8 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapAbszolút PécsIlyen lett Pécs legmodernebb kórháza

Ilyen lett Pécs legmodernebb kórháza

négyszázágyas24

A munkák egy része még hátravan, de több mint háromnegyed részben már készen van a 13 milliárdos új pécsi 400 ágyas klinikai tömb. Új, mert a tartószerkezeten és külső falakon kívül minden megújult az eddig felújított részeken. Exkluzív helyszíni riportot készítettünk; dr. Tóth Kálmánnal, a rekonstrukció orvos-szakmai vezetőjével, tudományos és innovációs rektorhelyettessel „indultunk a jövőbe”.

négyszázágyas22

Belülről sem ismeretlen szinte egyetlen pécsi számára sem a 400 ágyas klinika. Fél évszázada hazánk legkorszerűbb intézményeként épült, de az évtizedek során egyre inkább elavulttá vált. Most folyik, s részben már készen is van a legmodernebb észak-amerikai és nyugat-európai minták alapján való újjáépítése. Elfogultság nélkül állítható: nem lehet ráismerni az egykori intézményre.

Ilyen az ambuláns váró
Ilyen az ambuláns váró

– A legfontosabb eredmény, hogy a betegeknek egyszerűbb, kényelmesebb, gyorsabb és biztonságosabb lesz az ellátása. A magkórház jellegzetessége, hogy az egyik oldalon az egykapus sürgősségi ellátásra, a másik oldalon a szakambulanciákra épülve működik az intézmény, tehát aki fekvő ellátást igényel, a lehető leghamarabb osztályra kerülhet, s e mögött ott áll a korszerű, centralizált képalkotó és laboratóriumi diagnosztika. Ehhez jön, hogy mindez teljesen modern keretek között megy végbe – magyarázza Tóth Kálmán, amikor egy kis kalauzolásra kértük fel a helyszínen.

Hermetikusan elzárják a transzplantáltakat, de látogathatóak a tervezőknek köszönhetően
Hermetikusan elzárják a transzplantáltakat, de látogathatóak 

Kifejtette: ezzel a modellel kiküszöbölték a betegek városon belüli utaztatását, s azt, hogy a páciensnek vagy a mentősnek kelljen kevés információ alapján eldöntenie, merre vegye az irányt, ha baj van. Ugyanaz a helyzet, mint a Vészhelyzet című sorozatban, e struktúra ma a legkorszerűbb. Ma már itt van a belgyógyászati szakambulanciák többsége, s jövőre ide kerülnek a sebészeti szakmák, s a traumatológia is és működésbe lép a helikopter leszálló is az épület tetején.

A munka óriási volt.

– A tartószerkezetig le kellett bontani az épületet, falakat bontottunk és építettünk rengeteg újat, új a padlótól a plafonig, az ajtóktól az ablakokig, a csempéktől a külső burkolatokig minden. Kicseréltük a lifteket, és két új személyliftet is építettünk be – mondja a professzor.

Ilyen lett az intenzív osztály
Ilyen lett az intenzív osztály

 

A gépek és műszerek mindegyikét sajnos nem tudták a pályázat forrásaiból kicserélni, de a kiemelt betegellátó egységek (Sürgősségi, intenzív és szubintenzív osztályok, műtőblokk), ahol a legsúlyosabb állapotban lévők ellátása történik a legmodernebb, új infrastruktúrát kapják. Az új mobíliák sajnos még nem érkeztek meg, így a kórtermekben, vizsgálókban, orvosi szobákban az új beépített bútorok mellett még átmeneti bútorozás is található.

Megkapták a legmodernebb eszközöket
Megkapták a legmodernebb eszközöket

– Sajnos ezekre a műszercserékre, fejlesztésekre az OEP finanszírozásból nincsen forrás, így a jelenlegi uniós források mellett ezt az államnak, mint intézmény fenntartónak kellene külön forrásként biztosítani.

Bejártuk a jellegzetes kórtermi részlegeket is; a folyosókról már nem hat-nyolc ágyas szobák tárulnak fel, hanem zömében kétágyasok saját mosdóval, tusolóval, vécével, több helyütt bidével, az ágyaknál új bútorok, központi oxigénellátás is van mindenütt. A folyosókon komplett hűtőgépsorok szolgálják ki a betegeket, hogy elhelyezzék hazai étkeiket. A társalgókba tévék és kényelmes bútorok kerülnek hamarosan.

Egy szoba, két ágy, egy fürdő - bidével.
Egy szoba, két ágy, egy fürdő – bidével

Bejutottunk a csontvelő-átültetésen átesők kórtermeihez is: ezek az egyágyas szobák hermetikusan el vannak zárva a többi helyiségtől, ide az egészségügyi személyzet is csak megfelelő fertőtlenítés után juthat be. A levegő tisztított, a mosdóban folyó víz steril. A tervezők arra is figyeltek, hogy a betegek így is látogathatóak maradjanak. A kórterem üvegfala és a homlokzati üvegfal között folyosót biztosítottak számukra, így az üvegfalon keresztül házi telefon segítségével tudnak beszélgetni. Ilyen fontos fejlesztésekkel van egyébként tele az egész intézmény: például zsilipes kapuk, kártyás beléptetés van a kiemelt egységeknél, önműködő ajtók több helyütt.

négyszázágyas1

Az új intenzív és szubintenzív osztályok éppen úgy néznek ki, mint a filmekben: egy tágas központi pult áll az orvosok és szakdolgozók rendelkezésére, akik a körülöttük, zömében egyágyas kórtermekben fekvő betegek állapotát követik nyomon a legmodernebb monitorok és egyéb eszközök segítségével.

négyszázágyas2

Tóth Kálmán azt mondta: teljesen kész jövő nyárra lesz a 400 ágyas; jelenleg a keleti szárnyban dolgoznak. Ott a közfalakat már mind eltüntették, s hamarosan kezdődik az építkezés. A parkolás is könnyebb lesz azt követően: a klinika körül kb. 200 autó tud majd megállni. Egy későbbi ütemben több emeletes parkolóházat hoznának létre az Ifjúság útja szemközti oldalán.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő