Életveszélyes az e-cigi?

Néhány nappal ezelőtt csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy budapesti cég telephelyére, ahol 44 millió forint értékben foglaltak le elektromos cigaretta folyadékot. A nikotintartalmú anyag lekapcsolása után a webshopok is leálltak. Befellegzett az e-cigiseknek? Nem ismertek a hatások.

Majdnem leszokott…

Balázs tinédzser kora óta dohányzik. A 33 éves pécsi fiatalember próbálta már letenni a bagót, eddig azonban ez nem sikerült. Két hónapja azonban az interneten rátalált az elektromos cigarettákra, vett is egyet a szükséges nikotinos patronokkal együtt.

– Korábban fulladtam, köhögtem, most ott tartok, hogy érzem a illatokat, az ízeket – mondta Balázs. – Két hónapja csak ezt szívom, sokkal jobban érzem magam, talán ezt is el tudom már hagyni.

Cigi aksiról

Az elektromos cigaretta egy akkumulátorról üzemelő eszköz, amely a nikotinos folyadékból párát készít, ezt a dohányos belélegezheti, így füst, kátrány vagy más, a hagyományos cigarettára jellemző betegségeket okozó anyag nem jut be a szervezetébe – legalábbis ebben bíznak a fogyasztók. Egyes beszámolók azonban a veszélyekre is figyelmeztetnek.

Életveszélyes is lehet?

A minisztérium szerint káros

Az Emberi Erőforrás Minisztérium még márciusban tett közzé egy állásfoglalást. Ebben – közelebbről meg nem hivatkozott – kutatásokra hivatkozva a tárca azt állítja, az egészségre „ismerten káros anyagokat mutattak ki az összetevőik között”. Ám ami talán a legfontosabb, hogy a benne lévő nikotin „olyan farmakológiai hatású anyag, amelyre a gyógyszerszabályozás vonatkozik, az ilyen termékeknek keresztül kellene menniük a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó hatósági eljáráson, s meg kellene felelniük többek között a gyógyszergyártásra, gyógyszerforgalmazásra vonatkozó uniós előírásoknak, továbbá alkalmazásuk a dohányzásról történő leszokás részeként az orvos vagy gyógyszerész tanácsa alapján/felügyelete mellett történhet”. A tárca szerint az Egészségügyi Világszervezet sem tekinti az e-cigit a dohányzásról történő leszokás legitim eszközének.

Az adóhatóság lépett

Néhány napja ezen állásfoglalásnak megfelelően lépett is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), s mintegy 44 millió forint értékű elektromos cigarettába való hatóanyagot foglaltak el. A NAV szerint ugyanis a cég gyógyszerforgalomba-hozatali engedéllyel nem rendelkezett, gyógyszergyártásra, gyógyszer nagykereskedelemre és lakossági gyógyszerellátásra engedélye nem volt. Ez viszont megbénította a többi kereskedőt is, elbizonytalanítva a szer értékesítését.

Petíciót írtak

A Villanypára Egyesületnek országszerte vannak tagjai, mivel az elektromos cigaretta is elsősorban a netes közösség berkein belül terjedt el. Az egyesület elnöke, Kovács Dániel azt mondja, szerinte a minisztérium félreértelmezte a gyógyszertörvényt, amit tisztázni kellene, éppen ezért egy petíciót írtak a tárcának. Az egyesület nem veszélyt, hanem lehetőséget lát az elektromos cigarettában, amely segít a dohányzás elleni harcban – mondta. Ők nem zárkóznának el attól sem, hogy az e-cigik patronjait bevizsgálják megfelelő, pontos jogi szabályozás alapján, és a fogyasztók legálisan megvásárolhassák az anyagot. Ő úgy tudja, Németországban már bíróság is kimondta egyébként, hogy nem minősül gyógyszernek az e-cigaretta nikotinos hatóanyaga. Megjegyezte: a hagyományos cigaretta sem minősül gyógyszernek.

Káosz van és nyitott kérdések

Arra voltunk kíváncsiak, ha a nikotintartalom miatt tekinthető gyógyszernek az e-cigi, akkor a hagyományos cigaretták gyógyszernek minősíthetőek-e? Ha nem, akkor miért nem? Ha nem gyógyszer, akkor milyen jogszabály alapján mondják ezt?

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnál csupán azt mondták: a nikotintartalmú e-cigarettát, bármilyen alacsony is a nikotintartalma, gyógyszerként engedélyeztetni kell a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetnél (GYEMSZI), így az ügyben ők az illetékesek. A gyógyszerügyi hatóság megismételte a minisztérium álláspontját, ugyanakkor azt mondták, hogy a közönséges cigaretta „nem tiszta formában tartalmazza a nikotint”, és a dohánytermékekre külön jogszabályok vonatkoznak. A GYEMSZI arra is figyelmeztet, hogy az utcai árusoknál kapható e-cigaretták minősége és megbízhatósága nem garantált, így a fogyasztó nem tudhatja pontosan, hogy mennyi nikotint visz be a szervezetébe, vagy milyen egyéb, a testi épséget veszélyeztető technikai probléma merülhet fel a patronok kapcsán.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

16 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Az a legfőbb bajuk ezzel az egésszel, hogy nem vetettek ki adót a nikotinos termékekre, mert ha sokan áttérnek erre az analog cigi helyett, akkor az pénz kiesés a kedves államnak…. (én, mint dohánygyári dolgozó is inkább e-cigit szívok pedig bent ingyen lenne a cigi. Mostanra eljutottam odáig, hogy undorodom a a hagyományos cigi szagától is.)

  2. egy csomó mindent be lehetne tiltatni, amit ha nem megfelelően használunk, halálos az emberre…és ha már itt tartunk, egy igazi e-cigis értékesítő a következőt mondja: az elektromos cigaretta sem egészséges, csak sokkalta kevésbé károsabb, mint a hagyományos cigaretta, és mind emelet nincs környezetkárosítás. Aki meg olyan buta, hogy utcai árusoktól, meg ilyen amolyan piacokon vásárol, annak úgy kell (mintha a tőlük vásárolt dvd lejátszók, meg egyéb kütyük jók szoktak lenni..) . Amúgy minden ami nem tiszta levegő az káros a tüdőre, tehát a magyarországi “minőségi” buszokat is belehetne tiltani.

  3. ezek hülyék..ne idd meg és nem halsz meg…mellesleg elég gáz már a cikkben használt készülékek képe is..ego-t 650+vision v3 patron

  4. 3 tonna paradicsomban is halálos dózis van.

    Akkor most tiltsák be szépen az utcán kapható e-cigit, minket meg hagyjanak élni.

  5. Cave!

    Az én patronomba, amivel éppen gőzölök, 1,2 ml e-liquid fér. Ez átlagos méretnek mondható. A folyadék erőssége 6 mg/ml. Szerintem ez is megfelel a nagy átlagnak a felhasználók körében. Egy ilyen patronnal naponta maximum 4 adagot tudok elpöfékelni. Egész napra, fokozatosan elosztva. Kiszámoljam? Ugye nem kell, te sem gondoltad komolyan, amit írtál!

    Nem beszélve arról, hogy én tudom, hogy miből mennyit viszek be a szervezetembe. Ha nem bíznék meg a “boltosban”, vannak könnyen elérhető módszerek a nikotintartalom pontos megállapítására házilag is. Nos? Ezt mikor tudod megtenni a dohány alapú cigarettánál?

    Okos ember nem vesz ilyet az aluljárókban, a naív(buta?) meg még a fagyállót is megissza.

  6. Cave

    A cikkben hol olvastad hogy tiszta nikotint gőzölnek el az e-cigi használók? Tipikus ahogy hozzászólsz ahhoz amiről a legkisebb infód sincs. A net világában még neked sem okozhat problémát több oldalról megismerni azt amiről most információk hiányában írtál. Hajrá…nem fog fájni…:)

  7. Cave!

    Vegyünk egy konkrét példát:

    Egy 80 kg-os ember halálos nikotin adagja 72 mg. Magyarországon 24 mg/ml -nél erősebb likvidet nem lehet kapni. Ebből pontosan 3 ml-t kellene elszívnia EGYSZERRE! (A nikotin halálos dózisa 0.9 mg/kg) (Persze meg is ihatja, vagy magára is öntheti, de ez nem számít normális felhasználásnak.) Egy átlag vaper NAPI fogyasztása valahol 2-5 ml között van. Ne felejtsük el, hogy a nikotin felezési ideje a szervezetben 2 óra. Igen, létezik olyan patron amelyikbe ez a 3 ml beletölthető (sőt nagyobb is), de ez nem egyszerre “gőzölődik el”. Tehát majdnem “igazad” van. Ha nem is az e-cigiben (akkumulátor, kazánrész), de a patronjában valóban halálos dózisú nikotin lehet (belefér), csakhogy ezt meg kellene inni, mert elszívni egyszerre nem lehet. Mi viszont nem isszuk meg és nem öntjük magunkra.

  8. Kiegészítés:
    amúgy meg ha ilyen (ferde) tényeket szeretnél közölni,legközelebb jobban nézz utána a dolgoknak.Nem tiszta nikotint szívunk!! 🙂

  9. Kedves Cave

    Én inkább az ecigiforum.com-ot ajánlanám mint információs forrást és nem azokat amiket linkeltél.A valósághoz sokkal közelebbi tényeket olvashatsz ott több száz embertől akik használják az ecigit és még nem nyírták ki magukat.

  10. Nem nyalogatni kell a likvidet meg nem is felszívni egy fecskendőbe és belőni magadnak….
    Hanem megrendeltetése alapján használni!
    Magyarul beletöltöd a kis patronodba és elpöfögsz vele 3 napon keresztül!

  11. CAVE!
    Honnan veszed ezt a hülyeséget, hogy az e-cigiben többszörös haláldózis van?
    Esetleg 1-2 példát tudnál, aki ez miatt halt meg?

  12. az a baj a tiszta nikotinnal, hogy 30-60 mg! a halálos dózisa, akár bőrre cseppenve is, tehát egy e-cigiben többszörös halálos dózis van

Comments are closed.