Hirdetés

A teljes körű felújításon átesett Széchenyi téri múzeum épületében nyílt meg a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpontja. A pénteken este megnyílt „A hely szelleme – Genius Loci” címet viselő állandó kiállítás több mint 500 négyzetméteren, 11 termen keresztül mutatja be a látogatóknak Pécs és Baranya történetét.

A péntek esti megnyitó is már óriási érdeklődés mellett zajlott, pedig a zártkörű rendezvényen még csak a szakma képviseltette magát. Persze a kisebb tömeg nem volt meglepő, hiszen a komoly felújításon átesett impozáns épület szinte kiáltott egy színvonalas kiállítás után.

– Van itt egy épület, ami a díszhelyén van a városnak, sokáig kihasználatlan is volt – kezdte köszöntőjét Bertók Gábor, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója. – Ennek az igazi új élete most kezdődik el. A Magyar Géniusz Program támogatásával és Pécs hozzájárulásával létre tudtunk hozni egy új, állandó kiállítást. A szándék az, hogy maradandó értékeket mutassunk meg a látogatóknak. Bár állandó kiállítás, bízom benne, hogy az új kutatási eredményekkel ezt még bővíteni is tudjuk majd.

Bertók Gábor

Bertók beszédében hosszan sorolta a JPM azon munkatársait, akik az elmúlt egy évben azon dolgoztak, hogy megnyílhasson „A hely szelleme – Genius Loci” című tárlat.

Az eseményen felszólalt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének alelnöke, Ódor János Gábor is.

– Hiszünk abban, hogy a helynek van szelleme – mondta Ódor. – Nem véletlen, hogy a maximális támogatási összeget kapta meg a Janus Pannonius Múzeum, hiszen a térségben betöltött szerepe, a szakmai munka alapján egyértelmű volt, hogy ez egy újszerű kiállítás lesz, ami a helyieket és az idelátogató turistákat is meg tudja szólítani.

Ódor János Gábor

Az önkormányzat nevében Zag Gábor képviselő mondott beszédet, amelyben a Janus Pannonius Múzeum megújult épületének történetébe adott bepillantást.

– Egy sokszínű város sokszínű kiállítását láthatjuk itt,  egy olyan épületben, amelynek a múltja igen jelentős, már-már regénybe illő – mondta a politikus. – Az épület a török hódoltság idején egy janicsár háza volt, később jezsuita iskola, püspöki árvaház, bank, ügyészség, nyomda, majd múzeum épület. Egy sikeres EU-s pályázat, 7 évnyi előkészítő munka és 1,3 milliárd forintnyi forrás kellett ahhoz, hogy főterünk egykori szégyenfoltja újra méltó dísze legyen a városnak. Ez a kiállítás egy nagy összefogásnak köszönhető. Számos egyeztetés előzte meg ezt a napot, és volt néhány álmatlan éjszakánk is, de ez mind nem számít, mert a végeredményre büszke lehet az egész város.

Zag Gábor

Pásztor Andrea, a JPM főmuzeológusa arról beszélt a megnyitón, hogyan alakult ki A hely szellemének koncepciója. Arra a kérdésre akartak válaszolni a tárlat megalkotói, hogy vajon mitől érezzük magunkat pécsinek, baranyainak, és mit gondolhatnak minderről azok, akik nem itt élnek. Ez a kiállítás az őskortól egészen napjainkig mutatja be újszerű módon Pécs és a régió történetét, hagyományait.

– Három különböző szakág képviselteti magát ezen a kiállításon, és bár az épület mérete talán nem kódolta ezt előre, de az épület a Janus Pannonius Múzeum látogatóközpontja is egyben.

Pásztor Andrea

A bejárattól nem messze kapnak is a látogatók egy átfogó képet a JPM valamennyi kiállításáról, és itt bármelyik tárlatra meg is lehet vásárolni a belépőket.

A hely szelleme – Genius Loci igen modern köntösben mutatkozott be, hiszen számos technikai újítás segít abban, hogy igazán interaktív élményt nyújtson a kiállítás megtekintése. Elektronikus információs táblák segítik a látogatókat, és – ahogyan az a címből is kiderül – helyi géniuszok mondják el 2-2 percben az adott helyszínekkel kapcsolatos érdekességeket. Akad olyan, ember nagyságú ledes kijelző is, ami elé egy QR kóddal állva a rendszer népviseletbe „öltöztetve” vetít ki minket.

Aki tehát szeretné erősíteni lokálpatrióta énjét, vagy csak többet akar tudni lakóhelyünk múltjáról, ne hagyja ki a város legújabb, és legmodernebb  kiállítását.

Fotó: Kurdi József

Hirdetés