Az elhízás növelheti a császármetszések gyakoriságát

Minél nagyobb súlyfelesleggel rendelkezik egy kismama a szülés előtt, annál nagyobb annak a kockázata, hogy császármetszéssel hozza világra gyermekét – derítették ki amerikai kutatók, akik eredményeiket az American Journal of Obstetrics and Gynecology legújabb számában ismertették. Három újszülöttből átlagosan egy jön a világra az Egyesült Államokban császármetszéssel. Az amerikai betegségellenőrzési és megelőzési központ (CDC) adatai szerint ez az arány 50 százalékkal magasabb, mint volt az 1990-es évek közepén.


Az Indianai Egyetem kutatói Michelle Kominiarekkel az élen 125 ezer olyan szülőnő adatait elemezték, akik 2002 és 2008 között adtak életet gyermeküknek. A tudósok minden egyes esetben elemezték a nők testtömegindexét (BMI), a szülés körülményeit és annak módját.

Mint kiderült, az asszonyok 14 százaléka szült császármetszéssel, és a nők által a terhesség folyamán a szülés napjáig “felhalmozott” minden “pótlólagos” BMI-egység 4 százalékkal növelte a császármetszés kockázatát.

Az elemzések során az is kiderült, hogy a császármetszés kockázatának mértéke attól is függött, hogy szült-e korábban a nő, és ha igen, akkor természetes úton adott-e életet gyermekének, vagy császármetszéssel.

Mindent egybevetve azoknál az anyáknál, akik korábban császármetszéssel szültek, kétszer magasabb volt annak a kockázata, hogy a következő gyermeküket sem sikerül természetes úton a világra hozniuk: ez a súlyos elhízásnak minősülő 40 feletti BMI-vel rendelkező szülőnők több mint 50 százalékát érintette.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés