“A következő korlátozást a lakosság is megérzi”

Ha a Pécsi Vízmű a közeljövőben sem rendezi tartozását a Tettye Forrásház Zrt.-vel, utóbbi újabb vízkorlátozást vezet be, amely a hétfőinél hosszabb lesz, és a lakosság is megérzi majd. Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója eredményesnek értékelte cégének hétfői akcióját MTI-nek adott keddi nyilatkozatában.


“A Pécsi Vízmű tudomására hoztuk, hogy határozottak a szándékaink a vele szemben fennálló követelésünk érvényesítésére. A fogyasztókat nem zavartuk meg, viszont bebizonyosodott, hogy a Pécsi Vízmű nem képes biztonságosan ellátni a szolgáltatást” – hangsúlyozta a vezérigazgató.

Sándor Zsolt kitért rá: így az önkormányzatok már megtehetik, hogy új szolgáltatót keresnek. A hétfői akció hatására az érintett tizenkét település közül Kökény már alá is írta a szerződést a Tettyével. Aranyosgadány, Gyód és Keszü ezekben a napokban tart rendkívüli testületi ülést, és valószínűleg megszavazzák, hogy a Tettye Forrásház Zrt.-vel kössenek szerződést. Túrony január első heteire ígért döntést az ügyben.

A vezérigazgató tájékoztatása szerint annak ellenére, hogy többször jelezték, a Tettye “jelentős kedvezményeket kínáló” ajánlata csak ez év végéig él, a fennmaradó hét önkormányzat további egyeztetéseket kér. “Januártól már csak új szerződési feltételekkel tudunk megállapodni a településekkel, ami a mostaninál drágább díjakat jelent” – tette hozzá. Ha a Pécsi Vízmű a közeljövőben sem rendezi tartozását, a további intézkedésekről január első heteiben egyeztet a Tettye Forrásház.

Sándor Zsolt szerint ez esetben újabb vízkorlátozásra lehet majd számítani, amely a hétfőinél hosszabb lesz, és a lakosság is megérzi majd. Hétfőn egy rövid ideig tizenkét, Pécs közeli településen korlátozta a vízszolgáltatást a Tettye Forrásház Zrt., mert francia érdekeltségű elődje, a Pécsi Vízmű Zrt. nem fizeti ki neki százmilliós nagyságrendű tartozását. Az intézkedést a lakosság nem vagy csak minimális mértékben érzékelte, miután a kieső mennyiséget a tározókból pótolták. A néhány órás korlátozás Bakonya, Bicsérd, Boda, Cserkút, Kővágótöttös, Szalánta, Túrony, Zók, Aranyosgadány, Gyód, Keszü és Kökény lakóit érintette.

A Pécsi Vízmű Zrt.-nél az MTI érdeklődésére hétfőn azt mondták: “példátlan eset Európában, de talán az egész világon, hogy egy szolgáltató a fogyasztók túszul ejtésével akarja jogi vitáit rendezni. Különösen megdöbbentő, hogy ezt karácsony idején teszi. A Pécsi Vízmű éppen ezért már elindított egy bírósági folyamatot, hogy megakadályozza a Tettye akcióját, és felkészült arra, hogy segítséget nyújtson az érintett településeknek.”

Az ügy előzménye, hogy a vízszolgáltató Tettye Forrásház másfél hete közölte: december 27-től korlátozza a Pécsi Vízmű Zrt.-nek nyújtott szolgáltatást, ha francia érdekeltségű elődje nem fizeti ki neki a tartozását. A Tettye szerint a hátralék abból adódik, hogy bár a Dunántúl legnagyobb városának vízellátását tavaly október 5. óta a Tettye biztosítja, e településeken a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató. A vállalat azonban – többszöri felszólítás ellenére – sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, bár a díjakat beszedi a lakosságtól. A 2009 októbere és 2010 áprilisa között kiszámlázott kintlévőség bruttó 164 millió forint, de az azóta átadott víz és a szennyvízátvétel is elszámolásra vár.

Az egyik érintett település, Boda polgármestere, Kovács Győző korábban azt mondta: a települések és azok lakói fizettek a vízért szolgáltatójuknak. A két cég közötti elszámolási vita nem rájuk tartozik, nem szabad, hogy ők legyenek a szenvedő alanyai. “Ha a Tettye beváltja fenyegetését, mintegy nyolcezer lakos, köztük sok idős, beteg ember, továbbá közintézmények, sertéstelepek, tehenészetek nem jutnak elegendő vízhez” – jegyezte meg. A polgármesterek hangsúlyozták: nekik mindegy, kitől kapják a vizet, de olyan szerződéseket szeretnének kötni, amelyek a községeket és azok lakóit nem érintik hátrányosan.

A Pécsi Vízmű korábban azt közölte, hogy megítélése szerint nincs jogalapja a követelésnek, mert a Tettyének nincs írásos szerződése szennyvízkezelésre, vízátadásra, holott azt a magyar jogszabályok kötelezővé teszik. Ezenkívül a felek között még a fizetendő összegről sincs megegyezés.

Hirdetés