Házi zöldségek idén? Naná!

Ha még sosem, vagy alig kertészkedtünk életünkben, itt az ideje, hogy nekilássunk! Hiszen nincs annál nagyobb öröm, mint saját kertünk zöldségeiből ételeket készíteni vagy házi hozzávalókat enni. Eláruljuk, hogy mit hova ültessünk és mindeközben mire figyeljünk!

Először is azt kell eldöntenünk, hogy kinti kertet készítünk, vagy bentit. Erre egy aranyszabály van: kinek hova van kedve, és helye. Készíthetünk konyhakertet, ültethetünk az erkélyre, de ha van kertünk, akkor valószínűleg az a legjobb megoldás, hiszen a kerti nevelés könnyebb, mivel a természet jobban segít az öntözésben, a megfelelő fény és tápanyaghoz való hozzájutásban. Péntek Tamás, a pécsi Profi Faiskola tulajdonosa elmondja, hogy a virágföld kiválasztásánál nem lőhetünk nagyon mellé, ha az általános virágföldet választjuk, de minden kertészetben adnak tanácsot a megvásárolt növény igényeiről.

Kert 4

Tervezzünk és írjunk össze mindent!

Először is azt döntsük el, mit is akarunk ültetni: pontosabban, hogy nézzen ki majd a kert, mekkora balkonládák kellenek, milyen színeket, mekkora magasságot szeretnénk. Milyen a hely, ahova ültetni fogunk, napos vagy árnyékos. Mennyi időnk van foglalkozni a növényeinkkel. Ezeket mind írjuk is le, mert mire a kertészetbe eljutunk, biztos kimarad egy-két támpont.

Péntek Tamás szerint jellemző hiba, hogy dísztárgynak tekintik a növényeket, pedig napi szintű gondoskodást igényelnek. Sokan ragaszkodnak egy bizonyos növényfajtához, mert egy kertészműsorban vagy magazinban látták, még akkor is, ha nem is megfelelő erre a klímára, vagy az adott ültetési helyre. Tehát ne egy bizonyos növényt akarjunk ültetni, ne a növényhez akarjunk megfelelő életkörülményeket biztosítani. Kezdőként nézzük meg milyen feltételekkel rendelkezzünk, és milyen összképet akarunk, és ennek megfelelően válasszunk növényt. Mindenre van alternatíva!

Inkább palánta, mint magok!

Mindenképpen fiatal, kis növényeket válasszunk. A magvetés már a szaporítás kategóriájába tartozik, illetve sok csalódás érheti a kezdő kertbarátot, ha nem sikerül kikeltetnie a magokat. Teljesen más igénye van egy növénynek az első levél megjelenéséig.

Kert 3

Milyet válasszunk?

A pécsi kertész szerint legkönnyebben az évelők, fűszernövények tarthatóak a kis igényük és áruk miatt. Általános kérdés, hogy ha öntözzük a növényt, és napot is kap, miért nem fejlődik, miért hal meg egy idő után. A válasz az, hogy a növényeknek tápanyagra is szükségük van, így cserepes tartásnál, heti utánpótlásban kell ezt végezni, és cserélni kell a földet is, mivel kiöntözzük az értékes tápanyagokat.

Kerüljük a hibalehetőségeket

Sok hibalehetőség van, amit elkövethetünk, de ha a mi általunk felállított követelményeknek megfelelően vásárolunk növényt, könnyű lesz a tartásuk is, és biztosan nem felejtjük el mikor és mennyit kell öntözni, napra van-e szüksége, vagy árnyékra a növényünknek.

– Az sem hátrány, ha felírjuk, amit a kertész mond a tartásról, hiába hisszük, hogy meg tudjuk jegyezni, nem fog menni, és térjünk ki a megfelelő növényvédelemre is, ha kérdezünk – mondja Péntek Tamás.

Kert 5

Két egyforma növény nincs, még fajtán belül sem! Mindegyik egy külön élet! Jelzik, hogy mire van szükségük, betegek-e. Vegyük figyelembe, hogy a növények nem változtatnak helyet maguktól, ha pedig mi utaztatjuk őket, arra reagálni fognak. Ne akarjuk egyedül kitalálni, mire van szükségük. Írjuk le a tüneteket, mikor vettük észre, mi után történt, mit csináltunk, ha csináltunk, és futás a kertészetbe, lehetőleg oda ahol vettük, mert ott ismerik a növény előéletét.

Hirdetés