Nem vagyunk elég nyitott szülők!

Az örökbefogadás hosszas procedúra, de megéri az energiát, mert egy árva gyermek családra találhat. Bár Baranyában és Pécsett tavaly kimagaslóan sokan fogadtak örökbe gyermeket, még mindig igen nagy szükség lenne pótszülőkre. Utánajártunk, hogyan működik a rendszer, és milyen utat kell végigjárnia annak, aki elhatározza, hogy befogad egy gyermeket!

Sok gyermek marad család nélkül

Baranya megyében hosszú évek óta otthoni szociális gondok miatt (elhanyagolás, bántalmazás, családi konfliktusok, gyermeknevelési okok) körülbelül 800-900 gyermek él vér szerinti szülők nélkül, akik tizenkét éves koruk felett lakásotthonokban, tizenkét éves koruk alatt pedig nevelőszülői családoknál vannak elhelyezve.

Örökbefogadás 1

[box title=”A nevelő szülő nem az örökbefogadó szülő” box_color=”#41abd7″]

A nevelőszülő átmenetileg neveli addig a gyermeket, ameddig a vér szerinti szülő gondjai nem rendeződnek vagy új családhoz nem kerül. Tehát a nevelőszülőnek ez a munkája, a tavalyi évtől pedig az állam el is ismeri ezt a munkaformát, vagyis munkadíjat kap érte az érintett.[/box]

Harciné Gálosi Gyöngyi pécsi örökbefogadási tanácsadó elmondja, ha az otthoni körülmények nem változnak, illetve a vér szerinti anya vagy apa 6 hónapig nem tart kapcsolatot a gyermekkel, örökbe fogadhatóvá nyilvánítják őket. A gyermekek továbbá úgy válhatnak örökbe fogadhatóvá 18 éves korukig, hogy ha a szülők nem méltók a nevelésre, vagy lemondanak róluk, esetleg a bíróság megszünteti a szülői felügyeleti jogokat.

Baranyában ennek a 800-900 gyermeknek a 10%-a örökbe fogadható, vagyis 80 gyermek vár új családra megyénkben. Ám ezeknek a gyerekeknek több mint a fele fogyatékos, tartós beteg vagy már idősebb korú (12-18 éves) – vagyis reális esélye nincs az örökbefogadásra.

Ki fogadhat örökbe?

– Zömében olyan jelentkezők kérelmeznek, akiknek nincs saját gyermekük. Sajnos egyre több az olyan pár, akiknek egészségügyi okok miatt nem lehet saját babájuk – mondja Harciné Gálosi Gyöngyi. Hozzáteszi, a legfontosabb feltételek, hogy a szülők 25 életévet betöltő cselekvőképes személyek legyenek, akik a gyermeknél legalább 16 évvel és legfeljebb 45 évvel idősebbek, illetve személyiségük és körülményeik alapján alkalmasak a gyerek örökbefogadására – ez utóbbit a gyermekvédelmi szakszolgálat vizsgálja ki.

Örökbefogadás 2

A procedúra úgy néz ki, hogy először a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központhoz kell fordulni, ahol egy találkozó keretében bővebb információt kapnak a szülők. Ezután lehet jelentkezni, majd megkezdődnek a vizsgálatok. Ezt egy két-három alkalomból álló pszichológiai vizsgálat, a szülők egészségi állapotának vizsgálata, valamint az otthoni körülmények ellenőrzése követi. Ezek után fejenként egy harmincezer forintos (ez a Baranya megyei ár), 21 órás kötelező tanfolyamon kell részt venniük a leendő szülőknek – tulajdonképpen ez az egyetlen anyagi költsége a folyamatnak.

Választhatnak a szülők

A pár meghatározhatja, hogy hány éves, milyen egészségi állapotú, és milyen származású gyermeket szeretnének örökbe fogadni. A leggyakoribb, hogy 0-5 éves, teljesen egészséges fehér bőrű gyermeket szeretnének magukhoz venni a szülők, ennek a várakozási ideje azonban 3 év is lehet. A nyitottabb, toleránsabb szülőknek, akik a kreol bőrű, vagy a beteg gyermekeket sem zárják ki, sokkal nagyobb az esélyük, hogy hamarabb hazavihetnek egy kicsit.

padre e figlio si tengono le mani

Nyitottabbaknak kellene lennünk

Átlagosan 20-22 örökbefogadás történik évente, ám tavaly kimagaslóan sok gyermek talált otthonra, összesen 41 lezárult örökbefogadást regisztrált a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Szakszolgálat. Ám még ez is kevés sajnos, hiszen olykor egy 10 éves kor feletti gyermeknek már semmi esélye szülőkre találni, a kérelmezők ugyanis minél fiatalabb babát szeretnének hazavinni.

[note note_color=”#31dda7″]

Tavaly novemberben a család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság bejelentette, idén kampányt indít annak érdekében, hogy a családok több olyan gyermeket fogadjanak be, akik nem teljesen egészségesek, vagy már idősebbek. A kampány célja az lesz, hogy nyitottabbá tegye a szülőket, hiszen minden gyermek érték. [/note]

Hirdetés