11 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálCsalók leselkednek a neten

Csalók leselkednek a neten

Az internetes apróhirdetési oldalak a legtöbb esetben megkönnyítik életünket. Az elmúlt pár hónapban viszont elkeserítő átvágásokról érkeztek hírek. Épp ezért nagyon figyelni kell, hiszen nemcsak a nemzetközi, hanem a magyar cserebere- és adásvételi oldalakon is nagy számban fordulnak elő netes csalók.


Bizonyára sokunkkal fordult már elő, hogy nem azt kapta, amit rendelt. Nemcsak étteremben, hanem mondjuk az interneten is. Például veszünk valakitől egy elvileg jó állapotban lévő telefont, amiről kiderül, hogy hasznavehetetlen. Vagy, ami még rosszabb, a telefont előre kifizettük, és az mégsem érkezik meg. A termék gazdája pedig – micsoda meglepetés – eltűnt az oldalról, elérhetőségeire pedig nem válaszol. Mit lehet ilyenkor tenni, és mit kell tennünk, hogy ilyen eset ne forduljon elő többször?

Jól meg kell fontolni, hogy kinek utalunk pénzt!
Jól meg kell fontolni, hogy kinek utalunk pénzt!

Palocsay-Zubor Géza, a Jófogás.hu ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy az internetes csalók, vagyis a „scammerek” eszköztára kimeríthetetlen, kifejezetten a nagy értékű személygépkocsikra, haszongépjárműre, műszaki és elektronikai cikkekre, vagy háziállatokra specializálódnak.

A legtöbb kellemetlenség abból adódik, hogy az eladó és a vevő nem találkoznak személyesen. A vevő így nem tudja átnézni a terméket, nem tudja kipróbálni. Ehhez kapcsolódnak a gyakori előreutalással kapcsolatos esetek is. A vevő kap egy számlaszámot, naivan elutalja az adott összeget, és vár. Ezután előfordulhat, hogy vagy nem a kiválasztott terméket kapja kézhez, vagy egyáltalán nem kapja meg azt. Ezeket a csalásokat a Jófogásnál rendszeresen szűrik, amikor nagyon feltűnő a csalási szándék, külön figyelmeztetést küldenek az érintettek részére.

A kosarunk akár üres is maradhat, ha nem figyelünk
A kosarunk akár üres is maradhat, ha nem figyelünk

A legfontosabb azonban – a személyes találkozó mellett – az, hogy jól át kell nézni a hirdetést, hogy a képek a leírásnak megfelelő terméket ábrázolják-e, és hogy reális-e a meghirdetett ár. A problémák elkerülése érdekében érdemes elkérni a termék garancialevelét, eredeti számláját és dobozát is. Az adásvételről pedig célszerű írásos szerződést készíteni a vevő és az eladó adatainak, a termék paramétereinek és a vételi árnak a feltüntetésével.

Palocsay-Zubor kérésünkre elmondta, az mindig változó, hogy hány, csalással kapcsolatos esetről szereznek tudomást havonta, és ezek formája is igen eltérő tud lenni. Az viszont biztos, hogy a sikeres adásvételek számának töredékét jelentik ezek a csalások. Hozzátette, külön szakemberek végzik a csalásokkal kapcsolatos vizsgálatokat, akik indokolt esetben a rendőrség munkáját is segítik.

Az apróhirdetési oldalakon történő átverésekkel kapcsolatban megkerestük az OLX-et is, ahol Kovács Andrea, a cég PR-referense a fentieket azzal egészítette ki, hogy figyelmeztető jel lehet, ha túl kevés információ van a meghirdetett termékről, ha nincs fotó, ha magyartalanul fogalmazták a hirdetést, vagy ha az eladó nem válaszol egyértelműen a kérdéseinkre. Akkor is legyünk gyanakvóak, ha olyan adottságú műszaki cikket hirdetnek, amely a leírt formában sosem került piacra vagy hamisítvány. Amennyiben pedig előre utalt valaki pénzt, de nem kapott semmit, akkor a rendőrséghez fordulhat. Ha pedig nem azt kapta, amit megrendelt, akkor érdemes jogi segítséget kérni.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő