8 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapAbszolút NőRengeteg tejet eszünk meg, és nem is tudjuk!

Rengeteg tejet eszünk meg, és nem is tudjuk!

Bár a világ egyre előzékenyebb a speciális étrendet követőkkel, a laktózérzékenyeknek és a tejfehérje allergiában szenvedőknek még így is rémálom a bevásárlás vagy az éttermi vacsora. Döbbenetes, hogy még bizonyos csipszek, felvágottak és gyógyszerek összevetői között is ott van a tej, ami tovább nehezíti az emberek dolgát. Utánajártunk, Pécsen mi a helyzet.

Mi is az a laktóz és a laktáz, mi a különbség a laktózérzékenység és a tejfehérje allergia között?

A tej szénhidráttartalmát adó cukrot nevezzük tejcukornak, vagy másik nevén laktóznak. Ez a diszacharid, két összetevőből áll, a glükózból – vagyis szőlőcukorból – és galaktózból. Emésztés során a laktáz enzim felelős azért, hogy a laktózt glükózra és galaktózra bontsa, ugyanis így tud felszívódni. Enzim hiányában nem tudunk megemészteni laktóztartalmú élelmiszereket, mely kellemetlen tüneteket okoz az emésztőszervrendszerben és az egész testben. Laktózérzékenység, vagyis tejcukor-érzékenység esetén a szervezet nem állít elő ilyen enzimet, így a szervezet rosszul reagál a laktóztartalmú élelmiszerek fogyasztására.  A laktózérzékenyeknek örömhír, hogy a laktáz enzim szájon át könnyen pótolható.

A megfelelően megválasztott és időzített készítménnyel a laktóztartalmú élelmiszerek fogyasztása nem okoz panaszokat.

Ez nem allergia, hanem egy felszívódási zavar, a tejfehérje allergiával szemben, mely sokkal súlyosabb tüneteket produkáló betegség. Míg az előbbit puffadás, hasmenés, fájdalmas bélmozgás és hányás kísérheti, az allergiásoknak csalánkiütéssel, súlyos gyomorpanaszokkal és ödémával kell megküzdeniük, ami életveszélyes is lehet, mert a szájüreg szövetei annyira megduzzadhatnak, hogy elzárják a légutakat.

Na de hol vásárolhatnak, és ehetnek-e egyáltalán étteremben?

Megkérdeztük a pécsieket, hogy ők mit és hol vásárolnak. A tapasztalatok szerint a helyzet fényévekkel jobb, mint pár évvel ezelőtt, több, kifejezetten a speciális étrendre használóknak szóló bolt is nyitott már Pécsen. Ilyen a pécsi Árkádban a Harmónia Reformház és a Farkas István utcai HerbaHáz, a Plázában található Uzsi Egészségbolt, a Somogyi Béla utcai Diétázók boltja és a Neera biobolt is az Irgalmasok u. 20. alatt.

Szerencsére nem kell ezeket a boltokat „vadászniuk” a laktózérzékenyeknek vagy az allergiásoknak sem, hiszen már a nagyobb üzletláncok, multik is fel vannak készülve a speciális igényekre. Olvasóink szerint a DM-ben, a Lidl-ben, a Müllerben a Tescóban és az Aldiban is vannak már hasonló termékek, legtöbb helyen külön részlegen böngészhetünk a laktózmentes termékek között.

A gluténmentes pécsi helyzettől ITT írtunk bővebben!

– Amikor évekkel ezelőtt a fiamról kiderült, hogy laktózérzékeny és tejfehérje allergiás is egyszerre, elkezdtük kutatni a számára fogyasztható élelmiszereket. Hatalmas meglepetésünkre olyan termékek összetevői közt „fedeztük fel” a tejcukrot, amikben nem is gondoltuk volna: például a felvágottakban, a virslikben, a kenyérben, csipszekben és még bizonyos gyógyszerekben is lehet laktóz – meséli olvasónk, Nagy Katalin.

Protár Mariann hozzáteszi, hogy 11 éves laktózmentes „pályafutása” alatt a laktózmentes fagylaltot és kávét volt a legnehezebb beszerezni, de ma már szerencsére a legtöbb helyen vannak növényi tejes opciók és egyre több a vegán fagylalt is a piacon.

Ne felejtsük el, hogy adókedvezmény is jár!

Mint korábban beszámoltunk róla, az igazoltan laktózintoleranciában szenvedőknek is jár adókedvezmény, méghozzá évente közel 83 ezer forint. Ezt az összeget akár öt évre visszamenőleg is tudjuk igényelni, ami 381 600 forintot is jelenthet, ezért tényleg nem érdemes kihagyni ezt a lehetőséget. A személyi jövedelemadóból levonható adókedvezmény egyébként havonta 6 900 forintot hozhat, de ha úgy döntünk, hogy az éves adóbevallásban egy összegben igényeljük, akkor akár 82 800 forintot is zsebre tehetünk.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő