10 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálPécsett még nincs járvány?

Pécsett még nincs járvány?

Kevesen vannak tisztában vele, de Magyarországon minden évben halálos áldozatokat szed a meningitis, azaz az agyhártyagyulladás, bár szerencsére kis számban. Elsősorban gyerekekre, fiatalabbakra veszélyes ez a gyors lefolyású kór, de a felnőttek között is fel-felbukkan.

Nemrég karácsonykor vesztette életét egy fertőzött bölcsődés gyermek Budapesten, de az agyhártyagyulladás december elején egy szintén fővárosi gimnazista halálát is okozta. Az ÁNTSZ legutóbb közzétett adatai szerint tavaly december 12-ig 47 megbetegedést regisztráltak az országban, közülük hét beteg hunyt el.

Dr. Princz János, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke szerint erős túlzás járványról beszélni, annak ellenére is, hogy a közelmúltban számos helyen felütötte fejét a kór.

– Az agyhártyagyulladás cseppfertőzés útján terjed, ezért fontos minden általános higiénés szabályt szigorúan betartani a megelőzéshez, ilyen például a gyakori kézmosás – mondta.

A vitaminok és antibiotikumok szedése is erősíti a szervezet ellenálló képességét, illetve fontos még a nagyobb tömegek kerülése is. De a legbiztonságosabb védekezési módszer alapvetően a védőoltás.

meningitisz
A baktérium a légutakról indulva jut el az agyhoz

Ha már beütött a baj és felismertük a tüneteket, a betegség gyors lefolyása miatt rögtön orvoshoz kell fordulni, aki csak összetett kezeléssel tudja gyógyítani a betegséget, ezért elkülönítő osztályra kerül a beteg.

A cseppfertőzés útján terjedő kór alapvetően csak felsőlégúti megbetegedést okoz, a fertőzöttek fél százalékánál lép át súlyosabb stádiumba és jut be a központi idegrendszerbe a kórokozó. Még ebben az esetben is kevesen válnak áldozattá, de már indokolt a félelem.

A baktérium először a légutakban telepedik meg, a gyulladt nyálkahártyán át bekerül a véráramba, onnan az agyvízbe. Innen indulnak a betegség súlyos tünetei. Elsősorban az agyhártyán, a gerincvelőt körülölelő hártyán okoz gyulladást, roncsolódást. Ezek halálesetkor akár szabad szemmel is láthatóak az agyon a boncolást követően.

A gyógyulás után is okozhat maradandó károsodásokat azáltal, hogy már jelentős károkat okozott az idegrendszerben.

A jellegzetes tünetek esetén azonnali orvosi kezelés szükséges: fejfájás, magas láz, fény- és hangérzékenység, nyakmerevség, aluszékonyság.

agyhártyagyulladás tünet
Csúnya külső tüneteket tud produkálni a betegség

Kétféle védőoltás létezik a betegség kétféle baktériumtörzsére: B és C típusú. Míg a B típusra a védőoltás szinte megfizethetetlen – ára százezer forint körül mozog –, a hétezer forintos C típusú január elsejével teljesen ingyenessé vált.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő