Hárommilliárdos fejlesztés a Kaposvári Egyetemen

Hárommilliárd forint értékű beruházás valósult meg a Kaposvári Egyetemen; a több mint két éve tartó fejlesztés célja egy korszerű szolgáltató egyetem kialakítása volt.

Szávai Ferenc rektor a projekt szerdán tartott záró rendezvényének sajtótájékoztatóján elmondta: a pályázat elnyerésével az intézmény lehetőséget kapott arra, hogy az elmúlt évtizedek sikeres fejlesztéseit folytatva a vidék egyik meghatározó, modern szolgáltató és kutatóegyeteme maradjon.

A beruházás az Európai Unió és a magyar állam csaknem 2,9 milliárd forintos támogatásával valósult meg.

A rektor hangsúlyozta: az ország 67 felsőoktatási intézménye között különböző mutatók alapján a 10-12. helyen álló Kaposvári Egyetem a jelentős infrastrukturális és informatikai fejlesztések révén a magas színvonalú oktatás mellett – eltérően sok más főiskolától és egyetemtől – olyan szerteágazó szolgáltatásokat tud nyújtani az agrárium és a gazdaság egyéb területén dolgozó szakembereknek, amelyek “igazolják az egyetem létét”.

Elsősorban a dél-dunántúli régióban szeretnék erősíteni a kapcsolataikat képzéseikkel, kutatásaikkal, a gazdaság igényeihez igazodva – mondta Szávai Ferenc, aki az MTI kérdésére e körbe tartozónak nevezte az egyetem 3000 hektárnyi, saját tulajdonú földterületét, amelyen mezőgazdasági termelést folytatnak, a sertés- és szarvastelepet, s az összességében egymilliárd forintból megújult laboratóriumot, amelynek folyamatban van az akkreditációja. Ha ez utóbbi lezárul, akkor néhány hónap múlva a régió gazdálkodóinak ismét lehetőségük lesz Kaposváron bevizsgáltatni a talaj- és növénymintákat, amit jelenleg Hódmezővásárhelyen végeznek el.

Dér Ferenc projektmenedzser közlése szerint elsősorban a kutatóhelyek infrastruktúráját fejlesztették annak érdekében, hogy a régió, valamint az agrár- és élelmiszerágazat szereplői – azaz a szakpolitikai és a kutatás, fejlesztés, innováció, oktatás (K+F+I+O) szereplői, továbbá a gazdálkodó szervezetek – között még szorosabb együttműködés alakuljon ki. Cél az úgynevezett “szántóföldtől az asztalig” termékpályamodellhez szükséges technológiák, módszerek és alkalmazások kifejlesztésére, kipróbálására alkalmas innovációs környezet megteremtése – tette hozzá.

A fejlesztési program keretében a Kaposvári Egyetem az agrár- és élelmiszer-tudományi kutatás, fejlesztés, innováció, oktatás tevékenységeinek összefogására Agrár- és Élelmiszer-tudományi Tudásközpontot hozott létre. Ezt egészíti ki a bőszénfai vadgazdálkodási bázis kutatói kapacitásainak megerősítése is. A képzés területén bővült a már meglévő digitális alapú művészeti oktatás eszköztára – nyitnak a digitális média felé -, korszerűsítették a pedagógusképzést szolgáló informatikai infrastruktúrát, továbbá megújult a nemzetközi hírű Pannon Lovas Akadémia.

A Kaposvári Egyetemen megépítettek, illetve felújítottak és korszerűsítettek 8000 négyzetméter épületet, 7000 felhasználó részére új informatikai infrastruktúrát alakítottak ki, több mint 700 millió forint értékben új laboratóriumi technológiát telepítettek, valamint 15 új és számos régi tantermet szereltek fel informatikai és infokommunikációs eszközökkel.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés