Pécsi Törvényszék lett a megyei bíróságból

Törvényszékre változott a 19 megyei bíróság és a Fővárosi Bíróság elnevezése január elsejétől a jogszabályváltozások nyomán; az új elnevezésekben többnyire nem a megye neve szerepel.

 

A Fővárosi Bíróság új elnevezése Fővárosi Törvényszék, a Pest Megyei Bíróságé Budapest Környéki Törvényszék a többi egykori megyei bíróságé pedig Kecskeméti Törvényszék, Pécsi Törvényszék, Gyulai Törvényszék, Miskolci Törvényszék, Szegedi Törvényszék, Székesfehérvári Törvényszék, Győri Törvényszék, Debreceni Törvényszék, Egri Törvényszék, Szolnoki Törvényszék, Tatabányai Törvényszék, Balassagyarmati Törvényszék, Kaposvári Törvényszék, Nyíregyházi Törvényszék, Szekszárdi Törvényszék, Szombathelyi Törvényszék, Veszprémi Törvényszék és Zalaegerszegi Törvényszék – olvasható a birosag.hu internetes oldalon.

Az új bírósági szervezeti törvény szerint négyszintű marad a bírósági rendszer, de az ítélőtáblákat leszámítva változnak az elnevezések. Ez év január 1-jétől a Legfelsőbb Bíróság helyébe a Kúria, a megyei bíróságok, illetve a fővárosi helyébe pedig a törvényszékek léptek, majd 2013. január 1-jétől a városi és a fővárosi kerületi bíróságok neve járásbíróságra változik.

A cégbíróságok nevében is megjelent január 1-jétől a törvényszék, Budapesten például a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága működik, a Pest Megyei Bíróság területén a Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága, Győr-Moson-Sopron megyében a Győri Törvényszék Cégbírósága, Vas megyében pedig a Szombathelyi Törvényszék Cégbírósága.
A birosag.hu nyitóoldalán olvasható – Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal és Darák Péter, a Kúria elnöke által jegyzett – köszöntő szerint a január 1-jén hivatalba lépett új bírósági vezetők feladatuknak tekintik a nyugodt, elmélyült és színvonalas ítélkezés feltételeinek biztosítását, amellyel meg kívánják erősíteni az igazságszolgáltatás iránti közbizalmat.

A dokumentum szerint az ügyfelek, a jogi képviselők és az ügyészek elvárják a bíróságok elé kerülő ügyek ésszerű határidőn belüli, szakszerű elbírálását, a közvéleménynek pedig jogos az az igénye, hogy az igazságszolgáltatás igazgatása, az ítélkezés legyen időszerű, átlátható és érthető. Ugyanakkor a bírák az egyenletes, arányos munkaterhelés megvalósítását, az adminisztratív háttér megerősítését, az ítélkezés egységéhez szükséges szakmai segítséget és a mindennapi munkájukat hátráltató problémák megoldását várják az új bírósági vezetéstől, az igazságügyi alkalmazottak pedig jobb munkafeltételeket, nagyobb anyagi megbecsülést szeretnének.

“A jogos elvárásoknak igyekszünk megfelelni, azonban sok feladat és hosszú út áll előttünk a közösen kitűzött célok eléréséig. Ehhez türelmet, bizalmat és cselekvő együttműködést kérünk minden érintett részéről” – olvasható a Handó Tünde és Darák Péter által jegyzett rövid köszöntőben.

Hirdetés