4 C
Pécs
kedd, november 12, 2024
KezdőlapKorzóEzért válik hiánycikké egy gyógyszer – mit tehetünk?

Ezért válik hiánycikké egy gyógyszer – mit tehetünk?

A sok beteg által szedett vényköteles készítmények időszakos hiánya rámutathat arra, bizony a gyógyszerek sem mindig elérhetők és hozzáférhetők a patikákban. Szerencsére van segítség, megoldás! 

Idén áprilisban átmenetileg hiánycikké vált egy sokak által szedett, vényköteles, klonazepám hatóanyagú gyógyszer, melyet többek között epilepszia, pánikbetegség és egyéb szorongásos betegségeknél alkalmaznak, és ezzel párhuzamosan a helyettesítő termék is korlátozottan volt elérhető.

https://www.pecsma.hu/hirzona/aggodnak-a-betegek-hianycikk-a-szorongascsokkento-baranyaban-is/

Friss hír, hogy júliustól egyes inzulintartalmú készítmények elérhetősége is változhat. Az ideiglenes problémák több kérdésre is rávilágítanak a gyógyszerellátással kapcsolatban – hívta fel a figyelmet tájékoztatójában a PTE orvostudományi kara.

„Az ellátási problémák, gyógyszerhiányok minden országot sújtanak, hol gyengülő, hol erősödő tendenciát mutatnak az elmúlt 10 évben. A médiának nagy a felelőssége, a szenzációhajhász cikkek ugyanis akár el is mélyíthetik a problémát, ami pánikszerű felvásárláshoz is vezethet, fokozva a hiányt. A gyógyszerellátási lánc nem tud azonnal reagálni a helyzetekre a sok szabályozott folyamat miatt, amely biztosítja, hogy megfelelő minőségű termékek kerüljenek a gyógyszertárakba – foglalta össze dr. Vida Róbert, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészeti Intézetének egyetemi adjunktusa.

Dr. Kónyi Csongor szakgyógyszerész hozzáteszi: gyógyszerhiány esetén is szakemberektől és hiteles forrásból tájékozódjunk.

Mi a teendő, ha nem elérhető a gyógyszer?

Időszakos hiány csak a világszerte érintett gyógyszerek esetén érzékelhető, a helyzetek jelentős része, több mint 80 százaléka kezelhető:

  • generikus helyettesítő gyógyszerrel,
  • terápiás váltással.

Előtte persze érdemes kikérni a gyógyszerész, kezelőorvos véleményét.

Ám nem minden esetben van lehetőség gyógyszerhelyettesítésre, pszichiátriai betegségben szenvedők esetén például a megszokott terápiához ragaszkodik mind az orvos, mind a gyógyszerész. Ilyenkor nagy körültekintéssel és a beteg felvilágosításával kell megkezdeni a módosítást.

A háziorvos nem mindig látja, elérhető-e a gyógyszer

„A háziorvosok nagy részének nincs rálátása arra, hogy a gyógyszer, amit felírnak, az adott pillanatban elérhető-e a patikában, ezért előfordulhat, hogy a hiánnyal akkor szembesül a beteg, amikor azt kiváltaná” – mondja dr. Princz János háziorvos, a Praktizáló Orvosok Baranyai Megyei Szövetségének elnöke, a PTE Általános Orvostudományi Kar Alapellátási Intézetének intézeti főorvosa.

Pedig nagy igény lenne rá, hogy a háziorvos már a felírásnál jelzést kapjon arról, hogy problémás az adott gyógyszer beszerzése (vagy ha ilyen vénnyel érkezik a páciens a kórházból), hiszen lehet helyettesítőt, más alternatívát találni.

Sürgős esetben az ügyeletes orvos is fel tudja írni a szükséges szert, de itt akár többletköltséggel is számolni kell.

Magyarországon sajnos százezrek élnek valamilyen vényköteles feszültségoldóval, sokan „rajtafelejtenek” ezeken, azaz a szükségesnél tovább szedik őket. Ez idővel függőséghez vezethet, és egyre nehezebb lesz lehozni a beteget a nyugtatóról. Fontos, hogy a háziorvos rendszeresen monitorozza a betegeket, figyelve, hogy ténylegesen indokolt-e a feszültségoldók szedése – fogalmazott dr. Princz János.

Dr. Vida Róbert szerint a drágább készítmény jobb, mint a helyettesítés hiánya, azonban szükség lenne a támogatási kategóriák felülvizsgálatára, hogy csökkenteni lehessen a betegek terheit, elősegíthessék a helyettesítést. Az is hasznos lenne, ha a recepten a hatóanyag neve szerepelne, nem pedig egy konkrét gyógyszeré, így nagyobb lenne a mozgástér, és a betegek is könnyebben fogadnák a helyettesítést – zárul az egyetemi közlemény.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő