11 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapHírzónaRengeteg életet mentenek meg, most őket ismerték el

Rengeteg életet mentenek meg, most őket ismerték el

Országosan is elismerték a Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályának szakdolgozóit. A pécsiek a betegek megítélése nyomán és szakmai teljesítményük után kaphatták – megosztva a hévíziekkel – Az Év Kiváló Szakdolgozói Közösségi Díját.

A transzplantációs osztályon évente 50-60 vese- és öt hasnyálmirigy-átültetésen átesett beteget kezelnek. Itt olyan szakdolgozói csoport működik, amelynek tagjai nemcsak a betegek felépülésében, hanem a mindennapokba való visszailleszkedésükben is segítenek. Minden évben egyszer egy ilyen közösséget is díjaznak, amelyiknél nem csupán a tudás, hanem lelkesedés is fontos – a pécsiek nem jöttek haza üres kézzel.

– Húsz főt jelöltem meg abban a szakdolgozói csoportban, akik nap mint nap azért dolgoznak, hogy a transzplantált betegek teljes életet élhessenek. Köztük nemcsak ápolók, hanem dietetikusok, gyógytornászok, koordinátorok, ambuláns gondozást végző kollégák is megtalálhatók – mondja Holczer Jánosné Csilla, a Transzplantációs Osztály főnővére, aki benevezte a csapatot.

A szakdolgozók Kossuth Zsuzsanna-emlékérmet kaptak 

A pécsi szervátültetési központ az egyik legaktívabbnak számít Magyarországon. Négy megye lakosai, azaz 1,3 millió ember él az ellátási területükön, s 1993 óta szinte folyamatosak a transzplantációk, amelyek között egyedülállóak is voltak. Magyarországon például itt végeztek először hasnyálmirigy-átültetést 1998-ban. Nemrégiben elvégezték az ezredik veseátültetést is.

Magyarországon Pécsett végeztek először hasnyálmirigy-átültetést

– A díjra beadott pályázatnál több szempontot is vizsgáltak. Nézték a betegforgalmunkat, a betegek véleményét és mérlegelték azt is, hogy a szakmai szervezeteken kívül milyen civil szervezetekkel tartjuk a kapcsolatot. Az itt dolgozók tudományos munkássága is szempont volt – teszi hozzá Holczer Jánosné Csilla.

Az országos pályázatot a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) hirdette. Az első helyezést – hajszállal a pécsiek előtt – a Hévízi Rehabilitációs Központ hozta el. De mivel a pécsiek munkáját annyira nagyra értékelték, ezért ők is díjazásban részesültek. Sőt, az eddigi évekkel ellentétben a díjátadóra is meghívták őket Budapestre. A szakdolgozók emellett Kossuth Zsuzsanna-emlékérmet kaptak, valamint a Baranya Megyei Területi Szervezet vezetőségétől pénzjutalomban is részesültek. Tőlük pénzjutalmat kaptak a dolgozók. 

[su_note note_color=”#168908″]Kossuth Zsuzsanna az ország első főápolója volt, 200 évvel ezelőtt született. Az emberi szenvedéssel 14 évesen találkozott először, mikor Magyarországon kitört a kolera, és bátyja, Kossuth Lajos mellett kivette részét a járvány elleni küzdelemből. Kossuth Zsuzsanna felismerte, hogy csak megfelelő létszámú és végzettségű ápolókkal lehet gyógyítást végezni. Nevéhez fűződik még az önkéntesek bevonása a sebesültek ellátásába, de a lelki segítségnyújtás fontosságának felismerése is.[/su_note]

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő