Ekcémás? Lehet, hogy tejérzékeny!

Vannak bizonyos tünetek, testi panaszok, melyekről szinte biztosan tudjuk, hogy milyen betegség következményei. Ha influenzásak vagyunk, akkor elég valószínű, hogy a láz és a fejfájás a vírusnak köszönhető, ha elrontjuk a gyomrunkat, akkor a hasmenés a romlott étel miatt van és így tovább. De mi van akkor, ha nem ilyen egyszerű a helyzet? 

Sokkal nehezebb rájönni a probléma valódi forrására akkor, ha az okok és a következmények szervezetünk teljesen más területein jelentkeznek. Így járt nemrégiben a pécsi Horváth Eszter is, akinek két kislánya rendszeresen ekcémás kiütésektől és felső légúti, megfázásszerű tünetektől szenvedtek – nemrég a mandulájukat is ki kellett venni.

ekcéma

Eszterék rendszeresen látogatták a gyerekorvost és szükség esetén a szakorvosokat is felkeresték, akik különféle gyógyszerekkel és módszerekkel, de leginkább antibiotikummal próbálták kezelni az adott problémát. Hosszan tartó javulást azonban egyik készítmény sem hozott.

A pécsi édesanya kétségbeesésében végül maga kezdett el utánaolvasni annak, hogy milyen okok húzódhatnak meg a tünetek hátterében.

– Egyik rendelőben, egyik szakorvos sem mondta, hogy érdemes lenne felkeresni egy belgyógyászt, mert az állandó tünetek egy másik betegségre utalhatnak, így a látottak, hallottak alapján végül magunktól jutottunk el egy gyermek-gasztroenterológushoz.

A vizsgálatok és a speciális diéta eredményeként kiderült, hogy a két kislány tejfehérje allergiában szenved.

ekcéma

Alattomos betegség

A tejfehérje-érzékenység valójában egy allergia, melyet a tejben, de leginkább a másodlagos tejtermékekben, mint a sajtokban, túrókban, joghurtokban lévő fehérjék váltanak ki. Háromféle típusa létezik – mondja Dr. Tóth Gergely, gyermek-gasztroenterológus.

– Az első esetben az allergia bőrkiütéseket, egészen konkrétan ekcémás tüneteket okoz, a második típus, amikor a páciens állandó köhögéstől, akár asztmás panaszoktól szenved, a harmadik esetben hasfájást, hasmenést vagy véres székletet okoz a tejfehérje jelenléte. Mindezeknek természetesen az együttes fennállása is előfordul, sőt, mivel érzékenységről beszélünk, így keresztallergia is felléphet. Vagyis elképzelhető, hogy az illető szervezete az olajos magvakat, citrusféléket és halat sem tolerálja – így a szakember.

Biztos, ami biztos

A tejfehérje-érzékenységről úgy lehet a leginkább meggyőződni, ha néhány héten keresztül szigorú diétát tartunk. Ám ez azt jelenti, hogy semmilyen tejjel kapcsolatos dolgot nem ehetünk, sőt még bizonyos májkrémet vagy parizert sem, hiszen sok késztermék összetevői között megtalálható a tejfehérje. Ha két-három hét után a tünetek elmúlnak, akkor szinte biztosan erről a betegségről van szó.

Ettől függetlenül vérvizsgálattal és bőrtesztekkel is ki lehet mutatni a betegséget. Ám ezeknek a módszereknek csak az esetek felében lehet hinni, biztosan csak a megvonásos diéta támasztja alá az allergiát.

ekcéma
A tejfehérje-érzékenység szigorú diétával jár

Nem végzetes, csak kellemetlen

Fontos tudni, hogy a tejfehérje-allergia nem okoz vissza nem fordítható betegségeket. Ám akkor mindenképpen érdemes kezelni, vagyis életmódot váltani, ha a panaszok erőteljesek, és zavaróak a mindennapi élet szempontjából. Gyermekeknél például a súlyos ekcéma, a fulladásos asztmás tünetek és a hasfájás lehetnek nagyon kellemetlenek. Jó hír ugyanakkor, hogy ha úgy döntünk, nem foglalkozunk a panaszokkal, a helyzet javulni fog, az évek alatt a szervezet hozzászokik a tejfehérje jelenlétéhez – teszi hozzá az orvos.

[note note_color=”#9ddb94″]Csak az egyik az, aminek látszik

A köznyelvben három ételallergiának titulált betegséggel találkozhatunk sokat: ezek a tejcukor-érzékenység, a tejfehérje-érzékenység, és a lisztérzékenység. Ám nem árt ha tudjuk, hogy a három közül csak az egyik, a cikkben tárgyalt tejfehérje-érzékenység nevezhető valóban allergiának. A tejcukor-érzékenység például enzimhiányból adódik. Ez utóbbi egyébként minden felnőtt esetében normális, a tejcukrot feldolgozó enzimek ugyanis a kor előrehaladtával fogynak a vékonybélből. A lisztérzékenység pedig egy autoimmun betegség, ami megint teljesen mást jelent.

Egy biztos, a három betegség közül a lisztérzékenységnek lehetnek a legsúlyosabb szövődményei, például egyes típusú cukorbetegség, pajzsmirigy betegség, meddőség vagy akár béldaganat.[/note]

Hirdetés