13 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapAbszolút PécsMagát a szeretetet viszi színpadra a pécsi flamenco házaspár

Magát a szeretetet viszi színpadra a pécsi flamenco házaspár

Czipfné Berényi Ágnes és Czipf János civilben egy átlagos – ám az egymás iránti tiszteletet és szeretetet példaértékűen közvetítő – házaspár, a színpadon viszont ők a szenvedélyes ritmusokban egybeolvadó Pécsi Corazón Flamenco Duó. Hogy mégis milyen úton jutottak el ehhez a rendkívül nehéz, de közkedvelt ősi spanyol műfajhoz, interjúnkból kiderül.

A páros nőtagja, Czipfné Berényi Ágnes lapunknak elmondta: ő már egészen fiatalon a tánc rabjává vált: ugyan nem képezte magát tudatosan, de imádta a mozgásnak ezt a formáját. Aztán közel 30 évvel ezelőtt megismerkedett férjével, aki viszont egyáltalán nem táncos alkat. Ez okozott némi kellemetlenséget a szerelmeseknek, majd 2006-ban jött az áttörés: Pécsett láttak a Harmadik Színházban egy flamenco előadást, ami örökre megváltoztatta az életüket.

– Próbálkoztunk a társastánccal, de a férjemnek nem volt igazán kedve hozzá, nekem azonban hiányzott az életemből a tánc. Mikor megismertem a flamencót, ami partner nélküli műfaj, azonnal tudtam, hogy ezzel kellene foglalkoznom, rögtön beleszerettem és csatlakoztam is egy Pécsett induló kezdő kurzushoz. Külföldre is jártam tanfolyamokra később, a párom pedig látta, hogy mindezek miatt kevesebbet vagyunk együtt, így ő is szeretett volna valahogy csatlakozni. Majd jött a nagy ötlet, épített egy spanyol ütős hangszert, úgynevezett cajónt, amivel kísérni kezdte az óráinkat. Kicsit később pedig vett egy klasszikus gitárt, amin helyi zenészek segítségével megtanult játszani. Mikor viszont a flamenco technikát kellett volna elsajátítania, már nem tudott kihez fordulni, így jöttek az internetes videók, amik alapján, teljesen autodidakta módon gyakorolt. 2011-ben aztán már felléptünk együtt a színpadon – foglalta össze a feleség.

Fesztiválokon, falunapokon gyakran fellépnek, de ingyenes előadásokat is vállaltak már nemes célért

Azóta felvették a Pécsi Corazón Flamenco Duó nevet és országszerte hívják őket különböző rendezvényekre fellépni, de már külföldön is bemutatkoztak néhány alkalommal. Egymás iránti szenvedélyes szeretetük minden alkalommal elkápráztatja a közönséget, de egyedi koreográfiáik, illetve a nő saját kezűleg varrt ruhái is hozzátesznek a különleges élményhez. Mindemellett a flamenco műfajban igen fontos az egymásra való odafigyelés, az összhang, ami a pécsi duónál tökéletesen működik.

– Változó ideig állunk a színpadon, igény szerint. Mi ugyan a műfaj hagyományos vonalát képviseljük, de különböző stílusokat vonultatunk fel, így tizenöttől akár negyvenöt percig is tarthat a műsor, hozzáteszem, a hosszabb fellépések fizikailag megerőltetők. Mindazonáltal a zene és a tánc annyira magával ragad, hogy a sok-sok gyakorlás, ruhakészítés, felkérés egyáltalán nem fáraszt, sőt, az évek során inkább természetes részévé vált a napjaimnak. A férjemmel annyira elkötelezettek vagyunk a flamenco iránt, hogy még spanyolországi táncmesterek is el voltak ragadtatva attól, amit 16 év alatt felépítettünk. A közönség soraiban helyet foglalóktól többször azt hallottuk, hogy a kettőnk között vibráló összhang feltölti őket, azt is mondták már, hogy jó látni, mennyire szeretjük egymást. Nekünk nincs gyermekünk, de ismerősök azt szokták mondani, hogy a flamenco helyettesíti – mondta végezetül Czipfné Berényi Ágnes.
[su_box title=”Mi a flamenco?” style=”glass” box_color=”#a0564e” radius=”2″]Spanyolország déli részén alakult ki sok száz évvel ezelőtt, több különböző kultúra zenei elemeinek a keveredéséből. A flamenco valójában gyűjtőfogalom, számos eltérő stílust foglal magában, melyek különböznek egymástól ritmikailag, hangzásukban és hangulatukban is.[/su_box]
Fotók: Meidlinger Piroska, Visontai László, Szita Tamás, Mihály László
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő