Visszaépítették a Zsolnay kandallót

Az ország legöregebb kávéháza a Király utcai Caflisch. Mielőtt 1869-től a Caflisch családé lett volna, már 1789-től cukrászdaként vált kedveltté. 1800-tól pedig mint kávéházat használták. A  2011-ben lebontott Zsolnay kandalló is hozzátartozik a házhoz, s immár eredeti pompájában díszeleg.

Még 2011 szeptemberében kezdték a kandalló bontását, a korábbi  üzemeltető nagyobb teret akart kulturális rendezvényeinek.

– Ugyan csaknem kétszázezer forintomba került, de szívesen költöttem rá, mert egy ilyen értékes és szép Zsolnay remeket nem szabad veszni hagyni – mondta Kremling László. –  Látványépítés volt: a kályhaépítő a vendégek jelenlétében dolgozott. Bárki kérdezősködhetett, érdeklődhetett a mesterség titkai és a kandalló tulajdonságai iránt. Az elmúlt fél év alatt összeállt egy olyan közösség  körülöttem, olyan emberek, olyan cégek, akik azt mondták: „jó, mi segítünk” – meséli.

Kremling Lászlónak, a ház új bérlőjének kezdeményezésére 2012 őszén kezdődött az újraépítése. Mivel a kandalló a városé, ezért a Pécs Holdingtól kapott engedélyt és szakembert a munkálatokra. Azonban a járulékos költségek, az anyag ára mind Kremling kasszáját terheli.

Zsolnay Vilmost ábrázolja ez a dísz.

A kályhaépítő mester, Sasvári Imre is önzetlenül végezte munkáját, nem kért érte pénzt.

– Nekem megtiszteltetés, hogy ilyen csodálatos dolgot alkothatok, hogy résztvehettem ebben a munkában – mondja.

A szakoktató kőműves már 13 éve mester szakoklevéllel is rendelkezik. Nem olyan régen a Zsolnay mauzóleum szarkofágjának északi oldalát tette rendbe, ez akkor nagy kihívás és szép feladat volt számára. Azt mondja, ezzel a mostani megoldandó feladattal a város értékét szerette volna növelni.

Az eredeti csempéket használta fel a mester

– Nem akármilyen agyag segítségével épült fel újra a kandalló. Meghatározott helyről kellett összegyűjteni – mondta sejtelmesen, majd hozzátette:  többet nem mondhat, ez már szakmai titok. Azt viszont elárulta, hogy samott, vízüveg, bélelő cserepek, tégla kell hozzá a régebbi fajtából, ugyanis nem mindegy, milyennel bélel az ember.

Több mint egy tonnányi téglát épített be a kályhába, de került bele régi monogramos tégla és régi hódfarkú, több mint 100 éves cserép is. A hivatalos átadó február 15-én lesz.

[frame]

A Zsolnay kandalló valamikor a megyeházára készült: eredetileg  3,80 méter magas volt a  rokokó kandalló, egy férfi és egy női fejet ábrázoló díszítés is található rajta. Azt, hogy mikor épült, nem lehet tudni, levéltári dokumentumok sincsenek róla. A Caflischba csak kétméteres magasságban került be, amelyet Sasvári Imre úgy épített meg, hogy soha ne kelljen újra hozzányúlni.

[/frame]

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

6 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Kedves Anonimus ! (Nlévtelen)

    Köszönöm az észrevételedet, büszkén viselem a “Hobo” nevet, nemcsak azért, mert a Földesnek voltam a menedzsere, hanem azért is, mert én vagyok a legjobb a városban. Ha jobb lennél, akkor Te csináltad volna meg, de márciustól meghívlak a teraszra egy igazi pécsi fagyira. És nyalhatsz… De addig is hétfőtől vasárnapig 7.30-tól 8.30-ig szeretettel meghívlak egy igazi Caflisch-kávéra. Ha netalántán zárt ajtó előtt állsz, rögtön jövök! Vagy csengess meg. Kellemes vasárnapot kívánok, olvasás közben. Üdvözlettel: Kremling László, Caflisch Pécs, Király u. 32. ( A patikus)

  2. “a kályhaépítő a vendégek jelenlétében dolgozott”…mintha lennének vendégek…mondjuk ha nem egy semmirekelló hobó állna a pultban, aki hol nyitva van, hol nem…lehet lennének vendégek is…

    vagy ha nem olyan érzés lenne bemenni oda, mintha egy patikában lennél….

    Petőfi okosan túladott rajta….szegény hobó meg benyalta a fagyit…torokra…

Comments are closed.