Pécsről gyűjtöttek tapasztalatokat a kínaiak

Kínai regionális vezetők delegációja látogatott a héten Pécsre, hogy a helyi vízszolgáltató működéséről tájékozódjon. Az ország keleti partvidékén fekvő Shaoxing megye több testületét képviselő küldöttség a vízellátással és szennyvízkezeléssel kapcsolatban gyűjtött bevált gyakorlatokat, pécsi tapasztalatokat.

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata kiterjedt partneri kapcsolatot ápol a kínai Shaoxinggal, ennek részeként érkezett a helyi szolgáltatóhoz a hatfős delegáció október 14-én. Mint a vendégek elmondták, a mintegy ötmillió lakossal rendelkező területen több nagyváros is dinamikus fejlődésnek indult, az ezzel együtt járó kihívások az ivóvízellátásnál és a szennyezett víz kezelésénél is jelentkeznek. A területen a vízellátás messze nem teljes körű, már a nagyvárosok külső körzeteiben sem teljes a hozzáférés, átlagosan az ott élők mintegy 60%-a számára biztosított a biztonságos vezetékes ivóvíz és szennyvízelvezetés.

Bár a terület nagyságrendekkel kisebb szolgáltatói feladatot jelent, a baranyai megyeszékhely hasznos példával szolgálhat a kínai régió fejlesztése iránt elkötelezett önkormányzatok számára. – Pécsen a modern vízszolgáltatás első lépéseit több mint százhúsz éve tették meg, az utóbbi évtizedekben pedig a városban gyakorlatilag 100 százalékossá vált a lakók hozzáférése. Nálunk a fő feladatot már nem a további bővítés, hanem a meglévő hálózat felújítása és a szolgáltatás további fejlesztése jelenti – hangsúlyozta az eseményen Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója. Ezzel együtt a pécsi víziközmű-rendszer rendkívül vegyes, a helyi szakemberek évtizedek tapasztalataival rendelkeznek, nagyméretű tudáskészletet halmoztak fel az alkalmazható technológiák, anyagok és eljárások terén, ezeket pedig a partnerség jegyében meg is osztják a hasonló célokért dolgozókkal.

A delegáció tagjai bíznak a jövőbeli szorosabb együttműködésben, különösen hasznos mintának értékelték a Tettye Forrásház Zrt. monitoring kút hálózatát, amely a vízvételi helyeknél valós időben felügyeli a kitermelt víz minőségét és szükség esetén azonnali beavatkozási lehetőséget biztosít. Emellett a próbaüzemét kezdő pécsi biogázüzem bemutatóját is érdeklődéssel követték, mivel a dinamikusan fejlődő, kiemelt gazdasági fontosságú régióban hasonló jelentős fejlesztésekre van szükség a vízbázisok védelme és a szennyvíz ártalmatlanítása terén.

 

Hirdetés