6 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapAbszolút PécsAfrikai országoknak is segíthet ez a pécsi fejlesztés

Afrikai országoknak is segíthet ez a pécsi fejlesztés

Egy pécsi műszaki csapat készítette el a jövő víztisztító berendezését. Az egyedülálló technológia után afrikai és közel-keleti országokból is érdeklődnek. A magyar cég és pécsi szakemberei az Ormánságban, Kákicson tesztelték a prototípust.

Ez a négy konténer telepíthető bárhol a világon – tetején 112 napelem biztosítja a zöld energiát

Pécsiek fejlesztették, a világhírnév küszöbén a technológia

Napenergiával szinte bármilyen szennyezett vizet képes megtisztítani, és azt akár literes zacskókba be is csomagolja. A tiszta ivóvizet előállító berendezést egy magyar cég pécsi szakemberei fejlesztették ki és már most óriási érdeklődés övezi.

– A klímaváltozás, illetve a vízhiány hívta életre ezt a fejlesztést. Lényege röviden annyi, hogy önállóan is képes működni, napelemeinek és akkumulátorrendszerének köszönhetően nem kell külső energiaellátás az üzemeltetéséhez. Tulajdonképpen a világ bármely területére telepíthető, ahol a vízhiány, a szennyezett víz vagy a vízügyi infrastruktúra hiánya gondot okoz – nyilatkozta Nádasi Tamás, az Aquaprofit Zrt. elnöke.

Az Ormánságban – a tesztüzem alatt – literes zacskókba csomagolták a megtisztított vizet

Négy konténer több mint tízezer ember ivóvízét képes előállítani

A berendezés környezetbarát módon üzemeltethető. Négy konténerből áll, ezek mindegyikének megvan a szerepe. Egyikben van a víztisztító készülék, a másikban a napenergiát kezelő, energiatároló egység, a harmadikban a csomagoló berendezés, a negyedikben pedig akár egy orvosi szoba is helyet kaphat – tette hozzá Nádasi Tamás.

A berendezés napi 10 ezer ember ivóvízszükségletét képes hosszú távon biztosítani, így az ENSZ menekülttáborainak ivóvízellátására is alkalmas.

– Egy menekülttáborban napi minimum három liter ivóvizet kell biztosítani fejenként az embereknek, mi úgy gondoltuk, hogy költséghatékonyabb az, ha helyben tisztítjuk meg a vizet, és ott csomagoljuk – mondta Nádasi Tamás.

A magyar cég pécsi szakemberei folyamatosan ellenőrizték a berendezést

Afrika és a közel-kelet lehet a célpiac

Afrikában és azokban az országokban, ahol nem áll rendelkezésre tiszta ivóvíz, illetve katasztrófa sújtotta, vagy háborús övezetről van szó, ott lehet kereslet főként a pécsi fejlesztésre. A rendszert az ormánsági Kákicson tesztelték, ahol bár a csapokból tiszta víz folyik, a még nem tisztított vízben található kis mennyiségben arzén.

A fejlesztés értéke meghaladja a félmilliárd forintot, amihez a cég 200 millió forint, vissza nem térítendő támogatást is kapott.

A berendezés az Intelligent Water Aid Technology, azaz az IWAT nevet kapta

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő