Pécsi orvos: az átlagnál jóval több gyerek került be idén a pulmonológiára

Nemrég jelent meg az országos médiafelületeken is a hír, mely szerint a fővárosi egyetemi klinikán évtizedek óta nem volt ennyi RSV-vel (respiratory syncytial virus, azaz respiratórikus szinciciális vagy csak légzőszervi vírus) fertőzött kisgyerek. Ennek kapcsán lapunk felkereste a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Gyermekgyógyászati Klinikát, hogy utána járjunk, mi a helyzet városunkban.

A pécsi gyermekpulmonológia osztályvezető főorvosa, Dr. Péterfia Csaba arról tájékoztatta lapunkat, hogy valóban több volt idén, már az iskolakezdés óta a légúti panasszal kórházba kerülő gyermek, számuk többszöröse az elmúlt években tapasztalhatónál. Hozzátette, nem csak az RSV ad idén a szakemberek számára több feladatot, hanem más virális infekció – például a rhinovírus vagy az influenza – is. Előre bocsátotta azonban, hogy ezek

a különböző betegségek egyébként is megjelennek szezonálisan, csak nem a mostanában tapasztalható betegszámmal.

– Feltételezzük, hogy a magasabb fertőzésszám részben a koronavírus-járvány miatti, egyébként indokolt óvintézkedésekre vezethető vissza. Mivel a tavalyi betegséges szezonban – amikor a gyerekek folyamatosan közösségben vannak – az iskolák, óvodák, bölcsődék be voltak zárva, illetve mindenkit hazaküldtek már a legenyhébb légúti tünetekkel, valamint maszkviselési és kézfertőtlenítési kötelezettséget is bevezettek, a kicsiknél nem alakult ki a természetes immunitás a szokványos légúti vírusokkal szemben. Mert normális esetben egyébként mindenki átesik kiskorában ezeken a betegségeken, méghozzá a legtöbb esetben enyhe tünetekkel. Viszont a kimaradás miatt sokkal könnyebben kapják el a légúti fertőzéseket most, hogy újra nyitva vannak az intézmények. Ezért arányait tekintve a kórházi ápolásra szorulók is többen voltak már szeptember közepétől, az osztályunkon az átlagnál nagyobb számban igényeltek plusz oxigént, vénás gyógyszerezést a kis betegek. Hozzáteszem, a korábbi évekhez képest nem találkoztunk súlyosabb tünetekkel. A kötelező maszkviselés bevezetése óta jobb lett a helyzet, de a téli szünet után valószínűleg újra több lesz a fertőzött.

Szerencsére nem emlékszem olyan esetre az elmúlt évekből, mikor Pécsett elvesztettünk valakit RSV-fertőzés miatt

– fejtette ki a szakember.

Azt is kiemelte, hogy nem szabad párhuzamot vonni a COVID-19 és a régóta ismert, minden évben szezonálisan fertőző betegségek között: az RSV például ugyanúgy viselkedik, mint mindig, nem valószínű, hogy a koronavírushoz hasonló veszélyesebb mutánsokkal kellene számolnunk. Az azonban tény, hogy ez a légzőszervi vírus – főként kisbabáknál – súlyos tünetekkel járhat, illetve elmondható, hogy míg máskor szezonalitás figyelhető meg, addig 2021-ben szeptember óta folyamatosan érkeztek új páciensek a gyermekpulmonológiára – vélekedett Péterfia Csaba.

A szakember arról is beszélt, hogy a vírusok ellen a legjobb védekezés mindig is az volt, ha betegen a gyerekeket nem viszik a szülők közösségbe, illetve a maszkviselés és a rendszeres kézmosás is sokat segít.

Kiemelt képünk illusztráció. 

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés