Falra pingált családtörténetek

Nyár óta egyedi falfestmény díszíti a pécsi Esélyek Háza épületét. Tíz pécsi középiskolás hat délutánon át alkotta meg rajta a művet, az úgynevezett közösségi falfestés módszerével, amely az ő történetüket meséli el. A festmény hatalmas és tarka – és legapróbb részletei is élményt nyújtanak.

A megrendelők kérése mindössze annyi volt, hogy a majdani alkotás a család és a párkapcsolat fontosságáról szóljon.

A közösségi falfestés kiváló módszer arra, hogya fiatalok rábírhatók legyenek egy adott témával behatóbban is foglalkozni – mondják a módszer szakértői. Az alkotómunkát Fehér Angéla és Katona Krisztina vezették. Szerintük azzal, hogy egy falfestmény elkészül, több hasznos dolog is történik: – Egyrészt az, hogy egy csupasz fehér fal megújul, színes ruhát ölt és szinte életre kel – mondja Katona Krisztina, a pécsi Szín-Tér Egyesület Murál Morál Mező Csoportjának vezetője. – A másik ok pedig talán még ennél is fontosabb: az alkotásban résztvevők felfedezik és felszabadítják önmagukat, kifejezik a magukban és a közösségükben rejlő gondolatokat, érzéseket a közösségi művészet, a szabad alkotás által. Hatalmas festményeken tárják azokat a nyilvánosság elé – és ezzel ugyanakkor másokat is gazdagítanak.

Fehér Angéla projektvezető elmondása szerint a festésben résztvevő fiatalok a város különböző középiskoláiból érkeztek. Mivel nem egy már összekovácsolódott társaságról volt szó, nem is lehetett előre megalkotott ötletük arra, hogyan is nézzen majd ki a falfestmény: – Az első témafeldolgozó alkalmak arról szóltak, hogy ki-ki megfogalmazhatta a maga örömeit és bánatait a családjával, a párkapcsolati tapasztalataival kapcsolatosan. Egyszerűnek tűnő gyakorlatokkal pillanatok alatt belemélyedtek a témába. Például mindenki három percet kapott arra, hogy gondolkodás nélkül, gyorsan lerajzolja a saját családját. Ezután otthoni történeteket meséltek – jókat és rosszakat egyaránt. Ahogy így lassan közelítettünk a témához, fokozatosan kialakult, milyen életképek kerüljenek majd a falra. Számomra az volt a legdöbbenetesebb, hogy a tíz fiatalból hatnak elváltak a szülei. A legérdekesebb pedig a ragaszkodásuk ahhoz, hogy a fájó emlékeik ne jelenjenek meg a falfestményen.

E negatívumoknak valóban nyoma sincs a falon: egy égbe törő fa ölelő gyökerei alatt egy nő és egy férfi együtt tartja kézben újszülöttjét – ez a főmotívum. Emellett kisebb epizódok láthatók: szülők a gyerekeikkel a játszótéren, egy házasuló pár, nagyszülők az unokáikkal, vagy épp egy népes család vacsora közben.

Végh Gábor a pécsi MIOK József Nádor Gimnázium és Szakképző Iskolában tanul. Ez már az ötödik közösségi falfestése volt. Azt mondja, újra és újra varázslatos átélni azt az élményt, hogy a teljesen ismeretlenből egyszercsak egy nagy és közös alkotás születik. – Minden részében ott van a kezem nyoma: a fa gyökerében, az almában, és a kisbabánál is egy kevés. Nagyon felszabadultam a munkában! Tudom, hogy ha majd egyszer visszajövök ehhez a falhoz, az nagyon jó érzés lesz. Még akkor is áthat majd, milyen jó volt a többiekkel együtt dolgozni ezen a képen.

A Pécs-belvárosi közösségi falfestés az Élet-Tér – komplex szolgáltatások és közösségi kezdeményezések támogatása a pécsi családok jólétéért elnevezésű program részeként valósulhatott meg. A kétéves projekt gazdái a pécsi Nevelők Háza Egyesület és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Pécsi Csoport Csilla Gondviselés Háza. A kezdeményezés célja, hogy szakemberek párválasztással, gyermekvállalással, gyermekneveléssel, családgondozással kapcsolatban tanácsot adjanak fiataloknak és szülőknek, számukra különböző csoportfoglalkozásokat szervezzenek, valamint hogy helyi kisközösségeknek segítsenek kialakulni és összetartóan működni.

 

 

 

 

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés