Belebetegedhetünk a karácsony utáni koplalásba

Egy kis husi a combon, néhány párnácska a hason: a karácsonyi dömping sajnos nyomot hagy a testünkön. Az emberek többsége általában 2-3 kilóval súlyosabban kezdi az Újévet, ezért igyekszik messzire elkerülni a tükörképét. Nem csoda hát, ha tűzoltásként mindenki őrült koplalásba kezd. Rossz hírünk van,  ez a legrosszabb, amit tehetünk!

Hagyjunk időt magunknak!

Türelem rózsát terem, tartja a mondás, és ez sajnos a fogyókúrával sincs másként. Az egy hét alatt magunkra szedett plusz kilók nem olvadnak le rólunk olyan gyorsan mint ahogy felszaladtak, legalábbis ha egészségesen és tartósan szeretnénk megszabadulni tőlük.

Szervezetünket egyébként is érdemes kímélni, hiszen az ünnepi időszakban komoly megpróbáltatásoknak tesszük ki. A bő zsírban sült, fűszeres, füstölt ételek – a súlygyarapodástól függetlenül  – megterhelik az emésztőrendszerünket.

Csak szépen lassan

Vegyünk alapul három kiló karácsonyi súlyfelesleget. A dietetikus szerint ezt kb. 30-40 nap alatt lehet egészségesen leadni.

– Ahhoz, hogy 1 kg-tól megszabadulhassunk, 7000 kcal mínusz szükséges. Azt szoktuk javasolni, hogy aki fogyni akar, 500 kalóriával csökkentse a napi energiabevitelét. Persze ne abból a mennyiségből vegyen vissza, amit az ünnepek alatt evett, hanem az ajánlott napi kalóriaszükségletéből.

Bonyárné Müller Katalin, a PTE vezető dietetikusa hozzáteszi, ha tényleg csak pár kilótól szeretnék megszabadulni, akár 700 kalóriával is csökkenthetjük a napi energiabevitelünket, így valamivel gyorsabban elérjük a kitűzött célt.

És ami még nagyon fontos: a rendszeres testmozgás. Fogyókúra közben ugyanis jóval előbb veszítünk a felszedett izomból, mint a zsírból, ezért az a legszerencsésebb, ha párhuzamosan csináljuk a kettőt, azaz kevesebbet eszünk és többet sportolunk.

sütemény

[note note_color=”#ffc066″]Megehetjük a maradék bejglit

Az ünnepek alatt készített süteményeket nem szívesen dobjuk ki, vagy hagyjuk megszáradni a szekrényben, még akkor sem, ha már nem szeretnénk kilószámra enni azokat. Megkérdeztük hát a szakembert, hogyan fogyaszthatjuk el a maradékot úgy, hogy ne gyarapodjon tőle a hátsó fertályunk.

– A dolog egészen egyszerű. A megevett sütiket a napi energiabevitelhez kell mérni. Vagyis, ha uzsonnára megennénk két-három szem mézeskalácsot, akkor azt a plusz kalóriát máshonnan kell lespórolni, azaz vacsorára marad a saláta, sovány csirkemell kenyér nélkül. Vagy ebédre párolt zöldség, rántással készült főzelék helyett. [/note]

A koplalástól csak hízunk

A koplalást egyáltalán nem javasolják a szakemberek, a szélsőséges kalória megvonással ugyanis nem fogunk tartós eredményt elérni. A szervezetünk előbb-utóbb – nagyjából 7 nap alatt – alkalmazkodik a csökkent energiabevitelhez, ezért megáll a fogyás, és ilyenkor alábbhagy a fogyókúrázó kedve is. Egy hét után tehát újra visszatér minden a normál kerékvágásba, majd az illető rájön, hogy mégis csak le kéne adnia azt a néhány kg-ot, megint nekiáll koplalni, és minden kezdődik elölről, azaz beindul a jojó effektus. Az ingadozó testtömegváltozás pedig a legkockázatosabba a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából – figyelmeztet a szakember.

Az éhezésnek további veszélyei vannak. Ilyen például a vitamin- és ásványianyag-hiány: ha kevés a kálium és a magnézium, az akadályozza a szív normális működését, ha nem viszünk be elegendő nátriumot, akkor túlzottan lecsökken a vérnyomásunk, ha nem iszunk eleget, csökken a keringő vér mennyisége a szervezetünkben – teszi hozzá Bonyárné Müller Katalin.

Léböjtüljünk?

A dietetikus szerint a 2-3 napos léböjtkúrákkal nincs gond, az egy-két hetes azonban nem javasolt még méregtelenítés céljából sem.

– A diétáknak az a céljuk, hogy adott idő alatt hozzászokjon az ember az egészséges táplálkozáshoz, és a fogyókúra után is tudja tartani azt. Mindenféle szélsőséges módszer, így a hetekig tartó ételmegvonás is olyan, ami hosszútávon tarthatatlan.

diéta

[note note_color=”#62cb81″]Egy példa

Reggeli: sovány tej (1,5%-os), tea vagy kávé ízesítés nélkül, esetleg édesítővel; sovány felvágott, sonka, csirkemell, minimális barna (magas rosttartalmú) kenyérrel és zöldséggel (paprika, paradicsom, retek)

Tízórai: egy kefir vagy natúr joghurt (mondjuk gyümölccsel)

Ebéd: zsírszegény, rántás nélküli leves (tészta helyett sok zöldséggel); párolt zöldség natúr vagy grillezett csirkemellel, a csirkecomb is szóba jöhet, de csak úgy, ha sütés előtt eltávolítottuk a bőrét (így a zsiradék nem sül bele)

Uzsonna: gyümölcs (alma, narancs), cukormentes, korpás keksz,

Vacsora: sovány sajt kefirrel, két korpás abonett vagy minimális (négy deka) barna kenyér.[/note]

 

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés