Már a negyedik, a pécsi önkormányzatot érintő hatósági eljárást szüntették meg a napokban. Közös bennük, hogy mindet az önkormányzati választást megelőző hónapokban kezdeményezték pécsi politikai szereplők, és hogy mindegyik feljelentés alaptalan volt.
A korábban megszűnt nyomozásokról ebben a cikkünkben írtunk:
Lapunkhoz eljutott a legújabb megszüntető határozat is. Ebből kiderül, hogy Bognár Szilvia önkormányzati képviselő tavaly novemberben tett feljelentést a Baranya Vármegyei Rendőr- főkapitányságon ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés bűntett elkövetésének gyanúja miatt. A feljelentés tárgya az önkormányzat és egy pécsi vállalkozás közt, a Magyarürögi vízfolyás rendezése céljából megkötött szerződés, és az ahhoz kapcsolódó kifizetés volt. A kérdés az volt: jogosan vagy jogtalanul fizetett kártalanítást a város a vállalkozónak a projekt elhúzódása miatt. A feljelentő álláspontja az volt, hogy
- már 2021. június 1. napján tudott volt, hogy a munkaterület átadására nem kerül sor, azaz a vállalkozó a tényleges teljesítést megkezdeni sem tudja;
- ennek ellenére az önkormányzat 2021. június 8-án befogadta a vállalkozó előleg-bekérőjét, majd azt 2021. június 17. napján ki is fizette.
- A vállalkozó az anyagok beszerzését 2021. június 14. napját követően úgy kezdte meg, hogy tudatában volt annak, hogy a munkaterület átadása a lakossági tiltakozás miatt nem történt meg és nem is fog megtörténni.
- A feljelentés szerint, a megrendelő önkormányzat részéről eljárt személyek megszegték a vonatkozó törvény rendelkezéseit, amellyel több mint 21 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az önkormányzatnak.
A nyomozást végül – némi hatósági pingpongozás után – a NAV Dél-Dunántúli Igazgatósága folytatta le.
A hatóság megállapította, hogy a szerződés megkötésére, az előleg kifizetésére, továbbá a szerződés megszüntetésére szakértői vélemények alapján készült, szakmai alapokon nyugvó előterjesztések alapján, közgyűlési döntéseket követően, a hatályos belső rendelkezéseknek megfelelően, államkincstári biztos ellenőrzése és ellenjegyzése mellett került sor.
Az eljárás során meghallgatott tanúk és szakértők cáfolták hogy 2021. június hónapban az érintettek már tisztában lettek volna azzal, hogy a projekt az akkori műszaki tartalommal nem lesz megvalósítható a lakossági tiltakozás miatt.
A határozat azt írja: „az első lakossági megkeresésre 2021. július 14-én került sor, így nem helytálló a feljelentő azon kijelentése, hogy már a szerződés megkötésekor jelentős társadalmi ellenállásba ütközött a projekt megvalósítása”.
A nyomozás megállapította, hogy a szerződéskötés, és a szerződés felbontása során az eljáró személyek közgyűlési határozat alapján, annak megfelelően jártak el, a vagyonkezelői kötelezettségüket nem szegték meg, az előleg kifizetése, a vállalkozó kártalanítása is szabályos volt. Hűtlen kezelés nem történt, az eljárást ezért megszüntették.