Csodabogyók a természet patikájából

Lehet csábító piros vagy hamvas kék, mindig ínycsiklandozóan selymes és élettelien kerek. Szebbé varázsolja a bőrt, segít a méregtelenítésben, javítja a látást, elűzi a depressziót, gyógyír a gyomornak, felüdülés az ereknek, s még a rettegett daganatoknak is megálljt parancsol. Szóval, igazi csodaszer, amit a természet patikájából a piros és kék bogyós gyümölcsök révén magunkhoz vehetünk. Eper, málna, meggy, cseresznye, áfonya, szeder, ribizli – e szépséges finomságok támogatják az immunrendszert, így sokat segíthetnek egészségünk megőrzésében. Egyetlen feltétellel: ha jól befaljuk őket!

Kívánatosak, finomak és egészségesek – tömören így foglalhatjuk össze, amit a nyári bogyós gyümölcsökről már a görögök is tudhattak. De vajon mi mennyire vagyunk tisztában e piros és kék finomságok egészségvédő szerepével?

– A szervezetünkben képződő, sejtkárosító szabadgyökök semlegesítésében roppant fontos szerepet játszhatnak a bogyós gyümölcsök – magyarázza Bázingné Rodek Eszter vezető dietetikus. – Antioxidáns hatásuk mellett megannyi más jó tulajdonságuk is van. Például nagyon magas a rost-, az ásványianyag- és a vitamintartalmuk, így sokféle betegség tünetét enyhíthetik, de főként a megelőzésben játszhatnak lényeges szerepet. A kérdés persze az, miként tudjuk beépíteni őket az étrendünkbe, hiszen szezonális gyümölcsökről lévén szó, csak rövid ideig fogyaszthatjuk azokat természetes formájukban. Ilyenkor érdemes gondolnunk az év többi napjára is, és mélyhűtőben lefagyasztva, vagy nem túl magas hőfokon, mérsékelt cukormennyiség hozzáadásával, üvegekbe zárva őrizhetjük meg ízüket-aromájukat a téli hónapokra is. Aszalhatjuk őket, befőtt, lekvár és szörp is készülhet belőlük.

– Egyre több kutatás foglalkozik ezekkel a gyümölcsökkel.
– Így bővül, néha a szakemberek számára is megdöbbentő felismerésekkel tudásunk tárháza. Kiderült például, hogy csökkentik az allergiás tünetek, a szénanátha vagy épp az asztma súlyosságát, daganatpusztító tulajdonsággal is rendelkeznek, miután lassítják a sejtek szaporodását, sőt, a HIV-vírus egyik enzimjét hatástalanítani is képesek. Újdonságnak számít, hogy az áfonya az idegrendszerre gyakorolt hatásának köszönhetően kedvezően hat az Alzheimer- és Parkinson-kórban szenvedőkre. Hosszan sorolhatnánk, melyik mire jó, ezért csak a sokféleséget igyekszem érzékeltetni néhány példával. A ribizli egyebek mellett csökkenti a vérzékenységet, méregteleníti a májat és elpusztítja az élesztőgombákat (candida). A málna hólyagbántalmakat enyhít, vértisztító hatású, s a népi gyógyászat szerint a leveléből készült tea a kismamákat átsegíti a nehéz időszakokon. Az eperrel könnyebb fogyni, és gyógyír a cukorbajra, magas vérnyomásra, székrekedésre. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a piros és kék bogyós gyümölcsök gyulladáscsökkentő hatásúak, szebbé teszik a bőrt, támogatják az UV-sugárzás elleni védelmet, gazdagok C-vitaminban, az ásványi anyagok közül pedig kálium, kálcium, magnézium, foszfor és vas is van bennük.

– Miként fogyaszthatjuk őket?
– Nyersen, frissen, éretten a legfinomabbak, de felhasználásuknak csak a képzeletünk szab határt. Készíthetünk belőlük gyümölcssalátát, ha valaki nagyon édesszájú, adhat hozzá kevés mézet is. A tejszínhabot csak halkan merem mondani, inkább romantikus estékre ajánlom, pezsgő mellé… Nyári hőségben üdítő egy tányér hideg gyümölcsleves vagy egy pohár turmix. Mindkettőt pikánssá tehetjük csipetnyi vaníliás cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel vagy citromhéjjal. Könnyű, piskóta-alapú süteményekhez is kiválóak, sőt, édes gyümölcsmártásként sült húsok mellé is tálalhatjuk. A gyermekek sajnos nagyon kevés gyümölcsöt esznek, de miután sokféle változatban, például gyümölcskrémként is kínálhatjuk nekik, felkelthetjük az érdeklődésüket. A tudatos táplálkozás rendkívül fontos. Én a példamutatásban hiszek, mert a kicsik az evésben is a szüleiket utánozzák. Ha ezt látják, s a hűtőben vagy az asztalon elérhető közelségben találják a finom idénygyümölcsöket, akkor az a mindennapi táplálkozásuk részévé válhat. Egy ínycsiklandó gyümölcstálnak ugyan ki tudna ellenállni?

Eperdzsem

Hozzávalók: 2 kg eper, 1 kg kristálycukor

Az érett, egészséges epret többször, váltott vízben megmossuk, kicsumázzuk. 2/3-át lábasba tesszük, sűrűre főzzük. Hozzáadjuk a cukrot, s addig főzzük, míg az el nem olvad. Akkor belekeverjük a többi epret is, és folytonos kevergetés mellett még negyed óráig rotyogtatjuk. (Ez már nem fő szét.)
Az üvegeket sütőben előmelegítjük, beletöltjük a félig kihűlt dzsemet, majd visszatesszük a sütőbe. Másnap, kissé megbőrösödött tetejére szórunk késhegynyi tartósítót (nátrium-benzoikumot), amit majd a fogyasztás előtt szépen el tudunk távolítani.

 

Piaci ármustrán járt a Pécs TV híradójának stábja a napokban. Úgy tapasztalták, idén kétszer annyit kell fizetni a cseresznyéért, mint tavaly, kilóját most 800-1000 forintért adják. Az árusok elmondták: az áprilisi fagy okozza a drágulást, van olyan gazdaság, ahol a cseresznyetermés 100%-a megsemmisült. Kajszi- és őszibarackból is kevés lesz, a szilva- és dióültetvények 70-80 százaléka is elfagyott, az almások azonban megmenekültek.

Hirdetés