6 C
Pécs
csütörtök, április 18, 2024
KezdőlapPécs AktuálMit fizet a szállodások Uberje?

Mit fizet a szállodások Uberje?

A magánszálláshelyeket kínálókkal meggyűlik a baja a pécsi szállodaiparnak. Olyanok ők a hoteleseknek, mint a taxisoknak az Uber. Sokak szerint nem is fizetnek semmilyen adót, pedig kellene.

Nemrég megjelent cikkünkben olyan, az Airbnb-n fellelhető pécsi szállásokat mutattunk be, amelyeket a városba utazók olcsón – vagy épp kevésbé olcsón – vehetnek igénybe. Az említett cikkben Danka András, a Danubius Hotels Group pécsi szállodáinak igazgatója lapunknak elmondta, hogy Budapesttel szemben Pécsen még egyelőre nem érezni az Airbnb terjedésének hatását. Ezzel a véleménnyel azonban nem ért egyet Balatoni Sándor, a pécsi Hotel Millennium tulajdonosa és értékesítési vezetője. Lapunknak elmondta, hogy a helyi szállodaiparban már 2-3 éve érezhető egy egyre csak növekvő versenyhátrány a turistáknak kiadott magánszállások miatt.

Van dolguk a magánszállások kiadóinak
Van dolguk a magánszállások kiadóinak

Balatoni szerint a legnagyobb pécsi szállodák azóta dolgoznak egyre csak gyengülő kihasználtsággal, amióta a magánszálláshelyeket az interneten is meghirdetik, olcsóbban mint egy szállodai szobát.

A hoteltulajdonos szerint az ilyen szálláshelyek kiadói-hirdetői sokszor nem fizetnek semmilyen adót, mégis megússzák szárazon. Véleménye szerint behálózzák az országot, megállíthatatlanul terjeszkednek és úgy veszik el apránként a szállodások megélhetését, mint az Uber a taxisokét.

Az interneten hirdetett szobák után is kell fizetni
Az interneten hirdetett szobák után is kell fizetni

Balatoni emellett kiemelte, hogy hasonló kárt okoznak a városi szállodásoknak az olyan szállások, feketén adnak ki vendégeknek, belső körökben hirdetve meg azokat, nem az interneten. További komoly gondot jelentenek a kollégiumok is, amelyeket szerinte hétvégente – mikor a diákokat „hazaküldik” – kiadnak vendégeknek, természetesen adókat nem fizetve, tette hozzá.

Ez utóbbi állítás alighanem igen komoly tévedés. A PTE megkeresésünkre ugyanis közölte, az egyetem az idegenforgalmi adót a törvényi kötelezettségeinek megfelelően rendezi. Az elmúlt évben volt is külső ellenőrzés ebben a témakörben, amely során semmilyen szabálytalanság nem merült fel.

De vajon tényleg nem kell adót fizetniük az Airbnb- és a hasonló oldalak szállásadóinak? Tuczor Ágnes pécsi könyvvizsgáló szerint az ilyen esetek nem ingatlan-bérbadásnak számítanak, hanem magánszálláshely-bérbeadásnak, adót – és egyéb költségeket – pedig természetesen kell fizetniük. Erre pedig több lehetőség is megadatik azoknak, akik így vagy úgy kiadják ingatlanukat, vagy annak egy részét ideiglenesen.

A hotelszobák már nem elég vonzók?
A hotelszobák már nem elég vonzók?

Választhatják először is a „tételes átalányadózást”, a fizetendő személyi jövedelemadó éves összege szobánként 32 ezer forint. Ennél az adózási fajtánál 20 százalék egészségügyi hozzájárulást (azaz EHO-t) is fizetni kell a tulajdonosoknak.

Aztán ott van a „tételes költségelszámolás”, amikor a bevétellel szemben a számlával igazolt kiadások elszámolására és levonására van lehetőség. Az egészségügyi hozzájárulás ebben az esetben 27 százalékos.

A Pátria már alig él
A Pátria már alig él

Még egy lehetőség van adófizetésre, de ez nem a legnépszerűbb a magánszállásokat kiadók körében. A „10 százalékos költséghányad” nevű megoldás esetében a bevétel 90 százaléka után kell személyi jövedelemadót fizetni, a maradék 10 százalék pedig számla nélkül levonható a költségekre. Mivel egy épület fenntartása és üzemeltetése során ennél a 10 százaléknál általában több kiadás merül fel, ezért érthető, ha nem nagyon választják a maszek szállásadók.

Ezen felül idegenforgalmi adót is fizetniük kell, ami helyi adónak számít. Pécsett ez 400 forint egy főre és egy éjszakára, amit a vendég fizeti meg, a szállásadó csak behajtja, és befizeti az önkormányzat számlájára.

Airbnb-n ilyen helyen is alhatunk
Airbnb-n ilyen helyen is alhatunk

Megkerestük az ügyben a megyei adóhivatalt is, ahol elmondták, hogy az ilyen szálláshely-szolgáltatás engedélyhez kötött és a szálláskínálók csak úgy hirdethetnek meg kiadó szobákat-házakat, ha van adószámuk. Mielőtt a szállásadók bejelentkeznek a NAV-hoz – mert bizony be kell nekik – először Pécs jegyzőjétől szálláshely-üzemeltetési engedélyt kell beszerezniük. A vendéglátó emellett pedig természetesen köteles számlát, vagy nyugtát kiállítani. Kérdésünkre, hogy Baranyában büntettek-e meg már valakit, aki nem tette eleget a követelményeknek, azt a választ kaptuk, hogy ugyan pontos számot nem tudnak mondani, az viszont biztos, hogy számos alkalommal esett meg ilyesmi, a NAV ugyanis havi rendszerességgel felügyeli a maszek szállásadókat.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő