Hirdetés

1,85 milliárd forintos európai uniós támogatás tette lehetővé a PTE 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központ megnyitását a Műszaki és Informatikai Kar kampuszán. Ezzel egy nyitott, a legmodernebb műszerekkel felszerelt szellemi műhely jött létre Pécsen – számolt be róla az egyetem.

Mint olvasható a PTE közleményében, a centrum kialakítása még 2016-ban kezdődött meg, GINOP pályázati forrásból, kormányzati és európai uniós támogatással jött létre. Mára olyan komplett, 3D technológiákon alapuló szolgáltatási körrel bír, amely támogatja a kutatókat, egészségügyi, ipari szereplőket, a PTE és a régió K+F+I tevékenységeit, oktatási célokat, sőt akár egyéni lakossági igényeket is.

A központban a 3D-technológia határterületein zajlanak a kutatások és fejlesztések, ilyen például a személyre szabott orvosláson belül a protetika; az általános orvosképzés számára különféle szimulátorok fejlesztése-gyártása; a prototípuskészítés; öntészetek részére mesterdarab-készítés; koncepciómodell-alkotás, és elkezdődött a járműalkatrész-gyártásban való közreműködés lehetőségeinek feltárása is.

Fontosak továbbá a 3D-képalkotó megoldások (például 3D-szkennelés, fotogrammetria, virtuális és kiterjesztett valóság alapú megoldások), egyedi szoftverek fejlesztései.

Több speciális, magas szakmai színvonalú együttműködés, projekt is megvalósult a centrumban: a CorvusMed protetikai tervező és gyártó céggel való közös munka, a Prolimb, az Ember Arm mesterséges intelligencia vezérelt, tanulásra képes művégtag kifejlesztésére létrejött egyetemi vállalat megalakítása. Bionyomtatót fejlesztettek a gyógyszerészeti karral együttműködve, illetve a klinikai központ számára műtéti fúró és vágó sablonokat, orvosi kézieszközöetk, szimulációs modelleket fejlesztenek, készítenek.

A 3D-központ jövője

Az intézmény célja, hogy a labor hazai és nemzetközi szinten is jelentős oktatási és tudományos centrummá váljon a közeljövőben. Olyan szellemi műhellyé, amely a további egyetemi és regionális fejlesztési tervek megvalósítását segítené, valamint ide vonzza a magasan képzett szakembereket – zárul az egyetem közleménye.

További részletek itt találhatók.

Fotók: Csortos Szabolcs/UnivPécs

Hirdetés