Nem kénsavaznak, ez a neMecseknek nem elég

Nem használnak majd kénsavas kioldást a tervezett pécsi uránbányában, ezért alaptalanok az emiatti félelmek – áll a WildHorse Energy Hungary Kft. közleményében. Azt írják, az eljárás műszakilag nem is lenne kivitelezhető. A neMecsek mozgalom szerint ez édeskevés.

Közleményükben azt írják, a konkrét tények tükrében a civil mozgalmak által hangoztatott félelmek jórészt alaptalanok. Ilyen például a kénsav kérdése is. A geológiai információk birtokában már most biztosan tudható, hogy
a mecseki érctelepek nem alkalmasak a kénsavas kioldással való bányászatra.

Ehhez ugyanis túl mélyen vannak, de magának az ércnek a szerkezete sem tenné ezt lehetővé. Így teljesen biztos, hogy a tervezett bányában valamilyen más eljárást kell alkalmazni majd – mondja a cég.

A WildHorse az ehhez hasonló félreértések eloszlatására tájékoztató kampányt indít. Célja, hogy minden érintett és érdeklődő megismerkedhessen a cég terveivel, a lehetséges technológiákkal és ez egyéb információkkal. Részletes tájékoztató anyagokkal látják el a helybelieket, akik nyilvános fórumokon is választ kaphatnak kérdéseikre. A következő hónapokban három lakossági fórumot is tart a társaság, amelyekre meghívja az érintett civileket és újságírókat is.

A mecseki uránérc projekt ellenében július közepén zászlót bontott civil akciókra a WildHorse Energy egyelőre nem kíván reagálni. Szerintük, a mecseki uránbányászat újraindításának ügye jelenleg előkészítési szakaszban van. Év végére várható, hogy az addig lezáruló kutatási eredmények és hatástanulmányok birtokában konkrét tervekkel állnak majd elő a szakemberek.

Hozzáteszik: bármitől tartani, bármiért lelkesedni, esetleg bármi ellen tiltakozni – korai.

 

A neMecsek Mozgalom nem bármi ellen tiltakozik, hanem a mecseki uránbányászat újraindítása ellen jött létre – írják közleményükben.

Szerintük nem hangulatkeltés az alábbi tényekre reagálni:

A konkrét tények: 2012 február 7-én együttműködési megállapodást kötött a Wildhorse Energy a Mecsekérc és a Mecsek Öko Zrt-vel, hogy vegyesvállalatot hozzanak létre az uránbányászatra. 2012 május 29-i bizottsági ülésen tulajdonosi hozzájárulást kértek a pécsi önkormányzattól, a területén végzendő kutatófúrásokhoz. 2012. június 26-án a magyar kormány határozatot hozott a mecseki uránbányászat újraindításáról.

Hozzáteszik: az uránbányászattal szembeni félelmeket alaptalannak nyilvánítani viszont sértő a környéken élő emberekre és az uránbányász családokra nézve, hiszen több generáción keresztül működött itt uránbánya. Volt alkalmunk megismerni például a radioaktív radongáz hatásait, a környezet és egészségrombolást.

Azt mondják a hiányos és pontatlan információkról a Wildhorse Energy hiányos és pontatlan kommunikációja tehet, ezért egyedül ők a felelősek.

Közleményükben továbbá ez áll:

A műszakilag kivitelezhetetlen és több országban betiltott ISL technológiát éppen a Wildhorse ültette bele a köztudatba 2006 és 2008 között. Mi tudjuk, hogy 2008-ban világosan a hagyományos mélyművelésű bányászat mellett döntöttek, azonban ezt a váltást nem igyekeztek tisztázni a közvélemény előtt. Üdvözlik, hogy2012-ben már hajlandóak eloszlatni ezt a félreértést.

“Amíg az egyetlen működő bányával sem rendelkező Wildhorse Energy hat év munka után továbbra is csak „valamilyen más eljárás”-ról nyilatkozik a tervezett uránbányászat kapcsán, addig joggal feltételezhetjük: vagy nem tudják, hogy mit akarnak csinálni, vagy visszatartanak információkat” – áll a közleményben.

A mozgalom szerint jelenleg a Pécs területére tervezett Kismélyvölgy dűlői és mecsekszentkúti tervezett kutatófúrások jelentenek aktuális veszélyt, ezért továbbra is arra kérik Pécs M. J. V. polgármesterét, Dr. Páva Zsoltot, hogy a kért tulajdonosi hozzájárulást ne adja ki a Wildhorse Energynek.

 

Korábbi cikkeinek a témában:

Urán: nem várnak eleve ellenzik a bányát

Vegyesvállalat vizsgálja az uránbányászatot

Legkevesebb hat év múlva nyithatnak a mecseki uránbánya

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

Comments are closed.