékenységek elsajátításra tanulásra kényszeríti az agyunkat, amire felnőttként még nagyobb szükségünk van.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés