20 milliárdból épülhet különleges park Pécsen

20 milliárd forintos beruházást tervez a Pannon Hőerőmű Pécsen. Az egykori Karolina-külfejtésre megálmodott zöld energiapark Európában is egyedülálló projekt lenne, amely nem csupán energiatermelési helyszíne lenne, hanem energetikai kutatóbázis, valamint oktatási centrum és vonzó turisztikai célpont is.

Több mint egy évtizede – egészen pontosan 2004-ben – fejeződött be a szénkitermelés a pécsi Karolina-külfejtésen. A terület rekultivációjára mindeddig nem került sor, mert az állam eddig nem biztosított forrást azokra a munkálatokra, amelyek költségének kétharmad részét az államnak, egyharmad részét az erőműnek kell biztosítania. Utóbbi már megkapta a szükséges engedélyeket, valamint rendelkezik a megfelelő anyagi háttérrel is. A rekultiváció során feltöltik a bányagödört, a tőle északra található meddőhányón lankás rézsüket alakítanak ki, emellett természetesen talajtakarást, füvesítést és fásítást is végeznek majd.

A szükséges tájrendezés mellett azonban felmerült egy új hasznosítási lehetőség is. Mint Marton Ferenc kommunikációs vezetőtől megtudtuk, a Karolina Zöld Energia Park koncepciója és előzetes tanulmánytervei már elkészültek, a részletes megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére pedig pályázatot nyújtottak be, amelynek elbírálására várnak.

– Ez az előfeltétele annak, hogy a projekt valóban megindulhasson, és a következő lépést megtegyük, s a projekt finanszírozási feltételeit biztosítsuk.

Karolina külfejtés

A projekt megvalósítása nagyságrendileg 20 milliárd forintba kerülne, amelyhez a Pannonpower önereje mellett nemcsak állami forrásokra, hanem európai uniós fejlesztési forrásokra is szükség lenne.

– A projekt kivitelezése a részletes megvalósíthatósági tanulmány elkészülte után – amely kb. 1 évnyi előkészítő munkát jelent -, a finanszírozási feltételek teljesülése esetén kezdődhetne meg. Az építkezés legkevesebb 3 évig tartana – mondta a vezető.

Az elképzelések szerint a Karolina Zöld Energia Park Európa első komplex zöld energia parkja lenne, ahol valamennyi, ma ismert megújuló energiaforrást be tudnának mutatni a napenergiától a vízi és szélenergián át egészen a geotermikus energiáig.

A park – és a jelenlegi bányagödör – középpontjában egy magyar szabadalom, egy módosított naptorony kapna helyet. Az Európai Unió széndioxid-kibocsátás csökkentését célzó klímapolitikájával és a magyar kormány helyi ellátást és megújuló energiát ösztönző törekvéseivel egyaránt összhangban lévő Karolina Zöld Energia Park Pécs zöld fővárosi törekvéseit is segítené, miközben munkahelyeket teremthet a városban. A komplex park nemcsak energiatermelési helyszín lehet, hanem energetikai kutatóbázis, valamint oktatási centrum és népszerű turisztikai célpont is.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés