Hirdetés

Napjainkban egyre több szakember hangsúlyozza az apák fontosságát a családban, a gyermeknevelésben. Ezzel egy időben a nők szemét is fel kell nyitni arra, hogy nem árt, ha kicsit ők is engednek az „anyaoroszlán” énjükből. A közös érdek nem más, mint egy kiegyensúlyozott és magabiztos gyermek. Ennek apropóján beszélgettünk Görgőy Ritával, a Kultúrával a családokért program egyik szervezőjével, aki nem utolsósorban mentálhigiénikus és szociológus is egyben.

Az apák máshogy, más hozzáállással, más eszközökkel gazdagíthatják gyermekeik személyiségét, illetve mást mutathatnak meg gyermekeiknek saját magukból és a világról – mondja Görgőy Rita. Tehát nem kisebb az apák szerepe a gyerek egészséges mentális-pszichés fejlődése szempontjából, mint az anyáké. Ezt jó lenne a hétköznapokban sokszor tudatosítani és teret engedni az apáknak is gyermekeik „terelgetésében” – hangsúlyozza a szakember.

Az apaidő is van olyan fontos, mint az anyával töltött pillanatok

Apa is csak egy van!

Ha egy gyerek megszületik, rögtön az anyja mellkasára teszik. De ebben az „aranyórának” is nevezett időszakban tehetnék az apáéra is! Hogy miért? Mert a gyerek már az anyaméhben felismeri az apa hangját, ha ő beszél hozzá, simogatja, puszilgatja. Az édesapa is ugyanolyan fontos.

– Nem csak az apákban kell keresni a hibát! – tér a lényegre Görgőy Rita. Sok anya panaszkodik arra, hogy bizony a férje csak dolgozik, éppen hogy hazaesik a gyerek fürdetésére és nem veszi ki a részét a házimunkából. Ez lehet, hogy így van, de ami sokkal fontosabb, hogy ezek az anyák feltegyék maguknak is a kérdést: vajon lehetőséget teremt-e arra, hogy az édesapa is ki tudja venni a részét a munkából?

Az etetés és a fürdetés is lehet egy jó program

Az apaidőben magabiztosságot szerez a gyerek

Kutatások is bizonyítják, hogy amelyik apa játszik a gyerekével és rendszeresen „minőségi időt” (nem a közös tévénézést értjük ez alatt) tud eltölteni vele, az kihatással van a gyermek felnőttkorára is. Magabiztos, nyitott, vállalkozó kedvű, pozitív szemléletű ember lesz, aki ugyanakkor empatikus, tisztában van a saját korlátaival és tiszteli mások határait.

– Gondoljunk csak bele, hogy egy apa hogyan játszik a gyermekével? Dobálja, forgatja, pörgeti, a játszótéren sem lohol mögötte folyton. Ez a kicsi előnyére válik. Azonban ez nem azt jelenti, hogy az anyáknak is ezt kéne csinálniuk. Hiszen az anyák már csak fizikumukból adódóan sem tudják mindig ugyanazt megtenni, mint az apák. Az apák keze erős, nagy, a gyermek ezt érzi és tudja is – teszi hozzá Görgőy Rita. Ezért tőlük más játékot is vár el a gyermek.

A férfiak másképp játszanak a gyerekkel és ebben ez a jó

Urak, legyenek bátrak és kezdjenek babázni!

– Az apák szemét is fel kell nyitni, hogy ők is képesek mindenre, szükség van rájuk. Mivel az ő gyermekkorukban valószínűleg nem így éltek, mások voltak akkor a hagyományok, nekik is meg kell tanítani a babázást – mondja Görgőy Rita.

Szerencsére a fiatalabb apák jelentős része már így gondolkozik és törekszik arra, hogy szerepet vállaljon a gyermeknevelésben. Sőt a szülők néha kialakítanak maguknak kifejezetten apa- és anyaidőket. Ez pedig mindenkinek jó, egyben segítséget is jelent. Ilyenkor az egyik szülő kicsit megpihenhet és magára is figyelhet. Ez az úgynevezett „énidő”, ami szintén ugyanolyan fontos, mint a gyermekkel töltött közös óra.

Tanácsok „kezdő” apáknak:

– Beszéljük meg a párunkkal, hogy kinek mi legyen a feladata az adott napon!
– Ha csak kevés időnk van, azt is be lehet úgy osztani, hogy egy mese vagy egy séta jusson az apára!
– Ha sok a munkánk, ne a gyerek előtt fejezzük be!
– Nyugodtan küldjük el a párunkat akár egy sétára vagy bevásárlásra a gyerek nélkül!
– Merjünk a gondjainkról beszélni párunknak, barátainknak!
– A legjobb, ha egy problémát akkor tárgyalunk meg, ha alszik a gyerek. Bár kicsik még, sok mindent megértenek!

Pécsett a közeljövőben, február 15-én 18.00-kor a Művészetek és Irodalom Házában Kozma-Vízkeleti Dániel tart előadást Férfi szerepek, férfi értékek a családban címmel. A belépés díjtalan. 

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét