70 milliót engedtek el. Vagy nem.

500 millió forintos lakbérhátralékból 70 millió behajthatatlan volt, ezért a minap ezt az összeget kénytelen volt törölni az önkormányzat. 2007-ből örökölt ügyekről van szó, de a városházán állítják, már új szelek fújnak.

– Vajon, ha egy banknál még ma is számon tartják a 2005-ből származó ötezer forintos hiteltartozásomat, akkor hogyan lehetséges az, hogy az önkormányzat nullára írja le egyes bérlők adósságát? – vetette fel K. László Gábor. A férfi ugyanis az adott banknál csak azután tudott számlát nyitni, hogy rendezte majd’ egy évtizedes adósságát.

Az önkormányzat a közelmúltban ugyanis úgy döntött, hogy 70 millió forintnyi behajthatatlan tartozást elenged, töröl a rendszeréből. Gábor azt kifogásolja, hogy miközben elengedik a bérlő tartozását, addig ugyanaz a személy más jogcímen önkormányzati, állami támogatást is felvehet, és akkor már senki nem kérdezi meg tőle: volt-e adóssága az önkormányzattal szemben?

lakbér

Moór Eszter, a népjóléti bizottság elnöke szerint azonban ez korántsem ilyen egyszerű.

– Akiknek az adóssága behajthatatlan volt, azokat vagy már kilakoltattuk, vagy elhunytak és jogutódja sem volt a tartozásoknak – mondta. – A bérlők számára elég nagy szankciót jelent az, hogy kikerülnek az önkormányzati bérlakásrendszerből.

Véleménye szerint Gábor logikája azért nem stimmel, mert – az ő eseténél maradva – neki sem minden bank mondott nemet, csupán az, ahol tartozása volt. E szerint az önkormányzat sem tehetné meg azt, hogy teljesen kizárja az adósokat más, önkormányzati alrendszerekből, vagy éppen a munkaügyi központ szolgáltatásaiból.

A leírt tartozások öt éve lejártak, 2007 előttről származnak. A 2009-ben felállt városvezetés örökölt helyzettel találkozott: rengeteg bérlőjük volt, akik már akkorra nagyon sok adósságot halmoztak fel, s mivel nem tehetnek ki mindenkit az utcára, ezért megoldást kerestek.

– Idén indul el az a követeléskezelő rendszer, ami az önkormányzati szolgáltatókat egyesíti, amivel közösen tudják kezelni a különböző cégeknél meglévő tartozásokat – mondta Moór Eszter. – A cél ugyanis az, hogyha már tartoznak is, akkor se lehetetlenüljenek el az adósok, és a jelenlegi fogyasztásuk mellett valamennyit az adósságból is törlesszenek. Ehhez tudni kell azt is, hogy milyen a meglévő szociális és jövedelmi helyzetük, mekkora terhet bírnak el.

Ha kiderül, hogy valaki nem tudja a nagyobb, összkomfortos lakás rezsijét kifizetni, akkor kisebb, más komfortfokozatú otthonba helyezhetik át.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

4 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Szerintem ez nem fer azokkal szembe akik becsületesen fizetnek mindent. Nem beszélve arról, hogy fel emeleték a bérleti díjat 300%.
    És ezért a pénzért semmit sem adnak a lakáson kívül. Ha lakásban valami elromlik a lakónak kel saját pénzéből megjavíttatni! Ha az önkormányzathoz fordul és problémája van azt mondják nincs rá pénz. Vajon hová megy a bevétel? Lehet hogy egy magán albérlet olcsóbban lenne!

  2. Miért várta meg az önkormányzat, amig egy egy lakó több ezer forintos tartozást halmoiz fel? Miért nem lépett? Rossz gazda módjára viselkedtek, hiszen nem a sajátjuk, hanem a közé.

  3. ne hantázz, a bankoknak van BAR listájuk! ” Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer (BAR) – egy olyan negatív adóslista, melyet a pénzintézetek közösen tartanak fenn, hogy kiszűrjék a megbízhatatlan adósokat, valamint azokat, akik csalást vagy bűncselekményt követnek el a pénzintézetek kárára. Ehhez a listához az összes pénzintézet hozzáfér, mivel mindegyikük alapvető érdeke, hogy hiteligénylésnél az összes szereplő státuszát megvizsgálják a KHR-ben.”

    Az önkormányzat is beszélhetne saját magával, és a tartozásokat levonhatná a rendkívüli meg ki tudja milyen segélyekből. De persze egyszerűbb a helyi adókkal nyúzni a polgárokat a nemfizető bérlők helyett.

Comments are closed.