Pécsről is integethetünk a Nemzetközi Űrállomásnak!

A Nemzetközi Űrállomás épp Pécs felett jár - vagy nem

Nem csak csillaghullást, hold- és napfogyatkozásokat és egyéb érdekes csillagászati jelenségeket figyelhetünk meg Pécs égboltján, hanem űrállomásokat és műholdakat is!

Ha felnézünk Pécs felett az égre egy szép tiszta estén, mit látunk? Persze, csillagokat, méghozzá jó sokat. De vajon tényleg csak csillagok borítják a Pécs feletti égboltot? Közel sem, hiszen ma már rengeteg „mesterséges” csillagot is láthatunk az égen, ha egy kicsit kitartóak és szemfülesek vagyunk, ugyanis közel 8 ezer különféle szatellit, műhold, és egyéb űrkütyü kering a bolygó körül, melyek némelyikét akár szabad szemmel is kiszúrhatjuk Pécsről, ha megfelelőek az időjárási körülmények.

A Nemzetközi Űrállomás épp Pécs felett jár – vagy nem

Ha egy felhő sincs a pécsi égen, a Nemzetközi Űrállomást például egész könnyen megtalálhatjuk a városból kémlelve. Ez a műhold ugyanis a legfényesebb pont az égen a Nap és a Hold után. A Nemzetközi Űrközpont minden nap áthalad az ország felett, néha akár több alkalommal is, így bármikor megfigyelhetjük Pécsről is. Na jó, nem bármikor, mivel ez az űrállomás olyan gyorsan – több mint 17 ezer mérföldes óránkénti sebességgel – halad pályáján, hogy az országot pár perc alatt elhagyja. Annak pedig, aki látni akarja a Pécs felett elrepülő műholdat, bizony jó korán kell kelnie a NASA műhold-figyelő szakemberei szerint.

A Nemzetközi Űrállomásból nézve így néz ki a Föld

A Spot the Station, azaz a „Szúrd ki az állomást” nevű, NASA által működtetett oldalon ha rákeresünk Pécsre, az oldal ki is dobja a várost, „mint lehetséges űrállomás-megfigyelési helyet”. Mi több, megtudhatjuk, hogy melyik napokon, hány órakor és mennyi időre tűnik fel Pécs felett a Nemzetközi Űrállomás. Legközelebb november 26-án láthatják a műholdat a pécsiek délnyugati irányban, egészen pontosan 18 óra 24 perckor, és kevesebb, mint egy percre. Érdemes figyelni ezt az oldalt, cikkünk írásakor december 4-ig ismertek a dátumok és időpontok, de a szakik folyamatosan frissítik az adatokat.

Íme, az eddig ismert megfigyelésre alkalmas időpontok

És, hogy mit is kell pontosan keresni az égen? A NASA szerint, a Nemzetközi Űrállomás nagyjából úgy néz ki, mintha egy nagyon gyors, irányát nem változtató, fényes – de nem villogó – repülőgépet látnánk.

Az a kis fényes pötty, az ott a Nemzetközi Űrállomás:

Persze, a közel 8 ezer űrben repkedő meteorológiai, kommunikációs, hadi, vagy hírszerzési műholdak közül nem csak a Nemzetközi Űrállomás ér Pécs közelébe.

Írországban és Algériában volt épp a legközelebb hozzánk műhold (a műhold ikont keressék)

Aki kíváncsi jó pár aktív szatellit útvonalára és adataira, az mindenképp látogasson el a Satflare nevű – egyáltalán nem könnyen átlátható – oldalra, ahol ezer műhold röppályáját követheti végig. Cikkünk írásakor pont nem járt a város környékén egyetlen műhold sem, a legközelebb hozzánk Írországban és Algériában jártak. De az oldal folyamatosan frissül, érdemes nézegetni, hátha sikerül elkapni egy-két közeli szatellitet.

Egy november 20-ai állapotkép a világ műhold-forgalmáról:

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés