Gyógyító italok

Az őszi és a téli időszakban újra előkerülnek a teák a konyhaszekrény mélyéről. Esténként jól esik elkortyolgatni egy csésze forró italt. És ha már így is, úgy is teázunk, miért ne fogyasszunk olyat, ami az egészségünkre is pozitív hatása van? 

 

Kakukkfű

Nagyon jó fertőtlenítő gyógytea készíthető belőle, mely megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti immunrendszerünket. Köhögéscsillapító és görcsoldó hatása még a szamárköhögés estében is elfogadott volt. Alkalmazzák még asztma, dohányosok idült hörghurutja, időskori tüdőtágulás és hörgőtágulás kezelésében, de remek nyálkaoldó és köptető is. Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, vérszegénység esetén kiváló. Újabban vírusos betegségekre javasolják. A nők növényének is nevezik, mert vérzési rendellenességeket és görcsöket szüntet.

Elkészítés:

Tea készítéséhez egy csésze forró vízbe tegyünk két kávéskanál kakukkfüvet, hagyjuk 5 percig állni, majd szűrjük le és a gőzét belélegezve lassan, kortyonként iszogassuk.

Figyelem! A kakukkfű az egyik legerősebb gyógynövény, használata előtt konzultáljunk szakemberrel. Epilepszia esetén és pajzsmirigyproblémáknál lehetőleg ne alkalmazzuk!

tea

Bazsalikom

A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtóként is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerősítő. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (ld. figyelmeztetést). Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, kenőcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák.

Elkészítés:

Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le.

A gyógynövények úgy működnek, mint minden más gyógykészítmény. Ha túl keveset használunk belőlük, nem fejtik ki a kívánt hatást, ha viszont túlzásba visszük az alkalmazásukat, problémát okozhatnak. A gyógyfüveknek a gyógyszerekhez viszonyítva nagy előnyük, hogy kisebb koncentrációban tartalmaznak aktív hatóanyagokat és kevesebb a mellékhatásuk.

[note note_color=”#7dd3b0″]A gyógyteák fogyasztása előtt érdemes szakemberrel konzultálni.  Ha ugyanis túl keveset használunk belőlük, nem fejtik ki a kívánt hatást, ha viszont túlzásba visszük az alkalmazásukat, problémát okozhatnak.[/note]

Bodzavirág

Gazdag flavonoidokban, kiváló antioxidáns forrás. A virágából készült teát leggyakrabban a nátha orrfolyás és torokfájás tüneteinek kezelésére használják, valamint segít csökkenteni a lázat, izomfájdalmakat és az influenza más tüneteit.

Megfázások kezelésére és az immunrendszer erősítésére a bodza terméséből készült tea is hasznos lehet, ugyanis leszűrt levében is magas a C-vitamin-tartalom.

A bodzavirág tea enyhe hashajtó hatással bír. Ezeken kívül segít herpesz esetén, fülgyulladásnál és reumás panaszoknál. Teája visszér esetében ajánlható és ödémásodáskor is hasznos segítséget jelenthet.

Elkészítés:

10 g szárított bodzavirágot 1/4 l vízzel leforrázunk és állni hagyjuk 10 percig. Naponta háromszor is ihatjuk ezt a teát.

tea

Orbáncfű

Nyugtató hatásánál fogva enyhíti a depressziót, az idegeskedést és jól orvosolja az álmatlanságot. Segíthet a nikotin, alkoholfüggőség leküzdésében. Mivel igen erős immunerősítő hatása van, AIDS-es betegek terápiájának is része. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Csillapítja a fejfájást, kiváló a gyulladásgátló hatása, kedvező hatású gyomorfekélyre, epebántalmakra, hasmenésre és vese-elégtelenségre is. Jól alkalmazható fájdalomcsökkentésre, különösen gerinc és reumás fájdalmakra, de jó még az aranyeres fájdalmakra is. Jó vérszegénység esetén is.

Elkészítés:

1 púpozott teáskanál orbáncfüvet öntsünk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel és hagyjuk ázni 10 percig. Ezután szűrjük le. Javasolt adagja napi 2-3 csésze.

Depresszió esetén (rendszeres fogyasztása mellett) csak pár hét elteltével fejti ki pozitív hatását.

Levendula

Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet. Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van. Alkalmazzák idegesség, nyugtalanság, idegi alapú alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.

Elkészítés:

1 csésze forrásban lévő vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le.

tea

 

Hirdetés