Inkább a régi tankönyvekből tanítanak

A neten kicikizett tankönyvi feladatok nagy része nem az új kiadványokból származik, azokkal más baj van. A tanárok szerint a sebtében összetákolt állami kísérleti tankönyvek némelyike nehezen tanítható, ezért több helyen a renitens tanárok összefogtak a szülőkkel: megvették a bevált régi könyveket, és titokban abból tanítanak, még ha emiatt a Klik el is marasztalhatja őket. Mások szerint az egész hiszti amiatt van, hogy a tanárok nem képesek megújulni, a kísérleti év után pedig az új tankönyvek sokkal jobbak lesznek – írja az Index.hu.

A másodikosoknak euróban kell számolniuk, de az eredményt forintban kérdezik tőlük; a 8 eurós szendvics a feladat közepén már csak 5 euróba kerül.

Nemi sztereotípiák: anyu hülye, apa próbálja elmagyarázni neki a házi feladatot.

Tudománytalan nézetek és hamis idézetek a finnugor nyelvrokonságról.

Szőrtelenítési tanácsok nyolcadikosoknak a nem kívánatos látvány megszüntetésére.

Az elmúlt hetekben sorra érkeztek a fentiekhez hasonló példák a tankönyvekben és a munkafüzetekben található hibákról — ezekről itt találja exkluzív top 10-ünket. Ha azonban jobban utánuk nézünk, a hibák többsége nem az állam által idén rohammunkában kifejlesztett kísérleti tankönyvekben szerepel. A nyugatimádatról szóló, CNN-t néző, Coca-Colát vedelő, magukat Microsoftos játékokkal butító, a távolból faxon (!) dolgozó emberekről szóló blőd tankönyvi példáról például kiderült, hogy semmi köze a mostani oktatáspolitikához: csak éppen benne felejtették egy nyolc éve kiadott tankönyvben.

Az iskolai könyvekben mindig is voltak kisebb-nagyobb hibák és elírások, ez nagyjából elkerülhetetlen. Amíg a tankönyvminősítést még igazán komolyan vették, és akár két hónapig is vizsgálták az új könyveket, a szakmai bírálók akkor sem ellenőrizték egy matek munkafüzet összes példáját.

A tankönyvpiacot jól ismerő forrásunk szerint a hibák benne is maradtak a könyvekben, a kiadók legfeljebb hibajegyzéket mellékeltek. Ezeket a kisebb elírásokat ugyanis nem érte meg mindig javítani egy újabb kiadással, és az iskolák sem szerették, ha emiatt újra meg kellett venniük a tartós tankönyveket.

A cikk itt folytatódik.

Hirdetés