6 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálÍgy döntenek a pécsiekkel közösen!

Így döntenek a pécsiekkel közösen!

Lassan két éve, hogy elindult a legnagyobb, a teljes várost megszólító konzultáció Pécsen, amelynek az volt a célja, hogy a pécsiek megkérdezésével, véleményének figyelembe vételével induljanak el az uniós forrásokból finanszírozott fejlesztések. Azóta minden fontosabb témában megkérdezték a pécsieket, ahogyan a jövőben is így lesz.

– A városvezetés megalakulása óta következetesen azt a gyakorlatot folytattuk, amelynek során a pécsiek véleményét kikérve döntöttünk komolyabb ügyekben, fejlesztésekben. Azt valljuk ugyanis, nem a politikusoknak kell megmondaniuk az embereknek, hogy mi kell nekik, ők ugyanis nagyon jól tudják. A politikus dolga, hogy megkérdezze az embereket – fogalmazott lapunk kérdésére Páva Zsolt, amikor a sorozatos konzultációk hátteréről kérdeztük.

Emlékeztetett arra: már 2007-ben, képviselőként is konzultációt indított Pécsett a belvárosban élőket megszólítva, de az utóbbi években rendszeressé tették a párbeszédet a pécsiekkel.

– 2009-es megválasztásom óta arra törekedtem arra, hogy a civileket, a városlakókat is bevonjuk a döntésekbe. Nem véletlenül, hiszen a tubesi radar elleni közös fellépés is megmutatta, nem lehet asztal alá söpörni a városlakók véleményét, még akkor sem, hogyha egy adott népszavazás nem érte el az érvényességi küszöböt – mondta a városvezető.

A Pécs2020 program a 2020-ig tartó fejlesztési időszak projektjeit tartalmazza, aminek elsődleges célkitűzése gazdaságilag aktív, növekvő pályára lépő város kialakítása. A programban többek között útfejlesztések, munkahelyteremtő beruházások támogatása, az ipari park bővítése szerepel is szerepe. Ez volt az első egész várost érintő konzultáció Pécsett a rendszerváltás óta.

új fejlesztés a buszokon, hl05
A buszokon is folyamatosak a fejlesztések

Az ezzel kapcsolatos konzultációról szólva Páva Zsolt azt mondta, hogy minél szélesebb körből szeretnének egyeztetni a fejlesztésekről, hiszen a múlt hibái helyett a jövővel érdemes foglalkozni. Nem mellékes az, hogy milyen módon, mire fordítja a város fejlesztési forrást.

A konzultációval kapcsolatos kérdőíveket minden pécsi háztartásba eljuttatták, 6506 ív érkezett vissza, a válaszadók több mint 90 százaléka egyetértett az irányokkal: magyarán munkahelyeket és iparfejlesztés támogat. Ezen túlmenően a válaszadók mintegy négyötöde aquaparkot is szeretne, sokan a járdák állapotának javítását, akadálymentesítését, a kerékpáros közlekedés megkönnyítését, bicikliutak építését kérték, de sok igény érkezett szabadtéri felnőtt játszóterek, fitneszparkok építésére is.

uszoda-belső
Már tervezés alatt van az új sportközpont

Pécsen Kertváros, Uránváros lakói is külön elmondhatták véleményüket a városrész fejlesztéséről. Ezek kapcsán a Kertvárosban az új rendelő és a létesítendő központi játszótér helyéről is dönthettek a pécsiek, de a varjak elleni védekezés fontosságát is megerősítették az itt élők. Uránvárosban szintén az egészségügyi fejlesztéseket – Veress Endre utcai rendelőintézet megújítását és új orvosi rendelők kialakítását – tartották nagyon időszerűnek, valamint az óvodák, iskolák felújítását.

Kertvárosban már egészen előrehaladott állapotban van az új rendelőintézet előkészítése, a varjak ellen pedig tavaly is komoly beavatkozásokat hajtottak végre a lakosok érdekében. Uránvárosban a Mecsek Áruház mögötti önkormányzati épületben már elkezdődött az orvosi rendelők létrehozásának előkészítése.

Jövőre már rendelő lesz az épületből
Kertvárosiak dönthettek a rendelő helyéről

A belvárost érintő konzultáción legutóbb a Pécsi Városfejlesztési Zrt. arról kérdezte meg a városlakókat, hogy egy nemzetközi projekt keretében miként lehetne meg inkább vonzóvá tenni a belvárost, milyen szolgáltatásokat, boltokat, üzleteket látnának szívesen, milyen programokkal lehetne még több színt vinni a történelmi városközpont kínálatába. A szocialista városvezetés által a pécsi belvárosba beengedett bevásárlóközpont miatt

Mindezek mellett adott, a város jövőjét is meghatározó projektekről – így a bicikli utakról –, vagy éppen Magasházról is megkérdezték a helyieket. Ez utóbbi kapcsán például az derült ki, hogy a többség parkot szeretne látni az egykori szellemház helyén, s mindössze egy emléktábla emlékeztessen a valaha ott állt, elfuserált technológiával épült romhalmazra. Ezek alapján újul majd meg a környék, és 30 év után kapják vissza a zöldterületet a környéken élők.

tüke kártya, hl06
A Tüke Kártyáról is elmondhattuk a véleményünket

Ugyanígy történtek konzultációk a Tüke Kártya megújítása kapcsán, de külön a buszközlekedőket is kérdőre vonták több alkalommal is a buszcsere program és az új vonalak okán, ahogy a Kertvárosi Rendelőintézet helyét, szolgáltatásait illetően és a zöld felületek megújítása apropóján is számítottak a pécsiek véleményére.

– A jövőben is folytatjuk a konzultációkat, mert közösen szeretnénk építeni Pécset, így minden évben tervezünk többször is hasonlót. Mindig a beruházások, elképzelések megvalósításai előtt kérdezzük meg az embereket, ezért javaslataikat könnyen beépíthetik például a mérnökök, tervezők is a konkrét projektekbe, amennyiben beruházásokról van szó – mondta a városvezető azon kérdésünkre, lesz-e még konzultáció, illetve hogyan lehet a javaslatokat felhasználni.

A konzultációk mellett a város minden évben az összes közüzemi, városi tulajdonú céggel kapcsolatban is folytat kutatásokat, elégedettségi felméréseket, hogy megtudja, milyen módon lehet emelni a színvonalat például a távfűtés vagy a vízszolgáltatás területén.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő