Vedd észre, ha baj van!

Duplájára nőtt a válások száma Magyarországon az elmúlt ötven évben. A házasságkötések száma pedig harmadára csökkent. Holott a párkapcsolatok működése sokszor igen apró dolgokon múlik: egy ölelésen, egy közös hétvégén, vagy egy esti beszélgetésen.

 

Légy észnél!

A legfontosabb intő jelek sokszor ott vannak az orrunk előtt, mégsem vesszük észre őket. Amikor ugyanis bedarál minket a mókuskerék, fel sem tűnik, ha a párunk már nem a régi.

Épp ezért nem árt néha fékezni (még akkor is, ha nem érezzük, hogy gond lenne), és megvizsgálni a párkapcsolatunkat.

Figyelmeztető jel lehet például, ha megváltozik az egyik fél viselkedése. Ha párunk otthon legtöbbször rosszkedvű, kedvetlen és szótlan, de hogyha elmegy otthonról, kivirul és vidám lesz, el kell gondolkozni azon, hogy mi nem jó otthon – mondja Temesi Erika, a Társak Tanácsadó Központ párkapcsolati mediátora.

Fontos jelzés az is, ha este, miután a gyerekek lefeküdtek (vagy befejeztük az aznapi teendőket) beszélgetni szeretnénk a párunkkal, ő mindig túl fáradt ahhoz, hogy velünk foglalkozzon.  Ne törődjünk bele ebbe a helyzetbe, kongassuk meg a vészharangot, és próbáljuk kideríteni a dolog hátterét, mert nagy a valószínűsége annak, hogy az illető kikacsingat a kapcsolatból.

Az egyik legtipikusabb jel, amikor valakinek rejtegetnivalója van a másik előtt. Gyanús lehet a mobiltelefon állandó lenémítása, a készülék kijelzőjének – szándékos – lefelé fordítása. De ilyen lehet a túl gyakori sms küldés is (persze csak akkor, ha korábban ez nem volt jellemző), illetve a túl gyakori „kimegyek az erkélyre, elszívok egy cigit, és közben telefonálok valakivel” történet. Ezek mind-mind olyan jelek, amelyek mellett nem érdemes elmenni, mert valószínűleg a kapcsolattal nincs minden rendben – figyelmeztet a szakember.

Persze az is előfordulhat, hogy nincsen titok, vagy csábító harmadik, egyszerűen csak  elfáradt a viszony. Ám ha igazán figyelmesek vagyunk, ezt is kiszúrhatjuk. Mindenféleképpen fontos intő jel, ha már nem tudunk olyan jókat beszélgetni a partnerünkkel, ha eltűnik az intimitás, és csupán tiszta logisztikai megbeszélés az, amit egymás között folytatunk: ki megy a boltba, ki megy a gyerekért, ki fizette be a csekkeket vagy ki nem fizette be, és ehhez hasonló dolgok. Nyilván, ha egy pár már régóta így éli a mindennapjait, akkor el kell gondolkodni, hogy egyáltalán mi a tartalma a kapcsolatnak, mi tartja össze a feleket.

Akkor is érdemes elgondolkozni, ha azt vesszük észre magunkon vagy a másikon, hogy sokkal több a másik felé a kritika, mint a dicséret, amikor a bolhából is elefántot csinálunk, és már mindenért megszóljuk, megkritizáljuk a párunkat. Ez utalhat arra, hogy valami nincsen rendben.

Új cél, új lendület

Ahhoz, hogy egy párkapcsolat hosszú távon jól működjön, mindig kellenek újabb, közös kihívások és célok, amelyek előremozgatják a párt. A hangsúly a közösön van: nem az a lényeg, hogy egyénenként kinek milyen kihívása van az életben, hanem hogy ezeket a célokat a párok közösen állítsák fel, közösen fogalmazzák meg – tanácsolja Temesi Erika.

Egy felnőtt kapcsolatban is érdemes betartani a fokozatosságot: randizgatás, ismerkedés, összeköltözés, nyaralás, közös bútorok, esetleg közös lakás, autó, eljegyzés stb. Ha mindent egyszerre akarunk, és nem várjuk ki a következő lépcsőfokot, akkor később nehezebb lesz fenntartani a lelkesedést és a vágyakozást.

Nyilvánvaló, hogy az egyik legfontosabb cél és kihívás a szülővé válás, a gyermekvállalás gondolata. Ilyenkor teljesen átrendeződnek a viszonyok a családon belül, a nőknek másfelé fordul az érdeklődésük, ami nagy kihívás elé állítja a párt.

A mélypontok is kellenek!

A párkapcsolat elejét egy nagyon intenzív, nagyon érzelemdús korszak jellemzi, amikor a párok valóban alig látnak túl a szemüvegükön. Változó, hogy kinél mennyi ideig tart ez az időszak: hónapokról, akár évekről is lehet szó. De ne felejtsük el, hogy egy jó párkapcsolatnak is teljesen természetes velejárói a csúcspontok és a hullámvölgyek. Sőt, a mélypontokra kifejezetten szükség van, mindig kellenek bizonyos „krízisek”, amivel a párnak meg kell küzdenie, de nagyon fontos az, hogy mindig tudjanak megújulást találni a kapcsolatukban.

Ne várjuk a sült galambot!

Amikor egy kapcsolat megújításáról van szó, mindenki egyből nagy dolgokra gondol – mondja a mediátor.

– A találkozók során nagyon sokszor meg szoktam kérdezni a pároktól, hogy mikor volt az az utolsó alkalom, hogy együtt kiültek az erkélyre vagy leültek a kanapéra, és egy pohár bor mellett elbeszélgettek mindenről. A válasz általában az, hogy nagyon régen vagy nem emlékszem, mikor.

Pedig általában csak ennyin múlik az egész –teszi hozzá a szakember. Figyeljünk egymásra, szánjunk időt a kapcsolatra. Fontos az, hogy beszéljenek egymással, mozduljunk ki kettesben otthonról. Persze egy szexi fehérnemű is segíthet, de a mély problémákat egy csipkés bugyi még nem oldja meg.

 

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés