Kényszertörléssel szűntek meg a cégek

Egyre több céget vezetnek ki kényszertörléssel a piacról, az idén márciusig összesen csaknem 30 ezer céget szüntettek meg kényszertörléssel – közölte a feketelista.hu gazdasági adatbázis szerdán.

A közlemény szerint ezt az eljárásformát 2012 augusztusától alkalmazzák a cégbíróságok, tavaly a különböző eljárásokat követően 33 610 cég szűnt meg, közülük 17 230 kényszertörléssel.

A cégbíróság kényszertörlési végzése ellen fellebbezni és felülvizsgálati kérelemmel élni nem lehet. A közlemény szerint egyelőre nem tisztázott, mekkora szerepet játszik a “cégdemográfiában” a kényszertörlés intézménye, jelenleg 545 733 működő céget tartanak nyilván.

Tavaly a legnagyobb számban, 1904 esetben, Pest megyei cégekkel szemben hoztak kényszertörlési döntést a cégbíróságok. Ez a szám kisebb ugyan a megye gazdasági súlyánál, ám figyelmeztető jel, hogy az idén, alig három hónap alatt már újabb 920 Pest megyei cég kényszertörlését rendelték el. Ezzel ellentétes folyamat tapasztalható Hajdú-Biharban, ahol tavaly 986 vállalkozás cégtábláját kellett kényszertörlés miatt leszerelni, az idén, az első negyedévben mindössze kilencvenét.

A feketelista.hu adatai szerint Budapesten tavaly 4356 céget szüntettek meg így, az idén azonban gyorsulni látszik a folyamat: nem egészen három hónap alatt már 2216 társaság neve tűnt el a cégjegyzékből. Debrecenben 572 cég ellen kellett alkalmazni a kényszertörlést tavaly, az idén viszont csak 53 alkalommal. Miskolcon tavaly 349 kényszertörlésre került sor, ebben az évben 70-re, míg Pécsett a múlt évi 337 kényszertörlés után az idén újabb 104 céget érintett ez a cégbírósági döntés. Győrben 2013-ban viszonylag kevés, 165 céget ért el a kényszerítő megszüntetés, ez évben viszont már eddig 76-ot.

A kisvárosok adatait nézve szembetűnő, hogy az idén Érden már 57, Vácon 34, Dunakeszin, Szigetszentmiklóson és Szentendrén egyaránt 29 céget kellett törölni az üzleti életből – olvasható a közleményben.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés