Féktelen bulinegyed lehet Pécs legújabb testvérvárosa!

Napokon belül új testvérvárost kaphat Pécs! Méghozzá nem is akármilyen települést, pontosabban kerületet – Isztambul óriási városának legmenőbb környéke, Beyoğlu lehet a partnerünk. A török metropolisz legszínesebb kerülete ez, és nem csupán a nemzetiségek miatt van így – ha lemegy a nap, itt indulnak a legnagyobb partik!

A magyar-török kapcsolatok az elmúlt évtizedek folyamán egyre csak erősebbek lettek. Mind kulturális, mind gazdasági téren. Rengeteg olyan program kapott helyet a pécsi kulturális élet színterén, amin a törökök is képviseltethették magukat. Gondoljunk csak a helyi török emlékek felújításaira, a szigetvári ütközet félezredik évfordulójára.

Ha a török testvérvárosokról van szó, Pécset egészen 1970 óta fűzi kapcsolat a nyugat-törökországi Kütahya városához. Most Isztambul legnépszerűbb városrészével, Beyoğluval köt testvérvárosi megállapodást – ez Törökország legnagyobb városának harminckét városrésze közül a legforgalmasabb, legkedveltebb.

Mintegy negyedmillióan laknak itt, tele van szórakozóhelyekkel, bevásárlóközpontokkal. Isztambul „európai” oldalán fekszik, ott a történelmi városrésszel szemben, az Aranyszarv-öböl választja el őket.

Beyoğlu, előtérben a Galata híddal

Beyoğlu több ezer éves történelemmel rendelkezik. Már a görögök is lakták a települést, majd a bizánciak korában a Galata nevet kapta a hely, amit a későbbi évszázadok folyamán Perára változtattak. Tele volt genovaiakkal, velenceiekkel, később a hódító törökök is megérkeztek. A 19. században igazi virágkorát élte a város, kereskedelmi, kulturális központtá nőtte ki magát.

A huszadik század hanyatlást hozott: a török köztársaság megalapítása után (ekkor kapta mai nevét a városrész), elvándorolt az európai lakosság nagy része. Az ország középső területeiről érkezett, szegény lakosok töltötték meg Beyoğlut. A történelem viharai is átvonultak a városrész felett, még a nyolcvanas években is érkeztek migránsok Anatóliából.

Végül a kilencvenes években állt talpra Beyoğlu, a számos fejlesztésnek köszönhetően. Persze még ma is vannak lecsúszottabb környékek, de a szupermarketek, plázák a nagy sugárutakon Isztambul legmenőbb környékévé tették a kerületet.

Sok minden változott a történelem folyamán, de Beyoğlu mindig a különböző nemzetiségek olvasztótégelyének számított. Ennek a színes lakosságnak köszönhető a pezsgő helyi kulturális élet.

Vannak szegényebb és fényűzőbb negyedei is a városrésznek

A legmenőbb hely az ottaniak és a turisták egybehangzó véleménye alapján az Istiklal sugárút, 19. századi épületei tömve vannak éttermekkel, teázókkal, diszkókkal, bárokkal.

A legfelkapottabb sétálóutca, az Istiklal

A legnagyobb nevezetesség pedig a Pera Palace Hotel, ami a 19. század végén épült. Itt írta meg egyik legismertebb művét Agatha Christie, a Gyilkosság az Orient Expresszent. És Kemal Atatürk, a törökök nagy államférfije is sokszor megszállt a hotelben.

A Beyoğlu alatt húzódó Aranyszarv-öböl partján sokan megcsodálják a kétszintes Galata hidat, ami a régi Óvárost köti össze Beyoğluval. Jó pár híd épült a városrész partján az évszázadok alatt, a ma is látható építmény 1994-es.

Kulturális kapcsolatok
Pár példa arra, milyen aktív a pécsi-isztambuli kapcsolat: 2010-ben egy teljes Magyar Filmhetet rendeztek a törökök, mi pedig itt, Pécsen a Török filmhetet. A Mecsek Táncegyüttes is vendégeskedett Isztambulban, az EKF-évben. 2015-ben a Pécsi Nemzeti Színház énekművészei és táncművészei is elutaztak Isztambulba, hogy részt vegyenek a 6. Nemzetközi Interkulturális Fesztiválon, amit Beyoğluban rendeztek. Majd idén szeptemberben a Cella Septichorában kiállítás nyílt Két nemzet – egy kamera címmel, ahol isztambuli és pécsi amatőr, illetve profi fotósok képeit mutatták be – természetesen egymás hazájáról.

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés