5 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálRubelválság miatt nem jönnek az atomnyugdíjasok

Rubelválság miatt nem jönnek az atomnyugdíjasok

Két éve volt szó először arról az elképzelésről, amely szerint jó lenne, ha hungarikummá nyilvánítanák a harkányi gyógyvíz- és fürdőkultúrát. A lépések már megtörténtek az ügyben, kérdés, hogy a végső döntést hozó Hungarikum Bizottság mikor véli úgy, hogy a nemzetközi hírű létesítmény által nyújtott szolgáltatások  is a nemzeti kincseink közé kerüljenek. Harkányban egyébként most a rubelválság veti vissza az orosz beutazókat. 

2013 nyarán hozták létre a baranyai Megyei Értéktár Bizottságot, amelynek feladata a megyében található értékek felkutatása és – lehetőség szerint – a megyei értéktárba való felvétele. A megyei gyűjtemény jelenleg öt tagot számlál, így a Zsolnay Kulturális Negyedet, a Zsolnay-porcelán és -kerámiát, a Bikali Élménybirtokot, a Geresdlaki Gőzgombóc Fesztivált, valamint a harkányi gyógyvíz és fürdőkultúrát.

Ez utóbbi esetében merült fel ismét, hogy felvehetnék a hungarikumok közé. A megyei értéktár bizottság döntése értelmében ugyanis már elérhető közelségbe került a titulus elnyerése, miután a testület a Hungarikumok Gyűjteményébe is felterjesztette a megyei értéket. A cím nagyban hozzájárulhatna a kisváros gazdaságának fejlesztéséhez, bár erre még egy ideig, a Hungarikum Bizottság pozitív döntéséig várni kell.

Hegyi Ákos korábbi pécsi önkormányzati képviselő, a gyógyfürdő jelenlegi vezérigazgatója szerint már nem csupán hazánkból, hanem a Németországból érkező vendégek is felfedezték a harkányi víz gyógyító hatását, így például a bőr- és nőgyógyászati panaszok, mozgásszervi megbetegedések enyhítését is szolgáló kezelések mellett népszerű a körükben az ivókúra is.

Harkányban arról a korábbi elképzelésről sem mondtak még le, amely szerint nagy létszámú orosz „atomnyugdíjasokat” várnának gyógyulásra a kisvárosba. Ezt megerősítendő, a tavalyi év végén testvérvárosi megállapodást kötöttek Kurcsatov városával, amely település jelentős atomipari városnak volt tekinthető a közelmúltban.

– Oroszországból elég intenzív volt az érdeklődés a tavalyi év folyamán, elég sok beutaztató cég kereste meg a fürdőt és a kórházat is, hogy csoportokat, de egyéni utazókat is hoznának Harkányba. Ez nagyon prosperáló piacnak mutatkozott, de az augusztusban kialakult és jelenleg is fennálló orosz-ukrán konfliktus, az EU Oroszországot sújtó büntető szankciói, valamint a rubel csökkenő értéke teljesen megtörte a lendületet – fogalmazott a vezérigazgató.

A szakember hozzátette, hogy az igény mindenképpen meglenne erre a szolgáltatásra, ráadásul az orosz várossal kötött együttműködés lehetővé tette, hogy a két fél közötti adminisztrációs, pénzügyi és elszámolási kérdések gyorsabban folyjanak.

– Mind a fürdő, mind a kórház felkészült arra, hogy nagyobb létszámú orosz csoportokat fogadjanak, ám egyelőre sajnos napi 10-15 fős csoportok látogatnak Harkányba havonta.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő