5 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálAkár fegyverrel is várhatjuk a betörőt?

Akár fegyverrel is várhatjuk a betörőt?

Hamarosan életbe lép az új Btk., amely komoly változásokat hoz az önvédelem és a magántulajdon védelmének területén. Ennek értelmében akár engedéllyel tartott lőfegyver is használható a betörőkkel szemben. Hamarosan mindenki felfegyverkezve fog járni az utcán?

Július 1-jén hatályba lépnek a Btk. új szabályozásai, amelyek többek között a jogos védelem és a megelőző jogos védelem területén hoznak változásokat. Eddig ugyanis sokszor előfordult, hogy a megtámadott személynek (is) börtönbe kellett vonulnia, hiszen a jogszabályok csak a szükséges védelmet engedték meg. Igaz, az utóbbi időben a bíróságok már jobban figyelembe vették, hogy védekezés közben egy személy nem feltétlenül van abban a helyzetben, hogy felmérje a szükséges erő mértékét.

– Az emberek többnyire azt hiszik, hogy jelenleg egy személy csak a támadással arányosan óvhatja meg magát. Ez egy közkeletű tévedés, a jog szerint ugyanis a szükségesség elve van érvényben, ami kicsit mást jelent. Egy példával élve: ha valaki késsel megtámad egy profi bokszolót, akkor előfordulhat, hogy egy ütés is megfelelő védekezést jelenthet. Ugyanakkor egy törékeny nő esetében könnyen elképzelhető, hogy csak fegyver segítségével tudja megóvni az életét – vázolta fel a jelenlegi helyzetet Herke Csongor, a PTE-ÁJK tanszékvezető egyetemi docense.

A Központi Statisztikai hivatal legfrissebb adatai alapján egyébként a pécsi kistérségben kicsivel több mint 400, személy elleni bűncselekmény történt egy év alatt, a vagyon ellen elkövetett bűncselekmények száma pedig meghaladta a 3600-at. Ezzel a két adattal a baranyai megyeszékhely és szűken vett agglomerációja mindkét kategóriában az ország 8. legrosszabb helyén áll.

Az új Btk. azonban kimondja: a támadással járó kockázatot a támadónak kell viselnie, vonatkozzon az akár önvédelemre, vagy a magántulajdon védelmére. Eddig ugyanis könnyen előfordulhatott, hogy a védekezésre szoruló személy túllépte a szükségesség mértékét, és így neki is felelnie kellett a bíróság előtt.

A jogszabályok megváltoztatásához azonban szükség volt az Alaptörvény módosítására is, hiszen ez adja meg a büntetőjogi szabályozás kereteit. Az új alaptörvény V. cikke pedig kimondja: mindenkinek joga van a törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához. Ez alapján alkották meg a Btk. új szabályozását a jogos védelem és a magántulajdon védelmére vonatkozóan.

A jogtalan támadást az új szabályok szerint sok esetben – például ha fegyveres behatolás történik egy épületbe – majd úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására irányult volna. Tehát a változás lényege az, hogy akár nem arányos eszközökkel is felléphetünk a támadóval szemben – így egy házunkba betörő személyt akár husánggal vagy késsel is elkergethetünk. A betörőknek pedig tisztában kell lenniük azzal, hogy akár az életüket is elveszíthetik egy „akció” során.

Ezek szerint arra biztatják az embereket, hogy júliustól késsel vagy baseballütővel járjanak az utcán? A szakértők szerint egyáltalán nem ez motiválta a változtatásokat, azok inkább prevenciós jellegűek. A cél az, hogy elriasszák a támadáson vagy betörésen gondolkozókat, nem pedig a fegyverviselés népszerűsítése.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő