8 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapPécs AktuálMagasház: nem kell félni a bontástól

Magasház: nem kell félni a bontástól

magashaz_pic
A szakma szerint ugyan nem hagyományos módon, de lebontható a pécsi Magasház épülete úgy, hogy a környező házakban, infrastruktúrában nem esik kár.

A 80 méter magas pécsi toronyház építéséhez közel húszezer tonnányi anyagot használtak fel, aminek közel másfél-kétszerese lesz köbméterben a bontáskor keletkező hulladék. Elszállítása pedig rengeteg teherautót igényel. Korábban felmerült, hogy senki nem vállalná el a feladatot, mert hasonló munka még nem történt.

– Nem hagyományos módon, de megoldható a bontás, méghozzá robbantás nélkül – mondta Maros József, annak a cégnek, a Marosterv Kft.-nek az ügyvezetője, amelyik korábban dolgozott az épület statikai megerősítésén.

– Baranyában ugyanakkor robbantásra már volt példa, mecseki bányaépületeket ezzel a módszerrel tüntettek el. Ám, ezek környezetében nem voltak lakóépületek, ezt ott meg lehetett oldani. Az épületet már csak azért sem lehet lerobbantani, mert akkor olyan magas törmelékhalmaz keletkezne, amihez nem férnének hozzá a gépek.

– Nagyjából 30 méter magas lenne az így keletkező kúp, amivel nem tudnának mit kezdeni – mondta Áspán László, a Térhatás Kft. vezetője.

– Eldönteni pedig azért nem lehet dél felé, a Megyeri térre, mert ott fontos városi közművek, víz-, gáz-, áramvezetékek futnak.

Áspán annak idején maga is részt vett az építésben, éppen ezért azt mondja, ugyanúgy kell elbontani, ahogyan felhúzták a házat.

– Vannak a bontásra műszaki megoldások: szétnyírják a házat, remegtetéssel, vibrációval bontják el – mondta, hozzátette: – Mindenképpen darut is fel kell majd állítani a munkához. A legnagyobb feladatot az épület falelemeinek leszedése jelentheti. Az épület szerkezete ugyanis olyan, hogy a belső pillérekre konzolokkal támaszkodnak a falak.

Egyébiránt a házat felújítani azért sem érné meg a mérnök szerint, mert négy liftet kellene üzemeltetni a 248 lakáshoz, teljesen új fűtési megoldásokra és új hulladékgyűjtő rendszerre lenne lenne szükség. Ráadásul rengeteg új parkolóhely is kellene, sőt, az egykoron ott működő, 1200 négyzetméteren elterülő statisztikai hivatal otthonának is új bérlőt kellene keresni. Az üzemeltetés hatalmas összeget emésztene fel.

[frame]Eddigi történet • 1974-ben kezdik el építeni • 1976-ban már beköltözhetnek az első lakók • 1983-ban észlelik először a korróziót egy vizsgálat során • 1988-ban átfogó és célzott ellenőrzés történik, kiderül, hogy veszélyes a ház • 1989-ben kiköltöztetik a lakókat • 2003-ban 360 millió forintért erősítik meg a vázszerkezetet • 2007-ben a tulajdonos, az osztrák hátterű Porr Hungária Kft. visszaadja a városnak a házat • 2008-ban a spanyol Milton-csoport projektcége, a La Torre 2008 Kft. veszi meg • 2013-ban kiadja a bontási határozatot a megyei kormányhivatal • 2013-ban új tulajdonosa lesz a La Torre 2008 Kft.-nek egy magyar néni személyében • 2014-ben jön a bontás?[/frame]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő