Gyógynövények női bajokra

Kevés olyan nő él e Föld kerekén, akinek nincs semmilyen  “női gondja”. Van, akinek rendszertelen a ciklusa vagy elviselhetetlenül fájdalmas a menstruációja, mások pillanatok alatt képesek felfázni, illetve elkapni különféle fertőzéseket, a kevésbé szerencsések pedig valamilyen nőgyógyászati betegségben szenvednek. Persze léteznek gyógyszerek a tünetek enyhítésére, de épp ezek miatt sokszor elfelejtkezünk arról, hogy a természet is kínál gyógyírt a panaszainkra.

[box title=”Közönséges cickafark”]Kámforos illatú, fehér virágú növény. Vérzéscsillapító hatása már az ókorban is ismert volt.  Összehúzó hatása a benne található egyik hatóanyagnak, a taninnak köszönhető. Ezen kívül flavonoidok, alkaloidok, kumarin és illatanyaga, az azulén teszik hasznos növénnyé a házi patikában.

Bőséges, rendszertelen vérzésnél reggelente egy-egy csészével tanácsos meginni 2-3 héten keresztül. Görcsoldó hatása miatt különösen ajánlható fájdalommal és görcsökkel járó havi vérzésre, melyhez deréktáji fájdalom is társul. Antibakteriális hatása miatt petefészek-, méhnyak- vagy hüvelygyulladás is kezelhető vele, ilyenkor étkezések előtt naponta 3 csészével ajánlott inni a gyógynövényből.

Változó korban harmonizáló hatású, erre a célra keverhetjük levendulával, citromfűvel, komlóval, galagonyával egyenlő arányban. Ilyenkor lefekvés előtt kell inni belőle egy csészével.

Alkalmazása:

Teaként: 1 teáskanál cickafarkfüvet leforrázunk 2-3 dl forró vízzel, 1-2 percig állni hagyjuk, leszűrjük és koryolgatva fogyasztjuk.

Napi adagja: 2-3 csésze[/box]

cickafark
Közönséges cickafark – latin neve: Achillea millefolium
[box title=”Pásztortáska”]Ugyancsak menstruációs ciklus szabályozó, stimulálja a méhizmokat, így csökkenti a fájdalmakat. Vérzéscsillapításra egyébként már Néró császár görög származású orvosa, Dioszkoridész is használta, de virágkorát az I. világháborúban élte. Flavonoidok, szaponinok, gyanta, kálium és kalcium, valamint C-vitamin találhatók benne. Változó korban napi egy csészével jól enyhíthetők a kellemetlen tünetek.

Alkalmazása:

egy csapott evőkanálnyi teafüvet kell 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve állni hagyni, langyosan fogyasztani.

Napi adagja: 2-3 csésze[/box]

pásztortáska
Pásztortáska – latin neve: Capsella bursa-pastoris
[box title=”Palástfű”]Egész Európában megtalálható, réteken, legelőkön elterjedt növény, jellegzetes kerek leveleiről ismerhető fel.  A női nemi szerveket, mindenekelőtt a méhet erősíti, így az anyaságra való felkészülés, valamint szülés előtt és után alkalmazható.

Hazánkban védett növény, csak termesztett változata használható gyógyászati célokra.  A XX. század elején a híres svájci orvos, Künzle tiszteletes ajánlotta fehér folyásra, méhgörcsökre, szülés utáni problémákra. Ma is gyulladásra, méhvérzésre, menstruációs panaszokra ajánlják. Gyulladás esetén napi 1-3 csészével igyanak.

Külsőleg narancsbőrre, visszérre használható véráramlást könnyítő tulajdonsága miatt. Erre a célra 1 liter teát kell készíteni 40 gramm teafűből, majd belemártani egy nedvszívó kendőt, és ezzel borogatni a problémás testrészt naponta háromszor.

Alkalmazása:

Teaként: 1 teáskanál palástfüvet leforrázunk 2-3 dl vízzel, 1-2 percig állni hagyjuk, majd kortyonként fogyasztjuk.

Napi adagja: 2-3 csésze [/box]

palástfű
Palástfű – latin neve: Alchemilla vulgaris
[box title=”Édeskömény és ánizs”]Bár a meddőség okait mindenképpen orvossal kell kivizsgáltatni, természetes módszerekkel segíthetjük a fogantatást.

Készítsünk  teafőzetet a menstruációt követő első napon 10 gramm cickafarkfűvel, 5 gramm citromfűvel, valamint ugyanennyi orbáncfűvel, ánizzsal és édesköménnyel. A teából naponta legalább 3-4 dl fogyasztása ajánlott.  A 14. naptól a menstruáció első napjáig napi 2 csésze palástfű tea forrázatát (1 teáskanálnyi gyógynövényt kell leforrázni 2 dl vízzel ) javasolják a természetgyógyászok, gyógynövényszakértők. Utóbbi ugyanis a progeszteronszintet emeli természetes módon. [/box] [box title=”Figyelem!” box_color=”#e22d2d”]A legtöbb gyógynövény a terhesség és a szoptatás ideje alatt ellenjavallt, a fitoösztrogén tartalmú gyógynövények (pl. cickafark, zsálya, ánizs) fogyasztása pedig tilos! Ha a babavárás időszaka alatt tartanál teakúrát, akkor előtte mindenképpen konzultálj az orvosoddal vagy egy természetgyógyásszal! [/box]

Hirdetés