Bezárulnak a kiskapuk, átalakítanák a katát

Alaposan át kell gondolni a rendszert, kérdés, milyen lesz a fogadtatás.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Világgazdaságnak beszélt a kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) módszertani átalakításáról, jövő januártól lehet éles a rendszer.

Mint mondta Parragh, azért van szükség az újratervezésre, hogy a kedvezményes adózást az önfoglalkoztatóknak, valamint az alacsony egzisztenciájú vállalkozásoknak fenntarthassák, de úgy, hogy bezáruljanak azok a kiskapuk, amelyeket sokan visszaélésre használnak.

Ennek a körnek az aránya az összes nyilvántartott, mintegy 430 ezer katás adóalany 20-30 százalékát is elérheti. Az elnök szerint nagyon óvatos becslés alapján akár 100 ezer főt is jelenthet.

A fő probléma a rejtett foglalkoztatás. Ugyanakkor a jelenlegi szabályozás hosszú távon az egyéneknek sem kedvez – jegyezte meg Parragh, többek közt a nyugdíjat is példaként említve. Szerinte alakítani kellene az adószinten is, hiszen 2013 óta változatlan, és az inflációt sem követte le. Illetve érdemes lenne az adót valamilyen sarokponthoz kötni, ami lehet az infláció vagy a minimálbér.

Kitért rá, hogy az állam eltolhatná magától a nyugellátás és az egyéb járandóságok értékének a rendezését, és ráhagyhatná minden érintettre, hogy

„vakarja a fejét, amikor kézhez kapja az első nyugdíját”.

De szerinte mivel az öngondoskodás kevésbé van jelen a közgondolkodásban, döntéshozói szinten vállalni kell ezt a felelősséget akkor is, ha az adóemelés nem fog „sikert” aratni.

A jogszerűen adózók viszont az átalakítás után is a rendszer nyertesei lesznek: ha megmarad az adónem, 12-ről 18 millióra emelkedhet az éves bevételi plafon. Viszont a másik oldalt is rendezni kell, az egy megrendelőhöz normál adózás mellett engedélyezett éves 3 milliós számlázási maximum csökkenhet. Ezzel akadályozható az az ügyeskedés, hogy a főállású munkavégzés egyéni vállalkozói jogviszonyban történjen – foglalta össze a VG.

Hirdetés