4,6 milliárd kárt okozott a mobilos bűnbanda – „elmulasztották” befizetni az áfát

Pécsi Járásbíróság június 21-én délután rendelte el négy férfi letartóztatását egy hónapra különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás alapos gyanúja miatt, melyet ketten, bűnsegédként követtek el.

A vádirat szerint a gyanúsítottak 2017 januárja és 2020 december 31. napja között közösen egy mobiltelefon-kereskedelemre létrehozott bűnözői csoportot működtettek, melynek célja az volt, hogy a csoport által kialakított fiktív számlázási láncolat felhasználásával – az Európai Közösségen belülről beszerzett mobiltelefonok után, az első belföldi értékesítést terhelő általános forgalmi adó megfizetésének „elmulasztásával” – az egyik férfi vezetése alatt álló gazdasági társaság versenyelőnyhöz jusson.

A gazdasági társaság az áfa megfizetése nélkül forgalmazott mobiltelefonokat jelentősen a piaci ár alatt tudta tovább értékesíteni.

A több gazdasági társaságot mozgósító cégláncolat működtetése, a látszólagos gazdasági események végzése, illetve a cégek nevében kiállított fiktív számlák és azok befogadása azt eredményezte, hogy a gazdasági társaság a nettó árat figyelembe véve, olcsóbban jutott telefonokhoz, mint amilyen áron azokat a bűnszervezet tagjai külföldről beszerezték, így a gyanúsítottak a költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vonatkozásában rendszeresen valótlan tartalmú nyilatkozatokkal, ebben az időszakban általános forgalmi adónemben

4.670.612.000 forint vagyoni kátrányt okoztak a költségvetésnek.

A gazdálkodással összefüggő, kiemelt bűncselekmény jelentős tárgyi súlyára figyelemmel alaposan tartani lehet attól, hogy a gyanúsítottak – szabadlábon hagyásuk esetén – megszöknének, elrejtőznének. Attól is tartani lehet, hogy mások jogellenes befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök, elektronikus adat megsemmisítésével vagy elrejtésével veszélyeztetnék a bizonyítást – áll a vádiratban.

Egyikük például – hasonló bűncselekmény elkövetése miatt – felfüggesztett szabadságvesztés és másik büntetőeljárás hatálya alatt is áll, vele szemben az is feltehető, hogy újabb szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményt követne el.

Az ügyész a bíróság végzését tudomásul vette, míg a gyanúsítottak és védőik a letartóztatás megszüntetése és enyhébb kényszerintézkedés elrendelése érdekében jelentettek be fellebbezést, így a bíróság határozata nem végleges.

Kiemelt képünk illusztráció.

Hirdetés