Gyorsan népszerűvé vált a pécsi Zöld Zóna látogatóközpont

????????????????????????????????????

Már működése első évében több mint 1300 látogatót fogadott a Pannonpower pécsi erőművében létrehozott Zöld Zóna Látogatóközpont. Az Európa legnagyobb, tisztán megújuló energiaforrások hasznosításával működő kogenerációs erőművében 2015 márciusában megnyitott ismeretterjesztő központ a létesítmény fejlődésének történetét és világszínvonalú biomassza-technológiáját mutatja be a nagyközönség számára is érthető és élvezhető formában. A Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannonpower mintegy 150 négyzetméteres látogatóközpontja az országban egyedülálló programlehetőséget kínál az oktatási intézmények tanulói számára is, látványos szemléltetőeszközökkel bemutatva a megújuló energiaforrások hasznosítására épülő körkörös gazdaság modelljét.

Egyéves évfordulóját ünnepli a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannonpower lakossági ismeretterjesztő központja, a Zöld Zóna Látogatóközpont. A 2015 márciusában a Pannonpower pécsi biomassza-erőművében megnyitott ismeretterjesztő központ mostanáig több mint 1300 látogatót fogadott, az országban egyedülálló módon nyújtva oktató és szórakoztató programot az érdeklődőknek. A központ interaktív eszközök segítségével nyújt betekintést az erőműben alkalmazott világszínvonalú biomassza-hasznosítási technológiába, az energiatermelés és a távhőrendszerek működésének rejtelmeibe.

A központ mintegy 150 négyzetméteres területen, külön épületben kapott helyet, közvetlenül az erőmű épülete mellett, amely Európa legnagyobb tisztán megújuló alapú kogenerációs – azaz hőt és villamos áramot együttesen előállító – távhőtermelő létesítménye. A pécsi erőművet a COGEN Europe, a kapcsolt energiatermelés európai szakmai szervezete 2014-ben Európa legjobbjának választotta „piacfejlesztés” kategóriában.

A pécsi Pannonpower egyedülálló tudással és technológiával rendelkezik a biomassza hasznosítása terén, de ezt a laikus érdeklődők és az oktatási intézményekben tanuló gyermekek számára is érthető módon kell tudnunk bemutatni. A látogatóközpont pedig afféle ’ipari-turisztikai’ attrakcióként egyszerre járul hozzá az energiatudatosság erősítéséhez és a fenntartható energiatermelés népszerűsítéséhez” – mondta Rudolf Péter, a Pannonpower vezérigazgatója.

A látogatóközpont egy bő egyórás program keretében mutatja be a pécsi erőművet és a biomassza hasznosításának lehetőségeit, különös tekintettel az ipari és mezőgazdasági melléktermékek újrahasznosítására épülő körkörös gazdaság modellre. Az ismeretterjesztő központban a résztvevők testközelből ismerhetik meg a pécsi erőmű tüzelőanyagait, technológiáját és működését. A tárlat alatt a látogatók kipróbálhatják az erőmű és a távhőrendszer működési modelljét, illetve virtuális erőműbejáráson is részt vehetnek az animációs és érintőképernyős eszközök kipróbálása mellett. A látogatóközpontban azok a kisgyerekek is megismerkedhetnek egy biomassza erőmű működésével, akik az életkoruknál fogva nem léphetnének az erőmű területére. Így a 14 éven aluliak is megtudhatják, miként lesz a mezőgazdasági melléktermékből vagy a faaprítékból áram és hő, miközben megtapinthatják a tüzelőanyagokat, és szemügyre vehetik a berendezésekről készített maketteket és modelleket.

A Zöld Zóna tárlata mellett a látogatók – természetesen szervezett keretek között – az erőmű egyes részeit is bejárhatják. A célunk ezzel, hogy a lehető legteljesebb képet adhassuk át az érdeklődőknek Magyarország első zöld kogenerációs erőművének működéséről, és ezzel együtt a megújuló energiaforrások használatának távlati lehetőségeiről” – emelte ki Rudolf Péter, a Pannonpower vezérigazgatója. (x)

VEOLIA-Logo

Hirdetés