Mecseki urán: a Cég beméri a pécsieket

Teljes a homály és a sötétség...

Az elmúlt hetekben sem sikerült nyomára bukkanunk annak a tanulmánynak, amelyet állítólag a Wildhorse Energy Magyarország Kft. készít a pécsi uránkutatásról. A cég szerint van ilyen, csak éppen nem nyilatkoznak róla, a zöldek azt mondják, nem kizárt, hogy kakaóval öntötték le a doksit.

A pécsi uránálmokat dédelgető Wildhorse hiába ígérte, hogy október 15-re elkészíti a projekt hatástanulmányát, a munkáról azóta sincs hír.

Peták Péter, a neMecsek Mozgalom vezetője sem tud a tanulmányról, de azt nem tartja valószínűnek, hogy nem is dolgoznának az ügyön. Vitriolosan azt is hozzátette: lehet, hogy leöntötték kakaóval, ezért nem mutatják meg.

Hozzátette: csak annyi bizonyos, folyik valamiféle háttéregyeztetés, és egyre inkább csak annyi látszik, hogy éppen a leginkább érintettebbeket, a pécsieket nem vonják be a munkába.

– Titkos az egész, csak szlogeneket hallunk – mondta Peták Péter. – Mindeközben ősszel kérdőíves közvélemény-kutatást is végzett a cég, amely az uránbányászat elfogadottságát hivatott felmérni, s ebben a neMecsek Mozgalomról is megkérdezték az embereket – tette hozzá, de ennek eredményéről szintén nem tudnak semmit.

Titkos az urán-tanulmány?

Peták szerint a társaság terveiről annyit már lehet sejteni, hogy Kővágószőlős határában lenne az a terület, ahol meddőt helyeznének el, valamint a mélybe innen mennének le lejtős aknákon keresztül Pécs alá. Mint mondta, azon nincs min csodálkozni, hogy a gépek korszerűbbek lesznek, de ha kétszer annyi ércet bányásznának, mint korábban, akkor az aligha tekinthető környezetbarátnak.

Az ügyben ismét megkerestük a Wildhorse-t, mert kíváncsiak voltunk, mit lehet tudni az említett anyagról. Napokon keresztül vártunk, ám érdemi választ nem kaptunk a kérdéseinkre, és úgy tűnik, nem is fogunk, noha a cég a jövő hétre ígért nyilatkozatot.

A szaktárcánál sem tudnak semmit az érintett tanulmányról. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérum még júniusban közölte: a kormány döntése szerint 2012 második felében állami és piaci szereplők (vagyis a Wildhorse) bevonásával, vegyesvállalati együttműködés keretében vizsgálják meg a mecseki uránérc-bányászat esetleges újraindításának gazdaságossági feltételeit és társadalmi lehetőségeit. Ennek keretében kiemelt hangsúlyt kapnak a környezetvédelmi, egészségügyi és biztonsági kockázatok is.

 

[frame]Bemérik a pécsieket

Újabb reprezentatív közvéleménykutatás folyik jelenleg is a Wildhorse megbízásából. Bemérik, hogy Pécsett mennyire erősek a pozícióik, illetve milyen az uránprojekt elfogadottsága és támogatottsága. Mindemellett kíváncsiak arra is, a városlakók milyen információkkal rendelkeznek az uránkutatás jelenlegi és jövőbeni állásáról, illetve, hogy támogatnák vagy inkább elleneznék a beruházást, ha erről népszavazáson kellene dönteni.  [/frame]

 

Ha "most vasárnap" lenne népszavazás arról, hogy legyen-e uránbánya, akkor...

  • Elmennék és támogatnám (49%)
  • Elmennék és nem támogatnám (43%)
  • Nem mennék el szavazni, mert nem érdekel (8%)
Betöltés ... Betöltés ...
hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés
MEGOSZTÁS
Előző cikkHarkány mégis koppanhat
Következő cikkMár nem kell hólánc

7 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Ők pontosan tudják mit és miért akarnak. Csak azért kérdeznek, h tudják, megtehetik-e.
    Azt is pontosan tudják, h a már eddig kibányászott érc meddője szép lassan a folyamatos költséget jelentő védekezés mellett is még évszázadokig fogja mérgezni az élőhelyünket.
    A többi gazdaságilag irracionális környezetpusztító technológiát is nézve az a meglátásom, h valójában ez is a bánya újranyitási szándékának valódi célja.

  2. Kifejezetten matematikai megközelítésből szeretném jelezni, hogy egy tucat az 12, két tucat az 24, … és így tovább. A pár tucat az vajon mennyi? Ötven tucat az éppen hatszáz.

  3. KM! Elnézést, hogy beleszólok a vitába, de ebben a cikkben az uránbányáról van szó. Az pedig tény, hogyha egyszer lesz ebből valami, az nem ezreknek, hanem pár tucat embernek adna munkát összesen. Mivel már nem az a technológia, mint régen. Néhány tucat emberért (és természetesen a horribilis külföldi céges haszonért) pedig nem szabad kockáztatni egy egész város egészségét és környezetét.

  4. Szerencsétlen az öreganyád, te idióta! Szerinted hány munkahelyre lenne szükség Pécsett? Pár tucatra mi?

  5. Milyen több ezer emberről beszélsz, te szerencsétlen? Az urán pár tucatnak adna melót összesen. Ezt a cég is megmondta már korábban.

  6. Álszent dolog az egész környezetvédelem. Azzal nem foglalkoznak, hogy neves gyártók “tartós” fogyasztási cikkei olyan anyagokból készülnek, hogy a garancia lejártával egyszerűen ki kell dobni, mert javítani nem érdemes. Mégis hova kerül a rengeteg e hulladék? Ki a természetbe. De azért az uránbányától féltik a környezetet. Minden ipari tevékenység valamilyen szinten káros a környezetre. Kíváncsi lennék nemecsekék ötleteire, hogyan akarnak több ezer embernek tartósan munkahelyet teremteni?

  7. Szakmailag nem tudok hozzászólni, de ha ilyen vehemensen foglalkoznának szervezetek a munkahely teremtéssel is akkor nem volna ilyen nyomorult helyzet. Ezzel nem a nemecseket akarom kritizálni, szép hogy törődnek a környezetünkkel.

Comments are closed.