Félmilliárd a szülészetnek

A megfelelő kezekbe kerülnek a babák

Világszínvonalú ellátást nyújthatnak az újszülöttek pécsi intenzív centrumában azoknak az orvosi berendezéseknek köszönhetően, amelyek beszerzéséről a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a szállító cégek képviselői pénteken írtak alá szerződést a baranyai megyeszékhelyen.

Az egyetem gyermek-, valamint szülészeti klinikája 133 új eszközzel, köztük inkubátorokkal, lélegeztetőgépekkel, infúziós pumpákkal, s egyebek mellett ultrahangkészülékekkel gazdagodik.

A pécsi egészségügy modernizálását célzó Janus Pannonius-program keretében megvalósuló és európai uniós támogatást élvező fejlesztésre ez év őszéig 467 millió forintot költenek.

Ertl Tibor, a projekt szakmai vezetője a szerződéskötésről a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a beruházás olyan adatrögzítést és terápiát tesz lehetővé, amely jelentősen növeli a koraszülöttek életben maradásának, a náluk fellépő szövődmények korai felismerésének és eredményes kezelésének esélyét.

Utalt rá: Magyarországon a csecsemőhalandóság 2011-ben 4,9, a Dél-Dunántúlon 4,5, Baranyában 4 ezrelék volt. Az országban évente mintegy 1200 gyermek születik másfél kilogrammnál kisebb súllyal, közülük mintegy százan kerülnek a PTE két telephelyen működő újszülött intenzív centrumába.

A csecsemők 80-90 százaléka életben marad, harmaduknál azonban szövődmények lépnek fel. Az a törekvésünk, hogy ezt a jó életminőség érdekében minimálisra csökkentsük – mondta.

Zeller Gyula, a PTE rektorhelyettese azt hangoztatta, hogy a mintegy félmilliárd forint értékű eszközbeszerzés nagy előrelépést jelent a pécsi újszülöttellátásban, és méltó infrastruktúrát biztosítanak az e területen dolgozó magasan képzett, felkészült egészségügyi dolgozóknak.

Decsi Tamás, a PTE klinikai központjának főigazgatója arról szólt az új, modern berendezéseknek köszönhetően a pécsi újszülött intenzív centrum semmiben sem különbözik majd Európa, vagy a világ hasonló, magas szinten működő centrumaitól.

Hirdetés