A fogselyem vajon mi?

A cím sajnos egyáltalán nem túlzás, felmérések szerint ma Magyarországon csupán a lakosság 10-15 százaléka használ rendszeresen fogselymet. Ez a szám Ausztriában 40 százalék. Pedig ha beiktatnánk legalább a heti rutinunkba, megelőzhető volna számos olyan probléma, amelyek a későbbiekben csak durva összegek és fájdalmak árán orvosolhatók.

A reklámok mindig újabbnál újabb és professzionálisabbnál professzionálisabb fogkefe- és pasztaajánlatokkal bombáznak bennünket. Így nem csoda, hogy ezeket megvásárolva azt feltételezzük, mindent megtettünk szájhigiénénk érdekében. Sajnos azonban a valóság ennél kiábrándítóbb. Nincs az a sörte és krém, ami képes az össze ételmaradékot eltávolítani a fogak közül.

fogselyem

– Tovább rontja a helyzetet, hogy sajnos az emberek 90 százaléka nem megfelelő technikát alkalmaz fogmosáskor – így dr. Bencze Bálint fogorvos.

A fogselyem segítségével ugyanakkor alaposan meg tudjuk tisztítani a fogak egymás felé néző felületeit, illetve a fogközt, eltávolíthatóak a nap során felgyülemlett ételmaradékok és lepedék. Így pedig megelőzhetőek igen komoly fogbetegségek, mint például a fogszuvasodás, fogágybetegségek, a fogíny fekélyesedése, illetve a rossz lehelet, sőt a fogkőképződés is megakadályozható.

fogselyem

Ám épp úgy, ahogy a fogmosásnál, itt sem mindegy a technika – figyelmeztet a szakember.

Igen könnyen megsérthetjük az ínyt, ha túl hevesen vezetjük be a fogak közé az eszközt, úgyhogy csak óvatosan. Jegyezzük meg: fogselymezéskor nemcsak a közt tisztítjuk, hanem a két szomszédos fog egymás felé eső oldaláról szedjük le olyan lepedéket. A fonalat ne oda-vissza mozgassuk, mert akkor nagyobb a sérülés veszélye, csak az íny felől a fog felszíne felé húzzuk a rátapadt dolgokkal együtt. Ne spóroljunk a fogselyemmel, hosszú szálakra lesz szükségünk, ugyanis nem célszerű átkenni a következő fogközben a leszedett ételmaradékot.

Így használd helyesen a fogselymet! 

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=XrZFl5q1U2c” width=”670″]

A szájhigiénének azért a megfelelő technikával végzett és rendszeres fogmosás az alapja, csupán fogselyemhasználattal nem lehet ezeket helyettesíteni- így dr. Bencze Bálint.

 

Hirdetés