Meseországban jártunk

Monumentális kerámia vázák, fából épített koszorúk, vesszőből és kerámiagyöngyökből készült lakásdekorációk. Már a kirakat megállásra készteti a Széchenyi téren sétálgatókat, de a Nádor Szálló egykori sörözőjének ajtaján belépve egy másik dimenzióba csöppenünk. A Nádor Art&Flowers tulajdonosával, a holland Antoni Hendrix-szel beszélgettünk.

– Tisztázzuk, nemcsak tulajdonos, hanem első számú művész is vagy az üzletben. Hogy is van ez?

– Végzettségem szerint virágkötő mester vagyok, a szakmát Hollandia egyik legjobb iskolájában tanultam ki. Itt a virágkötés hagyományos technikáján kívül művészeti képzést is kaptunk. A diplomamunkám sem egy csokor volt, hanem egy igen vad, beton drótokból és ágakból készült kompozíció. Azóta is sok hasonlót készítek, az üzletemben is találni ilyeneket. Emellett keramikus vagyok, de ezt a szakmát nem tanultam iskolában. A korongozás technikáját erdélyi mesterektől lestem, a kerámiatervezést pedig autodidakta módon sajátítottam el.

– Belgium legjobb virágüzletében dolgoztál, mi vitt rá arra, hogy Magyarországon nyiss kerámiaüzemet?

– Amikor eljutottunk odáig, hogy 15 alkalmazott (köztük én is) 14 órákat volt talpon minden nap, karácsonykor pedig két órát aludtunk, akkor egy belga kollégámmal eldöntöttük, kiválunk. Mivel az üzletből egyébként is hiányoltam a szép tárgyakat, kitaláltam, formatervezésbe kezdek. Társammal utazgatni kezdtünk és úgy találtuk, Magyarország az a hely, amit kerestünk. Nyitott ország, tele kreativitással és ügyes kezű emberekkel. Eleinte különböző üzemekben gyártattuk le a kerámia- és üveg tárgyainkat, bútorainkat, majd megalapítottuk Pécsváradon a saját kerámiagyárunkat. Jelenleg rajtam kívül két másik belga tervező készíti az egyedi darabokat, de dolgoznak külsős dizájnerek is. Két típusra szakosodtunk: különlegesen megformált betonból készítünk kültéri tárolókat, illetve a japán raku technikán alapuló mázrepedéses tálakat állítunk elő.

Antoni

– Pécsett a kerámiakészítés a Zsolnay család révén több, mint 150 éves múltra nyúlik vissza. Amikor kitaláltad, hogy kerámiával foglalkozol majd, nem merült fel benned, hogy nehéz lesz labdába rúgni a márka mellett?

– Nagyon tisztelem és elismerem a Zsolnay munkásságát, de mivel nem egy műfajban dolgozunk, így nem jelentünk konkurenciát egymásnak. Egyébként jól ismerem az ott dolgozókat, voltak már a látogatóban a pécsváradi üzemünkben.

– Te magad tervezed és készíted az üzletekben fellelhető tárgyak többségét. Az Earthpearls nevű ékszerek is hozzád tartoznak?

– A kerámia gyöngyöket kézzel gyúrjuk. Majd amikor összegyűlik egy nagyobb mennyiség, elviszem Pécsváradra, ahol kiégetjük és mázzal borítjuk őket. A gyöngyöket darabonként is meg lehet vásárolni, de ékszereket is készítünk belőlük. Utóbbiakat a lányom álmodja meg, és fűzi össze őket egy egésszé. Tímea most harmadéves építészhallgató a Pollackon. Az Earthpearls gyöngyöket egyébként egy-két művész is használja.

antoni

– A Nádor Art&Flowers miliője különleges, ez nem kérdés. De milyenek Antoni Hendrix virágcsokrai?

– Minden műviségtől és természetellenes anyagtól mentesek. Talán a klasszikus, naturális szavakkal lehetne a leginkább jellemezni a csokraimat.

– A Nádor Art&Flower nem csak üzlet, hanem galéria is egyben. Jelenleg milyen kiállítás van nálatok?

– Jelenleg Konkoly-Thege György fotói láthatóak a falakon, az ő munkái egy kicsit tovább lesznek most kint, de általában egy művész egy hónapig mutatkozik be nálunk. Szeretem a művészeteket, ezért találtam ki, hogy ne csak üzlet, hanem galéria is legyünk. Belépő nélkül bárki bejöhet és körülnézhet nálunk.

Antoni,

– A végére egy kis műhelytitok. A kirakatban látott csodálatos csokor művirágból van. Nem ódzkodsz tőlük?

– Szállodákba, kiállítóterekbe, éttermekbe, bankokba sokkal praktikusabb a művirág. Ilyen helyeken nincs lehetőség állandóan friss növénnyel díszíteni a tereket. Kizárólag olyan selyemvirággal dolgozom, amin nem látszik, hogy mű. Még közelről is nehéz megállapítani a csalfaságot.

Antoni,

Hirdetés